Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhasza (1) Lhásza (4) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2020.05.13. 10:22 Vadrozsa

Kuala Lumpur

Ferjem regi vagya volt a malaj fovarost megnezni, igy a kinai ujevre beterveztem egy kisebb korutat: Kuala Lumpur, Taman Negara, Cameron Highlands es Langkawi erintesevel.

Kuala Lumpur (tovabbiakban KL) csaknem 8 millio lakosaval es a szamos turistaval, - akik ozonlenek ide az ev barmely szakaban,- egy orokke nyuzsgo, szines, zajos, egyedi hangulatu metropolisz. Keveredik benne a modern es az osdi, az elegans belvaros felhokarcolo rengetege mellett, vannak lepukkant, szegenyes utcak es szennyezett levegoju, epitkezes alatt allo teruletek is.

Az orszag lakossagat malajok (45.9%), kinaiak (43.2%), indiaiak (10.3%) es egyeb nepek (1.6%) alkotjak. Ezzel kapcsolatban az jutott eszembe, hogy Szingapurban is pont ezek a naciok keveredtek es alkotnak ma egy egyseges nepet, kulso szemlelo szamara, sokkal szervezettebben, tisztabban, rendezettebben. Sajnos, ezt sem KL-ban, sem mashol nem tapasztaltam.
Multikulturalis sokszinusege mellett, tobbfele felekezeti csoportosulast is megtalalunk: hivatalos vallasa az iszlam (61,3%), buddhizmus (19,8%), keresztenyseg (9,2 %) hinduizmus (6,3%) hagyomanyos kinai vallas (3,4%).

Kuala Lumpurt 1896-ban valasztottak a frissen alapitott Malaj Allamszovetseg fovarosava. A kulonbozo etnikumok a varos mas-mas negyedeiben telepedtek le: a malajok eszakon a Java Street kornyeken, a kinaiak a Market Square kereskedelmi kozponttol delre es keletre, a brit adminisztracio kozpontja Padangban volt. KL a ket vilaghaboruban a gumi- es onkivitel kozpontja volt.

Malajziaban hivatalos fizetoeszkoz a malaj ringgit (MYR), ottletunk alatt az arfolyam kb. 1 MYR ­= 0.2 Euro = 74.6 Ft. Nem nevezheto draga orszagnak, vallasuk miatt csupan az alkohol kerult egy magasabb adokategoriaba. Langkawi szigete nyujt erre a problemara megoldast, ami teljes egeszeben adomentesseget elvez, igy a kulfoldi alkoholos italok, csokik, edessegek, parfumok gazdag lelohelye. Sot meg a behozott autokra sem kell vamot fizetni.

KL.-ban a szallasok palettaja igen szeles, az egyszerutol a luxusig mindenki talalhat igenye szerinti alvohelyet. Fontos tudni, hogy Malajziaban van turistaado, ami a legtobb helyen nincs benne a feltuntetett arban es kb. 2-10 RM ejszakankent, a szallas kategoriajatol fuggoen. Szallasunk az Expressionz Suites By iHost Global volt, tetejen medencevel, ralatassal a tornyokra, tokeletes volt.

Latnivalokban bovelkedik a varos: fontos tortenelmi helyszinek, hires epuletek, gazdag muzeumok, templomok, mecsetek, kilato tornyok, madar- es pillango park, orchidea- es rozsakert…stb.
A programok leszervezesben a legtobb szallas segitseget nyujt, es az utazasi irodak is valtozatos kirandulasokat ajanlanak.
Bar a fontosabb latnivalok nincsenek tavol egymastol, a gyalogos kozlekedest neheziti egyreszt az egesz evre jellemzo magas paratartalom es atlagos 30 fokos meleg, masreszt a rengeteg epitkezes, lezart utak, magasvasutak es olyan magasitott autoutak, mint pl. a Jalan Tun Razak. Es mivel itt mindeki kocsival vagy motorral kozlekedik ezert sok helyen hianyoznak a kiepitett jardak vagy gyalogos atkelok.
A magasvasuttal szinte a varos minden szegletebe eljuthatunk, ezen kivul kiterjedt metro-es buszhalozata van kedvezo aron, valamint gyorsvasut a repterre (Klia Express), ami kicsit dragabb (55 ringgit/fo).
Termeszetesen hasznalhatunk taxikat, amelyek az europai arszinvonal alatt vannak, ha nem kapcsolja be az orat, elore ki kell alkudni az arat. Mi a Grab alkalmazast hasznaltuk, ami egy online taxi rendelo szolgaltatas. Kell hozza wifi vagy mobilnet, de megbizhato, pontos es mar elore tudjuk, hogy mennyit kell fizetnunk az utert.

A belvarosban sok lenyugozo epuletet lattunk, valtozatos es erdekes epitesi megoldasokkal, de mind kozul egyertelmuen a Petronas Ikertornyok voltak a legszebbek, foleg esti megvilagitasban, ahogy kimagaslanak az egyebkent sem alacsony epuletek kozul.
A 452 m magas tornyokat a Petronas, olaj -es gazszolgaltato vallalat epittette 1998-ban, es az I. toronyban berendezte irodait. A ket tornyot 170 meter (41. es 42. emelet) magassagban egy ketszintes acelhid (Skybridge) koti ossze. Ez az 58,4 meter hosszu, 750 tonnas hid, valamint a 86. emelet panorama kilatoja a nyilvanossag szamara is latogathato.
Mi nem ide hanem a KL Tower-be (Menara Kuala Lumpur) mentunk fel, aminek ket elonye van: egyreszt innen latni a Petronas tornyokat, masreszt pedig igaz ez alacsonyabb, mint a Petronas (421m), de egy dombon van, igy ralatni a varosra. A kilato 276 m magasan van, 360 fokos a panorama teraszon lehet nezelodni, valamint uvegkalitkaban fenykepezkedni a tatongo melyseg folott.
A Kuala Lumpur torony  epiteset 1995. marcius 1-jen fejeztek be. A telekommunikacios torony antennajaval egyutt 421 meter magas, igy ez a vilag 7. legmagasabb szabadon allo tornya. A kilato 335 meteren van.

Masjid Negara Nemzeti Mecset 15 000 ember befogadására képes. A minaret 73 meter magas tetejet egy ernyoszeru 16 szogu betonteto fedi.

Merdeka ter ( Dataran Merdeka): A varos szive: itt kialtottak ki Malajzia fuggetlenseget 1957-ben. A zaszlo rud, amin a fuggetlen Malajzia zaszlaja lobogott, ma is a vilag legmagasabb zaszlotarto rudja, 100 m. Az a foldterulet is itt van, amelybol Kuala Lumpur kinotte magat.

A 92 hektaros Lake Gardens park szomszedsagban van a tortenelmi varosresz (Colonial District). Itt olyan latnivalok sorakoznak mint a Malaj Nemzeti Muzeum (Muzium Negara), Iszlam Muveszeti Muzeum (Islamic Arts Museum), Textilmuzeum (Kuala Lumpur Textile Museum), Azsiai muveszetek muzeuma (Museum of Asian Arts), Merdeka Square.
Mi az Iszlam Muveszeti Muzeumot neztuk meg, csodaszep targyakat lattunk, csak ajanlani tudom.

A Madarpark egy 8,5 hektaros teruleten fekszik, a Lake Gardens mellett, kozel a Nemzeti Mecsethez. Szanjunk ra eleg idot, hiszen a 4 zonara osztott parkban tobb mint 3000 madar talalhato, es kulonbozo programok szinesitik az ottletet: madar etetes, fenykepezkedes papagajokkal, a hornbill vagyis a szarvascsoru madar produkciojanak megfigyelese egyik etterembol…stb.

A tobb mint 200 faj kb. 90% -at a helyi madarak teszik ki, a tobbit olyan orszagokbol importaltak, mint Ausztralia, Kina, Hollandia, Indonezia, Uj-Guinea, Tanzania es Thaifold. Belepo 63 ringgit ( kb.14 Euro).
A mellette levo pillangopark szerintem eleg gyenge, nem eri meg a belepot.

Eleg sok tetoteri medence, kilatoterasz es bar lett kialakitva az epuletek tetejen, hogy a vendegek addig is KL pazar latvanyaban reszesuljenek, amig pancsolnak, vagy a kokteljukat/kavejukat szurcsolgetik.

Eloszor a Heli Lounge barba terveztem menni, ami tulajdonkeppen egy helikopter leszallo az epulet tetejen, este viszont a vilag egyik legmenobb tetoteri barjava alakul, 360 °-os kilatassal a varosra. De amikor odaertunk meg nem volt nyitva es nem akartunk varni kb. egy orat, raadasul eleg furan neztek a szandalos, rovidnadragos szerelesunket, lehet estere ildomos lenne kicsit kioltozni az ilyen helyeken.

Nem messze tole a Hotel Banyan Tree 59. emeleten a Vertigo bar ugyanazt azt elmenyt kinalta. Raadasul innen ralattunk a Heli Lounge –ra is. Sajnos a naplementet eltakartak a felhok, de igy is hangulatos volt.

