Ugye nem gondolnátok, hogy milyen könnyű dolgunk van, ha ebben a távol-keleti városban, emlékezni szeretnénk az 1848-as forradalomra és egyik legnagyobb költőnkre, a 200 éve született Petőfi Sándorra? Csak kisétálunk pár szál virággal a Xu Lun parkba és megkeressük Petőfi szobrát.
Ma is így tettünk, a Főkonzulátus munkatársai és piciny magyar közösségünk néhány tagja összegyűlt a szobornál, elénekeltük a Himnuszt, majd Bolla Szilárd főkonzul úr ünnepi beszéde után, elhelyeztük az emlékezés koszorúját.
A Sanghajban lévő szobrot 2007 szeptemberében avatta fel Gyurcsány Ferenc. A harmadik szobor Petőfi Sándort és feleségét, Szendrey Júliát ábrázolja és Chongqingban emelték 2019-ben.
Jogos lenne a kérdés: Miért ilyen népszerű Petőfi Kínában?
Petőfi Sándor költészete Kínában középiskolai tananyag, az ország a költőt a világirodalom nagyjai közé sorolja. Kína a világ egyetlen országa, mely lefordította saját nyelvére Petőfi összes művét, mely 1998-ban, 6 kötetben jelent meg összesen 2628 oldalon.
A Szabadság, szerelem! kezdetű verset többen is lefordították, az internetes adatok szerint: Bai Mang (1909–1931), Lu Xun (1881–1936), az 1950-es évekből származó fordítás Sun Yong érdeme, egy későbbi fordító Xing Wansheng Petőfi-kötetei pedig több magyarországi könyvtárban is fellelhetőek.
Lu Xun kínai esszéíró, költő és irodalomkritikus, 1925-ben Petőfi hat versének lefordításával hívta fel Bai Mang figyelmét a költőre.
Lu Xun érdeklődését azért keltette fel Petőfi, mert műveit forradalmi hangulat járja át és ő nagyra becsülte az ilyen szellemiséget. Lu Xun és Petőfi Sándor eszmeileg, ideológiailag sok vonatkozásban hasonló volt.
A park Lu Xun-ról kapta a nevét, aki élete utolsó éveiben a közelben élt, itt található a sírja és a Lu Xun Múzeum is. Természetes volt, hogy egyik kedvenc költőjének szobra is ide kerüljon.
A park területét 1896-ban vásárolta a Sanghaji Nemzetközi Telephely Építési Irodája, hogy a Shanghai Önkéntes Hadtest lőtérnek használhassa. 1905-ben egy glasgow-i park mintájára átalakították: golfpálya, teniszpályák, úszómedence és tekepálya kapott benne helyet. 1917-ben kibővítették, majd 1922-ben Hongkew Parkra keresztelték. Ez volt a második legnagyobb park Sanghajban, a Jessfield Park (ma Zhongshan Park) mellett.
Petőfi mellett más hírességek szobraival is találkozhatunk:
Itt irtam a 2012-ben tartott megemlékezésről:
https://shanghaibanelni.blog.hu/2012/03/15/nemzeti_unnepunkon_a_petofi_szobornal
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2023.03.20. 14:00:41
Kérlek valahogy biggyeszd fel a térképekre - ha nem lenne ott - , hogy bárki magyar megtalálhassa, ha épp a arra jár.