Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhasza (1) Lhásza (4) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2015.03.26. 07:38 Vadrozsa

Új-Zéland: Wellington

Wellington Uj-Zeland fovarosa, es Auckland utan a masodik legnagyobb varosa. A hozza tartozo agglomeracioval egyutt lakosagga mintegy 410.000 fo.
Az Eszaki Sziget
delnyugati oldalan fekszik, a Wellington obolben.  Az obol kijarata a Deli-Csendes-oceant es a Tasman-tengert osszekoto Cook-szorosra nyilik. 
Partszakaszat tobb kis obol csipkezi: Lambton kikoto, Evans, Mahanga, Scorching, Karaka, Worser oblok.

Nevet, elso hercegerol, Arthur Wellesleyrol  kapta, aki a waterlooi csataban gyozelmet aratott Napoleon csaszar seregei felett. A herceg neve az angliai Somerset megyeben levo Wellington varosatol ered.

Az europai bevandorlok letelepedese a 19. szazad kozepetol kezdodik. 1839 szeptember 20-an egy eloors erkezett az Uj-Zeland Tarsasag “Tory” nevu hajojan, majd 1840 januar 22-en az “Aurora” fedelzeterol 150 telepes szallt partra. 

1848 -ban es 1855 -ben ket nagy ereju, sulyos karokkal es nehany halalos aldozattal is jaro foldrenges sujtotta a telepulest.  Az utobbi 8,2-es erossegu volt, ami az Uj-Zelandon valaha mert legnagyobb ertek. Hatasara egy jelentos mocsaras terulet emelkedett ki a kikoto vizebol, amit kesobb lecsapoltak, es ma a belvaros reszet kepezi. A varos utcain sok helyen emlektablak jelzik az 1855 elotti partszakasz helyet.
A foldrengest kovetoen a tovabbi karok csokkentese erdekeben szinte csak faepuletek epultek.
A XX. szazadban az acelszerkezetek elterjedesevel lehetove valt mas epitoanyagok hasznalata is, de a lakoepuletek, csaladi hazak tulnyomo resze meg ma is fabol keszul.

Az uj-zelandi parlament 1862-ben ulesezett eloszor Wellingtonban, am a varos csak 1865-tol vette at hivatalosan a fovaros szerepet Aucklandtol. A lakosok szama ekkor mar 4900-ra nott.

Wellington eghajlata mersekelt oceani, a legmelegebb honapban, februarban az atlagos kozephomerseklet 17 °C, mig a leghidegebb honapban, juliusban mindossze 8,7 °C.
A vilag egyik legszelesebb varosa, atlagosan 173 olyan nap van, amikor 63 km/h feletti szellokeseket mernek.

A tenger kozelsege, a hosszu tengerpart es a meredek, zold domboldalak festoi kornyezetet teremtenek a varosnak. A domboldalakon elterulo kulso varosreszek zoldovezeti jelleguek, kertes csaladi hazakkal, meredek utcakkal. Sok hazhoz villamos felvono vezet, annyira meredek az utca. Nagyon szeretnek a kiugro dombokra epitkezni, a haz feneke felig lelog a szakadekba.

Osszesen 109 park es jatszotere van, koztuk szamos nagy kiterjedesu, setautakkal ellatott zoldterulet. Minden gondozott, rendezett; egy beteg fa kivagasahoz engedely kell es 6 heten belul ujat kell ultetni helyette.

Masfel napunk volt a Deli Szigetre valo atkelesig ezert lazabbra vettuk a programot. Elso delutan felmentunk a kilatohoz, majd a kikotoben es a varosban setaltunk.
A Viktoria hegyrol csodalatos panorama tarul elenk: a kek obol, a sok kis feher csonakkal, a tarka hazak a fak surujeben, a vegtelen ocean, masik oldalon pedig repulok szallnak le es fol a varos reptererol.