KL-ban tobb hatalmas, bevasarlokozpont talalhato, amiket akkor is erdemes meglatogatni, ha nincs vasarlasi szandekunk: latvanyosak, elegansak, oriasi az aruvalasztekuk, az osszes markaboltot felvonultatjak igy akar orakon at nezelodhetunk es husolhetunk. Homersekletre oda kell figyelni, mert nagyon lehutik oket. A KLCC-t (Kuala Lumpur City Centre) az egyik legszebb azsiai bevasarlokozpont, itt akar etkezhetunk is, mivel nagy food court-ja van.
A gyakori esozes illetve a tuzo nap miatt a nevesebb toronyhazakat, plazakat fedett, idonkent legkondicionalt, panoramas folyosok kotik ossze, ember legyen a talpan aki ebbol a labirintusbol kikeveredik.
Estenkent, 8, 9, 9:45- kor a tornyok mogotti parkban zenelo szokokut szorakoztatja az odalatogatot.

A Central Market kis butikjaiban barmi kaphato, ami szem szajnak ingere: a kulonbozo kulturak hagyomanyos apro ajandektargyai, nepmuveszeti alkotasok, ruhanemu, helyi edessegek es fuszerek, tovabba kavezok, gyumolcsarusok, gyorsettermek.
Tovabbi vasarlasi es etkezesi lehetosegek az alabbi piacokon: Petaling Street, Kasturi Walk, Chow Kit Market, Kampung Baru Sunday Market, Taman Connaught Night Market.

A varost jarva hihetetlen mennyisegu es valtozatos kinalatu ettermekbe, kifozdekbe, gyorskajaldakba, utcai arusokba botlik az ember. Az ettermek sem dragak, viszont a gyorskajaldakban vagy ejszakai piacokon kifejezetten olcson ehetunk.
Jalan Alor a street food mennyorszag, a kinai negyedben pedig a Madras Lane Petaling Street hires az utcai etelarusairol. A Changkat Bukit Bintang ettermek es barok hosszu sorat vonultatja fel.

Mindenkepp meg szerettem volna kostolni a helyi specialitast a laksa levest, de nem tudtam hol keszitik a legfinomabban, hol erdemes megkostolni. Szerencsere egyik delutan talalkoztunk Lisa ismerosunkkel, es az Old China Cafe nevu helyet ajanlotta a kinai negyedben. Ott talalkoztunk es nagyon finom laksat ettem. Ez egy csirkehussal/garnelarakkal keszult teszta leves, kokusztejjel es curryvel izesitve.

http://www.oldchina.com.my/

A Batu barlangok a varostol 13 kilometerre eszakra talalhatoak. A 400 millio eves meszkohegyen tobb barlang alakult ki, ritka termeszeti kepzodmenyei kozul a legnagyobb es legnepszerubb a Templombarlang, mely hindu szentelykent uzemel. Ennek megtekintesehez meg kell maszni 276 lepcsofokot.

KL -ban a legjellemzobb bunozesi mod az, hogy motorosok lekapjak a turista vallarol a taskat, foleg noknel probalkoznak ilyesmivel. A taskat a felso testunk elulso reszen hordjuk, es a kezunket is tartsuk rajta. Az uttest fele eso reszen ne legyen barmi olyan rajtuk, amit konnyen kiragadhatnak motoros rablok, pl. fenykepezogep. A legfontosabb azonban az, hogy ne legyen nalunk egy helyen az osszes penzunk es az utlevelunk, ezt hagyjuk inkabb a szalloda szefjeben.

Oltozkodes, etikett: Mivel egy vallasos orszagrol van szo, erdemes odautazas elott tajekozodni a viselkedesi es oltozesi elvarasokrol. A mecsetekbe termeszetesen nem lehet belepni hianyos oltozetben, a legtobb helyen a bejaratnal egy bo, terdet fedo ruhat biztositanak, amit sajat ruhankra tudunk felvenni.
A nok, lanyok es kislanyok nagy resze hagyomanyos hidzsabot visel, ami eltakarja a fejet es nyakat de szabadon hagyja az arcot. Egyes nok nikabot hordanak, ez egyarant fedi az arcot es a fejet is, csak a szemeknek hagyva egy keskeny rest. Nem illik megbamulni, fenykepezni oket. A vonatokon, metrokon, Japanhoz hasonloan, van kizarolag noknek fenntartott, rozsaszinu kocsi, erdemes erre is figyelni. A metron tilto tablak vannak: nem lehet enni, inni, ragozni, illetlenul viselkedni (a piktogram egy csokolozo part jelol)….stb.
Hivatalos nyelv a malaj (bahasa malayu), de mindenki beszel angolul, igy konnyu kommunikalni vagy utbaigazitast kerni.

5 napot toltottunk KL-ban, eleg volt megnezni a nevezetessegeket, nagyokat setalni a varos parkjaiban es meg egy muzeum is belefert utolso napon.

Szólj hozzá!

Címkék: utazas Malajzia


Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr8115485500

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása