Majus 20-ra kirandulast terveztunk, valahova termeszetbe vagytunk, kicsit kiszabadulni a fullaszto varosbol, friss levegot szivni, viragokat szagolni. Csilla javaslatara a Chongming szigetet valasztottuk es nem bantuk meg. 6-an voltunk osszesen, pont befertunk Guczo kocsijaba.
Chongming sziget (崇明 岛), Kina harmadik legnagyobb szigete (Tajvan es Hainan utan), terulete kozel 1200 negyzetkilometer. A Jangce folyo szajanal fekvo sziget egy tokeletes hely a kirandulni, friss levegot szivni es zold erdot latni vagyo varosi ember szamara.
Megkozelitese most mar egyszeru, amiota elkeszult az osszekoto hid es alagut amellyel a varoshoz kapcsoltak.
Ide, a Jangce deltajaba, az erintetlen vizes teruletekre terveztek Kina elso oko varosat is: Dongtant, neve "Keleti Partot" jelent.
86 negyzetkilometernyi teruletevel, csupan az egyike a tervezett negy kinai oko-varosnak. Tervezesenel az elsodleges cel a kornyezet-barat megvalositas volt, ami termeszetes energiaforrasok hasznalatat, zero-energia tipusu hazakat, a szemet ujrahasznositsat, zero carbon-kibocsatast jelent.
A varosresz megnyitasat 2010-re terveztek, hogy a shanghai Expo szamara otezer ferohelyes szallaslehetoseget biztositson a teruleten. A vegso tervek azonban sokkal nagyobb szabasuak. 2050-re otszazezer lakossal szamolnak.
A sziget lakosai nem hasznalhatnak majd hagyomanyos jarmuveket. Gyalog, biciklivel, hidrogen- vagy elektromos meghajtasu jarmuvekkel kozlekedhetnek. Az epuletek termeszetes hutesuek lesznek, a teton elo novenyek hutenek illetve vedenek azokat a nedvessegtol.
Bar a tervek szepek voltak, a megvalositas meg varat magara. Az indokok kozott szerepel, hogy az elkepzelesek nem eleg nagyszabasuak. A munkalatok megkezdodtek, de le is alltak, a projekt ot ev alatt nem sokat haladt.
A szigetre erkezve, Kinaban ritka erzest tapasztaltunk, nem volt tomeg, nem volt zaj. Csak a szelben hajladozo nad es az oriasi szeltubinak hangjat lehetett hallani. Megnyugtato volt:)
A bejaratnal tabla hirdette, hogy 3 reszbol all a sziget:
- Dongtan Wetland
- Dongping Forest Park
- Qianwei Ecology Village
Mi az elsot valasztottuk, de irok par sort a masik kettorol is:
2. Dongping Forest Park (东平国家森林公园)
Ez 3,58 negyzetkilometeres park a legnagyobb ember alkotta erdo Kelet-Kinaban. Bambuszligetek es fenyoerdok kozott lehet biciklizni, ahol neha ozekkel is talalkozhatunk. A sziget ezen reszen tobb mint 500 fajta virag es fa talalhato.
3. Qianwei Ecology Village (前卫生态村)
Az 1969-ben epult falut egy evtized utan a turizmus fellenditese miatt Okologiai Faluva fejlesztettek, megteremtve ezzel a peldat egy fenntarthato eletre Shanghaiban. Energia ellatasa tiszta energival tortenik, szel-, nap-, biogaz-, es geotermikus energia formajaban. A rusztikus okofaluban lehet talicskat tolni, lovagolni, vizimalom kereket tolni, itt termesztett gyumolcsot, zoldseget kostolni, helyiekkel ismerkedni.
1. Dongtan Wetland (东滩湿地公园)
A sziget keleti csucskeben helyezkedik el ez a biologiailag gazdag, oriasi kiterjedesu zold park. Kanyargos utak, patakok, tavak, tarkitjak es viragok, tavirozsak, ameddig a szem ellat. a vandorlo madarak rezervatumakent, paratlan lehetoseg adodik a tobb mint 300 madarfaj megfigyelesere. A legjobb idopont erre junius-szeptember kozott lehet, amikor meg Europabol es Eszak Amerikabol vandorlo madarakat is lathatunk.
A belepo 100 RMB (kb.12 euro), sajnos ebbe nem volt benne semmi, tehat biciklit vagy egyeb jarganyt plusz penzert lehetett volna berelni.
Ugy dontottunk, ha mar kijottunk a termeszetbe, akkor setalunk, felfedezzuk a sziget ezen reszet amennyire lehet.
Az elso viragok, amin megakadt a szemem, a rengeteg tavirozsa: feherek, rozsaszinek, sargak, kremszinuek..., hatalmas leveleiken ringatoztak, napoztak a vizen, amig a szem ellat.
Az utak menten rengeteg vadvirag, tobbek kozott pipacsok, amilyet meg nem lattam: feher volt a szeluk:
Ezek a kirandulasok altalaban fotoszakkort is takarnak, Guczo lelkes fotoskent, ilyenkor megtanit nekunk nehany trukkos beallitast.
Megalltunk egy to partjan levo pihenohaznal, kicsit uldogelni es figyelni a naplementet.
Visszafele uton lattunk egy kerteszt, aki a fakat metszette egy praktikus, hosszu olloval:
A kinaiak angol szoveg kiirasa itt is megmosolyogtatott bennunket. Egyebkent gyujtom varosszerte ezeket a rosszul leforditott sorokat, egyszer majd megleplek benneteket vele:)
A kijaratnal a szelturbinak, mint valami feher orias pokok, integettek labaikkal:
Irany a hid, aztan vissza a varosba:
Blue hour a hidon:
Bementunk a varosba vacsizni, na nem ide
hanem egy muszlim etterembe es finom palcikas baranyhust ettunk, padlizsant, joghurtot.....es egyeb finomsagokat, amiket csak ok arulnak. Sajnos mire eszembe jutott a fenykepezes, mar befaltuk a nagy reszet, nagyon fincsi volt:)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
zakmckracken · http://shanghai.stunts.hu 2012.06.26. 04:38:47
a xiaolongxia éttermet kár volt kihagyni! Gyakorlatilag homár, töredékáron.
Vadrozsa · http://shanghaibanelni.blog.hu/ 2022.01.22. 07:32:08
A xiaolongxia éttermet csak lefenykepeztem, (legkozelebb kiprobaljuk),Csilla bekat akart enni, de mivel az etterem zarva volt, maradt a muszlim.