Vietnámból ruccantunk át, ég és föld a különbség a két ország között, azt hiszem Szingapúr igazi felüdülés minden Dél-kelet Ázsiából érkezőnek.
Szingapúrba érkezve a csoda már a Changi repülőtéren elkezdődik, amely többször elnyerte a világ legjobb repülőtere címet. Mindhárom terminálon különleges kertekben barangolhatunk: kaktuksz-, orchidea-, vizililiom- és napraforgó, valamint pillangókertet fedezhetünk fel, több mint ezer trópusi példánnyal. Művészeti installációk, jacuzzi, tetőtéri medence, vízesés, masszázs ágyak, játszóterek, csúszda, 24 órán át nyitva tartó mozi termek gondoskodnak szórakoztatásunkról. Makulátlan tisztaság, faltól-falig puha szőnyeg mindenhol, szervezett utasfogadás és felkészült reptéri személyzet fokozza az érkezők elégedettségét.
A városban is hasonló rendezettség és tisztaság fogad, az emberek nyugodtak, tisztelettudóak, fegyelmezettek. Nem lökdösnek, nem hangoskodnak, nem köpködnek, az autóvezetők nem dudálnak, a gyalogatkelőnél megállnak, átengednek.
A fényes felhőkarcolók, modern sugárutak, elegáns üzleti negyedek, fényűző bevásárlóközpontok és luxusboltok láttán, nehéz elképzelni, hogy alig 100 évvel ezelőtt szemetes, cölöpházakkal teletűzdelt kis kikötő volt.
A sziget partjainál a 16. században jelentek meg először európai hajók. Portugál fennhatóság után, a 17.század elején a hollandok kezére került, majd Nagy Britannia következett a sorban. 1819-ben Thomas Stamford Raffles, a Brit Kelet-indiai Társaság képviselője megállapodást kötött a johorei szultánnal, miszerint a szigeten kikötőt és települést alapít. A brit gyarmati városkát Szingapúrnak (Oroszlán város) nevezte el, és hamarosan a közeli brit területek egyik legfontosabb kikötőjévé fejlesztette.
A második világháborúban angol katonai támaszpontként működött, de a japánok mindössze hat nap alatt elfoglalták és az angolok csak a háború végén kapták vissza. 1867-től önálló koronagyarmatként kezelték, majd a város 1959-ben önálló közigazgatást nyert.
A szabad választásokon Lee Kuan Yew nyert, aki a későbbiekben hatalmas szerepet játszott Szingapúr gyors fejlődésében. 1965-ben alakult független állammá, de munkanélküliséggel, lakásgondokkal, környezetszennyezéssel és nyersanyag hiánnyal küzdöttek. Lee Kuan Yew kormánya sikerrel vette az akadályokat, és a nemzetközi üzleti élet központjává sikerült emelnie a városállamot. Megszakítás nélkül volt hatalmon három évtizeden keresztül (utána pedig Rangidős Miniszterként és tanácsadoként dolgozott), pártja, a People’s Action Party (PAP) gyakorlatilag az egyetlen párt az országban.
A városállam kőkemény szigorúságú szabályokat és törvényeket hozott, ezeket a közvélemény általában támogatja. Egyetértenek a drogcsempészeket sújtó halálbüntetéssel, a pornográfia tilalmával és a politikai vélemény nyilvánítás korlátozásával – cserébe virágzó gazdasági körülmények között élhetnek. Az egész város be van kamerázva és súlyos büntetést szabhatnak ki arra, aki közterületen szemetel, köpköd, cigarettázik, eszik, rágógumizik, nem a kijelölt helyen megy át az úttesten vagy akár nem öblíti le a WC-t a nyilvános illemhelyen. Érdekes módon a prostitúció nyílt és törvényes.
Vélhetően a nagy szigor miatt, a világon Szingapúrban követik el a legkevesebb bűncselekményt.
Az ország szabályaihoz a turistáknak is igazodni kell, lépten-nyomon belefutunk tiltó táblákba, melyeket ha nem veszünk komolyan, szerencsés esetben figyelmeztet valaki, ha nem, bírsággal találjuk szembe magunkat.
A virágzó szigetország nem sokkal nagyobb, mint Budapest, 722.5 km²-nyi területén 5,6 millióan élnek, lakónegyedeit különböző etnikumok lakják. A lakosság legnagyobb részét, mintegy 75,2%-át, a kínai származású szingapúriak alkotják. A maláj 13,6%, az indiai származásúak pedig a 8,8%-át teszik ki. Az eurázsiai szingapúriak és más kisebb etnikai csoportok, mint az arabok, zsidók, thaiok, japánok és európaiak a társadalom 2,4%-át alkotják.
Ha belegondolunk, nem kis feladat volt, ennyire különböző kultúrával és temperamentummal rendelkező népeket, szigorú szabályokkal és elvárásokkal, közös jövőképpel egybeolvasztani.
Jelenleg 4 hivatalos nyelv van érvényben: angol, maláj, kínai és tamil.
Baloldali a közlekedés, vigyázat az utcán átkelésnél!
Szingapúr már évek óta őrzi dobogos helyét a világ legdrágább városainak ranglistáján, a megélhetési költségek alapján összeállitott felmérésben. Ezzel nem szeretném senki kedvét elvenni az utazástól, ugyanis turistaként ez nem érzékelhető annyira. A közlekedés olcsóbb mint pl. Budapesten, lehet találni nem túl drága szállásokat és az úgynevezett “hawker centers” olcsó és finom kajáldak sorát kínálja. Inkább a lakhatás és kocsifenntartás az ami nagyobb kiadással jár. A világon az egyik legmagasabb egy főre jutó GDP-vel büszkélkedő kis államban a nemzeti valuta a szingapúri dollár (SGD).
Nagyon izgalmasan keverednek a maláj, kínai, indiai és az európai koloniális hagyományok és épületek a modern környezettel. A modern Ázsiát látjuk kicsiben: hindu templomok és mecsetek, pagodák és anglikán székesegyházak húzodnak meg a csillogó irodaépületek és a leghatalmasabb bankok karcsú felhőkarcolói mellett. Emellett viszont nagyon sok a zöld terület, parkok, virágos kertek, szakszerűen berendezett üvegházak a világ különböző tájait képviselő növényekkel.
A város legnépszerűbb látnivalói: Gardens by the Bay, Marina Bay Sands, Waterfront Promenade, Merlion park, Raffles Hotel, Nemzeti Múzeum (National Museum of Singapore), Botanikus kert, Állatkert, Orchard Road, Singapore Flyer, Boat Quay, Clark Quay, Sentosa sziget.
A brit éra építészeti örökségeit a koloniál negyedben találjuk (a régi parlament háza, Victoria Színház, a legfelsőbb bíróság, az egykor postaépületként szolgáló Fullerton luxushotel vagy a Raffles épülete), ezenkívül vannak kínai-, arab-, és indiai negyedek, ahol a helyi etnikumok színes buddhista, iszlám és hindu templomai, valamint ínycsiklandó utcai ételei kápráztatnak el.
Szingapúr a világ gasztronómiájának egyik fellegvára. A központban, az öblökben teljes negyedeket szenteltek éttermeknek. A Boat Quay és a Clark Quay felújított tradicionális épületei kilométer hosszan mind-mind változatos étkezdéknek adnak helyet.
Képek a galériában, jobb oldalukon részletes leírással.
Nézzétek meg a videókat is, mert azok adják vissza az igazi hangulatot!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Magna cum laudeTigeri másztesz digrii 2022.07.02. 12:04:18
A poszt meg. :))
Mamata 2022.07.04. 10:52:12
Vadrozsa · http://shanghaibanelni.blog.hu/ 2022.07.07. 06:14:29
Valaki azt meselte, hogy a vezetojuk az osszes orszagbol ahol jart, lemasolta es megvalositotta a jo otleteket/torvenyeket/eljarasokat Szingapurban. Mindent ami az orszag gyors es egyseges fejlodesehez kellett kulfoldrol vitte be, de ehhez kellett egy eros kez is, aki egy iranyban tartja a nepet.
Vadrozsa · http://shanghaibanelni.blog.hu/ 2022.07.07. 06:15:15