A Wukang épülettől indulva végigsétálhatunk a mindössze 1,17 kilométer hosszú Wukang úton, melyen 14 kiemelkedő fontosságú történelmi épület és 37 történelmi-műemlék épület található. A nagyrészt európai stílusú épületek, a város 19. századi vége és a 20. század első fele közötti arcát reprezentálják.
Az árnyas platánfák árnyékában: angol vidéki villák, mediterrán házak, francia reneszánsz és art deco épületek bújnak meg. Csendes szemtanúi egy letűnt kornak, melyben legtöbbjük otthont adott a szórakoztatás, az oktatás és az orvostudomány nagyjainak.
Az utca története a 19. század végére nyúlik vissza, és eredetileg John Calvin Ferguson (1866–1945) amerikai misszionárius építtette.
Li Hongzhang (1823–1901), a Qing-dinasztia minisztere, Sheng Xuanhuai-t (1844–1916, magas rangú tisztviselő) bízta meg a Nanyang állami iskola (a mai Jiao Tong Egyetem) fejlesztésével. Sheng azonban nem találta meg azonnal a megfelelő embereket egy modern iskola vezetésére. Véletlenül találkozott Fergusonnal, aki már korábban megalapította a Huiwen Shuyuan-ot, amelyből aztán a Nankingi Egyetem alakult.
Sheng Xuanhuai kinevezte Fergusont a Nanyang Köziskola felügyelőjévé. Hivatalba lépése után Ferguson látta, hogy sok tanárnak hosszú kitérőt kell tennie az iskolába való bejutáshoz, emiatt 1907-ben fizetését egy kis összekötő út megépítésére fordította, az Avenue Joffre (Xiafei Lu, a mai Huaihai Zhonglu) és Xingguo Lu között. Eleinte az útnak nem volt neve. Később, amikor a közeli francia koncesszió kiterjesztését tervezték (amely az 1840-es évektől az 1940-es évekig létezett), Ferguson segített megoldani a helyi, a francia és más országok közötti teruleti kérdéseket. Köszönetet mondva Fergusonnak, a helyi emberek róla nevezték el a kis utcát. Csak 1943-ban nevezték át a Fukaiseng Lu-t (Ferguson Road) Wukang Road-ra, amit ma is visel.
Az utca a Wukang épületnél ér véget, így ha onnan kezdjük a sétát, a házszámok csökkenő sorrendben követik egymást. Vegyük sorra a híresebb házakat.
A Wukang utca nemcsak a kultúra szimbóluma, hanem a keleti és nyugati civilizáció egybeolvadása is. Több mint 100 éve tanúja a város történelmének és a műemlék épületek segítik a látogatókat a régi Sanghaj eleganciájának és jellegzetességének megtapasztalásában.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
sóhegy049 2022.02.15. 07:52:20
Vadrozsa · http://shanghaibanelni.blog.hu/ 2022.02.15. 07:55:32
Ami pedig Tokyot illeti, nalunk az az aranyermes eddig.