Januar 2-an elmentunk megnezni egy ujabb buddhista templomot. A Jade-Buddha templom Shanghai Putuo keruleteben van es a buddhizmus kinai Chan agahoz tartozik. Kinai neve: Yu Fo Si.
A del-kinai templomok egyik leghiresebbike, ahova emberek ezrei zarandokolnak el, nap mint nap, Kina minden reszerol, hogy egyszer az eletben szemebe nezzenek a hatalmas jadetombbol faragott Buddhanak.
A templomot ket Burmabol hozott, egy-egy hatalmas jadekobol kifaragott (ulo és fekvo) Buddha tiszteletere alapitottak 1882-ben. Az evek soran tonkrement templomot 1911-1928 között ujraepitettek.
A templom nagy meretu, hatso reszen 3 pavilon van: az Egi Isten pavilonja, a Daxiongbaodian pavilon és az apat szobaja. Nehany kep:
egyik udvara:
Az apat szobaja folott magasodik az ugynevezett Jade-Buddha epulet, amelyben a finom faragasu ulo Buddha-szobor talalhato. Feher jadebol keszult, 1,95 méter magas, 3 tonna, testet dragakovek boritjak. A terem vegeben, egy szuk folyosot alakitottak ki, itt halad lepesben a tomeg es ahitattal bamulja. Kozelebb menni nem lehet, fenykepezni tilos, probaltam egyet kattintani sutyiban, vaku nelkul, ez lett belole:
viszont talaltam neten egy kozelebbit:)
Az epülettől nyugatra fekszik az ugynevezett Fekvo-Buddha pavilon, amelyben egy nagyobb és egy kisebb, jadebol keszult fekvo Buddha-szobor talalhato. A kepen lathato szobor egy kaliforniai fenyobol keszult agyon nyugszik.
A kertben csodalatos kis bonsaiok fogadtak. ( A bonsai szo japanbol ered, jelentese "kis fa, edenyben". Ezekben az apro novenyekben minden olyan jellegzetes vonast megtalalhatunk, ami egy felnott fa velejaroja.)
Mellettuk egy kis to, a szivarvany szineiben pompazo halacskakkal:
eloszor etetni kell oket:
aztan lehet simogatni:
A kijarat fele haladva megcsodaltuk meg a nagyteremben levo 3 aranyozott Buddha szobrot:
A templom jelenleg is aktiv, az utolso szamlalaskor 70 allando szerzetes tevekenykedett itt. A hely bovelkedik a vallas kulonfele muremekeivel es allitolag 7000 Buddhista szutrat (rovid, tomor muveleti utasitasok) oriznek itt.
( a Szkanda Puránák a következőképpen határozzák meg a szútra jelentését:
"A szútra aforizmák gyűjteménye, amely minden tudás lényegét a lehető legkevesebb szóval fejezi ki, s amelynek egyetemesen alkalmazhatónak és nyelvtanilag hibátlannak kell lennie.")
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.