A toronyhazak es regi epuletek izleses keveredesetol kulonleges hangulatu a belvaros. Sajnos eleg kicsi, 2 ora alatt boven bejarhato.
Vegigsetaltunk a bohem Cuba Street-en is, ami a szines boltjairol, ettermeirol, kavehazairol hires es nem utolso sorban a Cuba Mall-on van a
Bucket Fountain, ami egy szines vodrokbol felepitett szokokut. Burren es Keen tervezte es 1969-ben uzemeltek be. Erdekessege abbol all, hogy amint megtelik egyik vodor vizzel, elbillen es atfolyik a viz az alatta levo edenybe, onnan pedig meg lejjebb. Ha mindez gyorsan egymas utan tortenik, elofordul, hogy a kozelebbi jarokelok is kapnak egy kis zuhit.
Az emberek hetvegenkent neha egy keves mosogatoszert ontenek bele, ilyenkor ellepik a buborekok az utcat.

Es hogy pletykaljak is, Elijah Wood, aki Frodot jatszotta a Gyuruk Uraban, Wellingtoni tartozkodasa idejen felmaszott a kutra es belevizelt.

Meg szerettuk volna nezni a regi Szent.Pal fatemplomot( Old St. Paul's), de sajnos 5-kor bezart, ezert csak kivulrol tudtuk lefenykepezni. 
A gotikus stilusban epult templom alapkovet Grey kormanyzo tette le 1865 augusztus 21-en. John McLaggan es csapata egy ev alatt felepitette, 1866 junius 6-an Abraham puspok felavatta.
1964-ben a puspokseg az uj Szent Pal szekesegyhazba koltozott, igy a regit muemleknek nyilvanitottak, de ki lehet berelni eskuvore, temetesre.
Kerestem kepeket a neten a belsejerol is, mert nagyon szep. Kepek a galeriaban:

A templomtol nem messze all a Parlament epulete. Egyeni, mehkaptarra emlekezteto formajarol konnyu megismerni. A kor alaprajzu epulet 1981- ben Sir Basil Spence, skot epitesz tervei alapjan epult.

 

Masnap reggel Uj Zeland Nemzeti Muzeumaban kezdtuk a napot, ahol mindent meg lehet tudni az orszagrol es a maorikrol. Az 1998-ban megnyitott Te Papa Tongarewa muzeum es muveszeti galeria nagyon atfogo es reszletes, ra kell szanni 4-5 orat. A belepes ingyenes.

dsc_0552_1.JPG

A hat szintes epulet interaktiv kiallitasainak egy resze a multat (a szigetek geologiajat, az elovilag evoluciojat, a maorik, es az orszag tortenelmet, stb.), mas resze a jelent (kortars muveszet) mutatja be. Akadnak allando es idoszakos kiallitasok. Idoszakos kiallitaskent ismerkedhettunk meg peldaul a 2015-ben 75 evet tolto Air New Zealand, az orszag legitarsasaganak tortenetevel.
Ehhez kapcsolodik az udvaron elhelyezett repulogep orr, a pilotafulkevel, amelyet meg lehet nezni kozelrol. Par perces sorban allas utan bejutottunk es csintalan gyerekek modjara kapcsolgattuk, tekergettuk a gombokat, huzkodtuk a kormanyt:

A muzeum teljes gyujtemenyet keptelenseg leirni/megmutatni. Ime nehany fontosabb resz:

A maorik vilaga:

Maori nyelven a “maori” szo normalisat, egyszerut, termeszetest  jelent.
A jelenlegi tudomanyos kutatasok szerint a maorik Uj-Zelandra valo erkezese 1280 korul tortent, elottuk nem leteztek emberek  a szigeten.
Torzseik szigetkozi vandorlasait jol szemlelteti az alabbi terkep:

maorik_szigetkozi_vandorlasai.png

Europaiak nagyobb szamban a 18. szazadban erkeztek Uj-Zelandra, 1830-ra mintegy 2000 europai bevandorlo elt a maorik mellett.

A XIX. szazad kozepeig a maori nyelv volt az orszag hivatalos nyelve, a telepeseknek is meg kellett tanulni a maorit, ha kereskedni akartak az oslakokkal. A maori nyelvnek akkor nem volt irott formaja es mivel polinez dialektus, nagyon nehez volt leforditani es megerteni.
Vegul 1820-ra, misszionariusok aldozatos munkajaval sikerult a nyelv elso irott valtozatat megteremteni. A maorik lelkesen tanultak es tanitottak egymasnak.

Az egyre tobb bevandorloval egyutt a szigetre erkeztek a lofegyverek, az alkohol es a prostitucio, valamint a kulonbozo jarvanyok  Sulyos osszecsapasok alakultak ki az oslakosok es a bevandorlok kozott, 1860 es 1881 kozott maori haboru is folyt.
A maorik letszama a tizedere esett.

1840 utan a Waitangi szerzodesnek koszonhetoen elveszitettok földjeiket, nyelvuk es kulturajuk a hanyatlas utjara lepett.

1860-ra az angolajku lakossag lett a dominans, a maori nyelv pedig elkezdett szep lassan visszaszorulni. Az iskolakban nem tanitottak, sok helyen mar tiltottak is, hogy a maori diakok egymas kozott anyanyelvukon beszeljenek. Sok maori szulo nem is eroltette az anyanyelv megtartasat, az angol minden szempontbol hasznosabbnak tunt, sot, a jobb beilleszkedes vagyatol vezerelve szamos maori szokast es hagyomanyt hagytak feledesbe merulni.

A haboru elott a maori populacio 75%-a videken, falvakban elt, a hatvanas evek kozepere mar 60%-uk koltozott varosba. Itt viszont az angol volt a dominans nyelv, nekik alkalmazkodni kellett, igy lemondtak a sajat nyelvuk hasznalatarol. A nyolcvanas evekben a maoriknak csupan a 20%-ka beszelte a nyelvet.

A hetvenes evekben kezdtek el aggodni azon, hogy a nyelvvel egyutt, a maori kultura is el fog veszni.
Egy fiatal maorikbol allo csoport a parlamenthez fordult engedelyt kerni, hogy megrendezhessek "A maori nyelv napjat". Ebbol szuletett az elso Maori Language Week 1975-ben, es ezt azota minden evben megtartjak.
1978-ban megnyilt az elso ketnyelvu iskola Ureweraban, 5 evvel kesobb pedig sugarozni kezdett a maori radio. A nyolcvanas evekben megszaporodtak a nyelvmento programok, es az ovikban elkezdodott a maori nyelv alapjainak oktatasa.

Ma mar a maori az orszag hivatalos nyelveve valt es sokat  koltenek arra, hogy elo, mindennapi hasznalatban levo nyelvkent eljen tovabb. Az allami intezmenyek es bevasarlokozpontok osztonzik a dolgozoikat, hogy hordjanak kulon jelvenyt, ha tudnak maoriul es hasznaljak az ugyfelekkel.

A maori nyelvben 5 maganhangzo (a, e, i, o, u) es 8 massalhangzó (h, k, m n, p, r, t, w) van, valamint ket eset amikor ket betuvel jelolunk egy hangot (wh, ng).
Nekunk magyaroknak nagyon konnyu lenne megtanulni  a nyelvet, hiszen a mi i, e, hangunk kiejtese ugyanaz mint a maoriban. 

A maori nyelvnek kb. 7 torzsi valtozata van, ami alapjan meg tudjak kulonboztetni egymast, meg tudjak allapitani, hogy valaki melyik torzsbe tartozik.
Es hogy hires maorit emlitsek: Russell Crowe, szinesz -anyai nagyanyja a Ngāti Porou torzsbol szarmazik.

Nehany festmeny es kep. Leiras a jobb odalon.

A geologiai reszen bemutatjak, hogy mikent is befolyasolja Uj-Zeland mindennapjait az a teny, hogy ket tektonikus lemez talalkozasan fekszik. Itt csuszik a csendes-oceani kozetlemez az ausztral lemez ala. Emiatt van a sok foldrenges es vulkankitores. 
Elso kep a vilag tektonikus lemezeirol, masodik, azt mutatja, hogy hol is fut a toresvonal. Uj Zelandot telibe talalja, a kep aljan a kek karikaban latszik:

Volt egy kis szoba, ahol atelhettunk egy imitalt foldrengest. Felelmetes volt, kapaszkodni kellett. Remelem eloben sosem kell ezt megtapasztalnom.

Uj-Zeland es a kornyezo vizek (Tasman-tenger, Csendes-ocean) allatvilaga kovetkezett, madarak, halak, emlosok.
Erdekesseg, hogy a madarak egyeduralkodok lettek Uj Zelandon. Termeszetes ellenseg vagy vetelytars hjjan, semmi nem allt fejlodesuk utjaba es az ostorteneti jelenkor legnagyobbjai eltek itt.
A jelenseget szigeti gigantizmusnak nevezi az evoluciotudomany: “Amikor a kulvilagtol es ellensegektol tavol – szigeteken – elo fajok az evolucio soran az atlagnal nagyobba (egyes esetekben rekord meretuve) fejlodtek.”
A maorik megerkezesekor itt elt a fold legnagyobb madara, a futomadarak kozé tartozo, a struccal rokon moa.
A moaknak tobb faja letezett, melyek kizarolag itt eltek. Egyik faj elerte a 280 kilot es a 3,7 meter magassagot. A nosteny csak 10 eves kora utan tudott tojasokat tojni.
A moa 150-200 evig birta az ember jelenletet, a maorik levadasztak oket.

A masik orias a maori legendakbol ismert sas, -kesobb a Haast sas nevet kapta-, mely 3 meteres szarny-fesztavolsaggal rendelkezett, s olyan eros volt, hogy akar egy gyereket is el tudott ragadni. Sokaig nem hittek a tudosok, hogy tenylegesen letezett ez a madar, de nemregiben megtalaltak egynek a csontvazat. Egyik kepen a sas eppen lecsap a moakra.

A kiwi sok szempontbol egyedulallo a madarak kozott: bajusza van, csontveloje (mas madaraknak a csontja ureges). Tollazata szorszeru, testhomerseklete csak 37-38 C fok. (mas madarake 7-8 C fokkal magasabb, mint az emlosoke).
Vackot as maganak, nem feszket rak. A vilag legvaksibb madara, a csore vegeig alig lat el, viszont a szaglasa nagyon jo, ennek segitsegevel tajekozodik.
A testehez kepest a legnagyobb a tojasa: a nosteny tomegenek egynegyede. A fiokat a him kolti ki, utana viszont sorsara hagyja, akarcsak a hullok.
Stephen Jay Gould, a neves paleontologus „tiszteletbeli emlosnek” nevezte a kiwit. 

Ugyanezen a reszen lathattunk egy formalinban uszo kolosszalis tintahalat.
2007 februarjaban a San Aspiring halaszhajo legenysege igencsak meglepodott, amikor egy orias tintahalat talalt az egyik horgon. Rogton ereztek mekkora jelentosegu ez a fogas, hiszen nem sokszor adatik, hogy egy orias tintahalat lassanak, mivel ezek az allatok a tenger melyen elnek, ott ahol mar orok sotetseg honol. Beemeltek a hajoba az allatot, es gyorsan lefagyasztottak.
A muzeum tudosai lemertek, 4.2 meter volt a kopenye hossza, formalint oltottak a szovetek koze, hogy meggatoljak az oszlast es ebben a medenceben kozszemlere bocsatottak.

 Tovabbi szemelvenyek a muzeumbol, kepek leirasa a jobb oldalon:

Ferjem aznap a szuletesnapjat unnepelte, ezert muzeumlatogatas utan beultunk egy etterembe tengeri herkenyuket enni. Az ORTEGA-t ajanlottak a kozeli kavezoban, nem csalodtuk, finomakat ettunk. 

Masnap reggel fel 10-kor indult a komp a deli szigetre.
Nagyjabol kiszamoltam itthon, hogy 11 nap elegendo az eszaki szigetre es interneten megvettuk a jegyeket, az Interislander nevu cegtol. Kocsival egyutt 327 NZD volt, (235 Euro).

https://www.interislander.co.nz/

Az olvastam, hogy sokan vannak, ezert jo, ha idoben beszerezzuk a komp-jegyeket, de most a szezon vege fele nem allt fenn ilyen veszely.
Ott kell lenni egy oraval a komp indulasa elott, minden olajozottan mukodik, iranyitanak, pillanatok alatt beterelik a sok kocsit a komp belsejebe es mar indulunk is.

A deli sziget megalloja Picton, a 92 km tavolsagot 3 ora alatt teszi meg a komp es a csodalatosan szep Cook- szoroson halad keresztul.

Szólj hozzá!

Címkék: utazas Uj-Zeland


Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr977300097

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása