Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhasza (1) Lhásza (4) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2012.06.15. 07:33 Vadrozsa

Tavaszi tura: Peking - 1. nap

Tudom, hogy ados vagyok a nagy turank beszamolojaval, de eddig se idom, se kedvem nem volt irni, a korabban olvashato szomoru esemeny miatt.
Most ugy dontottem, - gondoltaim elterelese celjabol- elkezdem. Igyekszem minden hasznos infot es tapasztalatot megosztani, ami meg eszembe jut. Lehet, hogy nem lesznek vidamak a  bejegyzesek, ezt nezzetek el nekem. A kepek mindenkepp azok, mert akkor meg arnyeka sem vetult rank a kesobbi banatunknak.

Turankkal, vegul egy Peking-Xian-Guilin haromszoget zartunk, Huang Shan-ra mar nem maradt ido es energia. Igy is utaztunk tobb mint 6000 km.-t, mentunk repulovel, vonattal, alvos busszal, hajoval, bambusztutajjal, kabinos felvonoval, taxival, tuk-tukkal es termeszetesen gyalog.

Marcius 30-an reggel indultunk Pekingbe, a 7 orakor indulo gyorsvonattal. A jegyeket mar korabban megvettem, utazas napjan mar nem biztos hogy lenne. A vonatjegyeket 3 nappal az utazas elott mar arusitjak, erdemes idoben beszerezni, mert itt nagy tomegek utaznak es egyszeruen elfogynak a jegyek. Kesobb Pekingbe ezt megtapasztaltuk:(
Jegyet lehet venni :

  • vonatallomasrol, - ennek az az elonye, hogy van egy English speaking ablak,
  • varosszerte levo sok kis vonatjegyarusito irodabol, - ott viszont csak kinaiul beszelnek
  • online, - ezt csak akkor teheted meg ha kinai allampolgar vagy.

Itt meg fontos info, hogy utlevelet kernek, a vonatjegyekre rairjak az utlevelszamot . Jo hir, hogy elfogadjak a masolatot is.
Vonatunk a Hongqiao vonatallomasrol indul, (nem osszetevesztendo a hasonlo nevu repterrel!), ez egy hatalmas epitmeny, olyan mint egy repter. A beszallokapuk is hasonloan vannak kiepitve, indulas elott egyenkent becsekkolunk a magneskapun keresztul. Nincs tolakodas, lokdosodes, aki ezt teszi, - es a kinai ember miert ne tenne, hiszen a vereben van-, az uniformisba oltozott, szigoru arcu, csekkoltato neni visszaparancsolja oket a sorba.
Gyonyoru, feher, hosszu kigyohoz hasonlit a vonat, meg sem tudom szamolni hany kocsi, talan 15-20. Belul tiszta, kenyelmes ulesek, labaink jol elfernek, eskuszom jobb, mint a repulon. A kiszolgalo szemelyzet is olyan stewardess-es, es nem jegyellenor jon, hanem rendor ellenorzi jegyeinket chippes leolvasoval.

DSC_0002.JPG

DSC_0008.JPG

Percre pontosan indul es rovid idon belul eleri a 310 km/h-s utazosebesseget. A tavolsag Pekingig 1300 km, ezt 4 ora 55 perc alatt teszi meg. Kozben csak ketszer all meg: Nanjingban es Jinanban, az elso, 300 az utobbi 500 km-re van Shanghaitol. Ez eszmeletlen. Hello MAV, ebreszto!:)

Az utaskiserok kedvesen udvozolnek, kerdezik van-e valamire szuksegunk. Termeszetesen lehet kajat, ragcsalnivalot, uditot, kavet vasarolni. Kinai tarsaink ezt meg is teszik, szep kis alufoliazott talcakat, dobozokat kapnak, amiben sejtesem beigazolodasakent, elore csomagolt es melegen tartott vagy felmelegitett kinai kaja volt. Egy szempillantas alatt olyan etelszag arasztotta el az illatos vonatot, hogy kenytelenek voltunk eloszedni otthon bekeszitett szendvicseinket, egyreszt, hogy tompitsuk az orrunkba todulo kinaikaja szagot, masreszt, -tudom, hogy ellentmondasos-, de beindult a nyalelvalasztas, ehesek lettunk:)
Az ut tovabbi reszeben beszelgettunk, bamultuk a tajat, ami nem volt tul valtozatos, szundiztunk.

Del korul megerkeztunk Peking deli palyaudvarara, metrojegyeket vettunk es megprobaltuk megkeresni melyik vonalon juthatunk el a szallodankhoz. Ezt mar korabban lefoglaltam es a cimen kivul, annyit tudtam, hogy a Hutongban van.

Hutong eredeti jelentese mongolul: kut. Ma sikatort, utcacskat jelent. A Hutongok a kinai fovaros nevezetessegei, a belso tortenelmi varosresz sikatoros, kis szurke hazakkal hatarolt utcai, ahol meg maradt valami a regi Peking hangulatabol. Sok tunt el orokre, es adta at helyet emeletes lakohazaknak, irodaepuleteknek, de a tiltakozasok megallitottak a rombolokat. Ma mar program van a megmentesukre, vedelmukre.

Ugy gondoltam, ha mar Kinaban vagyunk, akkor a szalloda es kornyeke is legyen tipikus kinai, ne menjuk 50 emeletes 5 csillagos szallodaba. Eloszor kicsit megijedtem, amikor legalabb 2 oran keresztul baktattunk nehez hatizsakokkal egyik utcan le, masikon fel es nem talaltuk a szallodat. A kornyek sem volt tul bizalomgerjeszto, olyan szukek az utcak, hogy alig fert el rajta egy kocsi, amikor kozeledett, szinte a falhoz preselodtunk, hogy ne vasalja ki a zokninkat:) Nehany kep az utcakrol:

SSA43143.JPG

SSA43153.JPG
SSA43144.JPG

 

SSA43148.JPG
SSA43150.JPG
SSA43146.JPG

Lehet, hogy nem is letezik a szalloda? De hat visszaigazoltak, hogy oke, mehetunk.
Kozben rengeteg riksas jarja az utcakat es kialtozik, ha kulfoldit lat, hogy majd o elvisz. De a parom hajthatatlan volt, megtalaljuk gyalog is, nem kell, hogy atvagjanak mar elso nap. Pekingrol egyebkent, olyan hirek terjengnek, hogy a taxisok nem akarnak orat kapcsolni es jo dragan visznek el barhova, plane ha kulfoldi (laowai) vagy.
(Laowai  - 老外 = megnevezesunk helyi lakossag altal, ami kulfoldi orszagbol jott szemelyt jelent).

Miutan mar mindenki kimerult, szomjas es ideges volt, nagy nehezen megtalaltuk a szallodankat, egy kis utcacskaban, ami mellett mar tobbszor elmentunk, de az utca elejen mas nev van kiirva, nem egyertelmu a keresonek. De hat ez Kina, mar nem lepodok meg semmin.

A szalloda neve Beijing Hutong Culture Inn & Hostel es nagyon-nagyon kinai:) Szinte minden piros, a recepcio telezsuffolt disz es kegytargyakkal, muviragokkal, madarakkal kalitkaban....csak akkor hiszed el, ha latod...

Valamennyire makogott egyik srac angolul, becsekkoltunk, ki kellett fizetni elore a 3 napot, ami nekem nem tetszett, de azt mondta ha elobb mennenk el, visszaadja a penzt. Maradni szeretnenk 3 napot, de sosem lehet tudni mi jon kozbe, mas helyeken akkor fizetsz, ha elhagyod a szallodat, de ezt nem akarta megerteni. Es milyen igazunk volt, hogy ezt megbeszeltuk vele . Na de szaladjunk annyira elore.
A szobak elfogadhatoak voltak, eleg nagyok es tisztak, angol wc., zuhanyzo rendben. Csak epp ablak nem volt, ezt nem is ertettem, pedig emeleten voltunk. Meg ugysem aludtunk ablak nelkuli hotelszobaban:) Remelhetoleg csak estere jovuk meg a napi maszkalasbol, akkor meg ugysem kell ablak, csak agy:)

A Booking.com oldalan 3*-nak van feltuntetve, de tudjuk, hogy a csillagok keletebbre haladva, mar nem ragyognak olyan fenyesen, tehat alig 2*-nak sorolnam europai viszonylatban. Ara is ehhez igazodik: 3 nap/ 6 fo = 3000 RMB (370 euro), igazan barati.
Kipakoltunk  par holmit, atoltoztunk es elindultunk felterkepezni a kornyeket, megkeresni a legkozelebbi metromegallot, ahonnan bejuthatunk a kozpontba.

Ujra bebarangoltuk az utcakat, keresve a kijaratot ebbol a liliput varosreszbol. Allitolag itt vannak a legregebbi hazak. Ezek mind foldszintesek, hosszukasak, es U alakban egy kis udvar kore epulnek.
A piros kapu a boldogsag szine. A felette levo gerendak szama a rangsort jelenti. 2, 4 az atlagos, 12 a csucs. Kapu melletti ko formaja, ha szogletes, akkor hivatalnok, ha hengeres, akkor katona lakik (lakott) benne.

SSA43159.JPG

SSA43157.JPG

SSA43158.JPG

A varosreszben tobb ilyen nagy kapu is van, aminek meg nem fejtettem meg a jelentoseget:

SSA43160.JPG

A hangulat szenzacios, olyan igazi kinai minden, setalsz a szuk utcaban, kozben probalod tulelni a bicajosok, motorosok szaguldasat, neha meg riksa vagy taxi is jon, alig fer el a ket fal kozott, es igaz, hogy behajtani tilos sok utcaba, de hat egy kinait ez nem erdekel. O megy es kesz. Utanam a vizozon effektus:)

Na szoval, ha mar itt vagyunk, par szoban bemutatom a varost.
Peking  vagy Beijing a Kinai Nepkoztarsasag fovarosa, nepesseget tekintve (22 millio fo), Shanghai utan a 2.legnagyobb varos. Beijing szo szerinti forditasban "Eszaki fovarost" jelent, a Peking elnevezest francia misszionariusok honositottak meg kb. 400 evvel ezelott.

Fobb latnivalok, amiert minden turista idelatogat:  Nagy Fal, Tiltott Varos, Nyari Palota, Mennyei beke tere vagy Tienanmen ter, Ming dinasztia sirkamrai. Ezenkivul templomok, katedralisok, mecsetek, muzeumok, parkok, botanikus kert. Ha mindent latni szeretne az ember, akkor, azt hiszem tobb het ittletre van szukseg, mi azt nezzuk meg, ami 3 napba belefer.

Miutan megtalaltuk a metrot, boldogan nyugtaztuk, hogy csak par megallonyira vagyunk a kozponttol. Elso latnivalokent leszalltunk a Tienanmen teren.
Tian’anmen tér (Tian’anmen guangchang - 天安门广场)

BeijingTiananmenSquare.jpg

Peking legnagyobb köztere, amely a város közepén terül el. Délen a Qianmen (Elülső kapu) határolja. A tér nyugati oldalán áll az Országos Népi Gyűlés ( Parlament) épületegyüttese, amelyet 1959-ben egy év alatt építettek fel. Vele szemben, a Kínai Történelmi és a Forradalmi Múzeum található.

A teret északon a Tian’anmen (a Mennyei Béke kapuja) zárja le. A kaput a 15. században építették, jelenlegi formáját 1651-ben nyerte el. Alapzatával együtt 33,7 méter magas. A császári időkben innen hirdették ki a császárok utasításait az összegyűlt tömeg előtt, illetve itt kiáltotta ki Mao Ce-tung 1949. október 1-jén a Kínai Népköztársaságot.
A ter az 1919-es, 1976-os es 1989-es tiltakozasok es esemenyek helyszine is. Itt talalhato meg a Nép Hőseinek emlékműve es Mao Ce-tung mauzóleuma.
Mennyei Béke kapuja, a Tiltott varos bejarata:

DSC_0032.JPG

Kicsit setaltunk, de nagyon hideg volt, raadasul apro homokot fujt a szel valahonnan, nem volt kellemes. Utbaigazitast kertunk a rendoroktol, - ok is nyakig beoltozve, napszemuvegben posztoltak. Itt a teren egyebkent nagyon mokas figyelmezteto tablak is vannak:


DSC_0050.JPG

Tehat, ha kocsit szeretnel robbantani, felgyujtani .....itt ne tedd, mert tilos!:)

Elindultunk a Wangfujing utca fele, ami Peking egyik legnagyobb setalo es bevasarloutcaja, hatha talalunk valami harapnivalot, mert reg volt a reggel. Az utca mar esti fenyekben ragyogott es szerencsenkre betevedtunk az utca eszaki vegen kezdodo, - csak az esti orakban uzemelo - ugynevezett  "Izek utcajaba", ahol a kinai konyha kevesse megszokott, de annal latvanyosabb erdekessegeivel talalkozhattunk. Hogy konkret legyek, volt itt kigyo, beka, hernyo, skorpio, orias szazlabu, mindenfele tengeri herkentyu, galamb, vereb...es a jo eg tudja meg micsodak, palcikara fuzve, nyersen es megsutve. Ime a kinalat:

DSC_0074.JPG

DSC_0075.JPG
DSC_0114.JPG

DSC_0119.JPG
DSC_0131.JPG
Verebsult, chili paprikaval. Az eros chili elnyomja az izet, es ha a szemed is behunyod kozben, mar nem tunik fel mit eszel:)

DSC_0133.JPG
Itt meg a sult galambok sorakozoja:

DSC_0137.JPG
Tessek, tessek valasztani...! Kinalgattak vacsorajukat, de nem volt gusztusunk egyikhez sem.

DSC_0139.JPG

Vegul a kigyohust megkostoltuk, kicsit edeskes ize van, de nem rossz. Nem tudtunk volna jollakni itt az utcan, az biztos, nem is akarom kitenni a csaladomat ilyen torturanak mar elso nap. Megbeszeltuk, hogy beulunk kesobb mekibe, vagy KFC-be, megis valamennyire "hazai" izekkel talalkozzanak. Mi mar megszoktuk Kinaban, hogy nincs europai szajiznek valo kaja, nincs kenyer, kifli, joghurt...vagy finom peksutik, amit az ember befal menet kozben.
Itt ragcsalhatsz skorpiot, kigyot, verebet...meg egyebeket...:) Van csirkehus is palcikara tuzve, megsutik es fuszerezik elotted, de abbol kene legalabb 20 db.egy szemelynek, mert alig van rajta 3-4 szem hus.

A bazarsor a szuvenirboltokkal folytatodott, ott vasaroltunk par aprosagot. Alkudni itt is kotelezo, mert neha olyan irrealis arakat mondanak, hogy eldobom az agyam. Egy kis legyezot eloszor 80-ert kinalt, gondolta magaban, hulye kulfoldi turistak, majd most jol megvagom oket. Mondom neki, 10-nel tobbet nem adok erte. Merges, ugyanakkor meglepett arcot vag: - Gunyolodok vele, hogy kepzelem?
-Nekem ez ennyit er es kesz!- mar jottem is kifele a boltbol. Megijedt, visszarancigalt es orommel adta oda 10-ert, szerintem meg igy is keresett rajta.
Mar megedzodtem, szemtelenul alkudozom, mert ok is pofatlanul nagy arakat mondanak. Nem kell nekem annyira a cucc, hogy elsore megvegyem. Ha latja, hogy hezitalsz, akkor sajat magat is lealkudja. Ha meg elindulsz, akkor kiabal, rohan utanad. Mar nem egyszer volt ilyen, szoval csak kitartoan kell alkudni. Van olyan is amikor elzavarnak a boltbol, vagy fizetes utan a pultra dobja az arut, be se akarja csomagolni, ez azt jelenti jol alkudtal, szamara nem volt tul nyereseges az uzlet. Ha realis arat mondananak, nem lenne szukseg erre a jatekra. De ugy latszik ez letelemuk, biztos nagyon sok esetben, be is jon nekik, sikerul atvagniuk a naivabb turistakat.

DSC_0089.JPG
DSC_0102.JPG 
Kb.masfel oras boklaszas utan, mar mindenki kelloen ehes volt es atfagyott, beultunk a KFC-be vacsizni. Utana kerestunk egy kozertet, hogy ivovizkeszletunket feltoltsuk erre a 3 napra. Olyan eros, homokvihar kerekedett, hogy alig birtuk nyitva tartani a szemunket. Vizekkel felpakolva, semmi kedvem nem volt metrozni, gyalogolni es a szallodankat ujra megkeresni a kis utcakban. Mi lanyok taxiba ultunk es bemondva a cimet, tenyleg rajottem, hogy esze agaba sincs bekapcsolni az orat. Mondta, 80-ert odavisz. Nem, nem szo se rola, probaltam alkudni, de akkor mar elindult. Ki kellett volna szallni, de most mar mindegy, gondoltam majd ha megerkezunk alkudozok.
O is nagyon nehezen talalta meg a kis utcat, csomot keringett, tobbszor kiszallt, kerdezoskodott. Ki akart rakni minket is, hogy most mar itt vagyunk kozel, de nem hagytam. Mondtam, a szalloda portajahoz vigyen, keresse meg! Elegge felcsesztem ezzel az agyat, mert utana mar morgott es dunnyogott magaba, raadasul a szuk kis utcakban kacskaringozott, neha csak gurult, amikor szembe jott auto, akkor be kellett huznia kozel a falhoz, vagy befordulni masik kis utcaba, hogy elferjenek. Ez bizonyara nem tett jot a hangulatanak. Amikor vegre megtalalta, gondoltam adok neki egy 50-est aztan menjen, (ugy is tul lenne fizetve), de olyan mergesen ram mordult, azt hittem kapok egy sapkat is. Nem akartam sem vitatkozni, sem verekedni, ezert fizettem aztan elkuldtem a francba.

Zuhanyzas es alvas kovetkezett, holnap kirandulni megyunk. Elfelejtettem irni, hogy a Nagy Falhoz terveztunk menni, a szalloda halljaban meg is neztunk mindenfele ajanlatot, de tul draga volt. Aztan amikor kint setaltunk a Tienanmen teren, leszolitott egy pasi, hogy ok szerveznek oda kirandulast, 500 RMB-ert (kb. 60 euro), elvisznek hatunkat, plusz angol nyelvu idegenvezetot is biztositanak.  Ez nagyon kedvezo ar volt, rogton rabolintottunk es megbeszeltuk, hogy reggel 8-ra jon ertunk a szallodahoz.

Azt tudni kell, hogy a legjobb allapotban levo, a turistak szamara megnyitott szakaszok (Badaling - 八达岭, Mutianyu - 慕田峪 stb.) Peking kozigazgatasi teruleten, de a varoskozponttol messze, kb. 50-70 km-es tavolsagban talalhatoak. Szerveznek meg utakat a Jinshanling, a Gubeikou illetve a Simatai-(司马台) szakaszra. Utobbi 120km-re van Pekingtol, es a  legkevesbe turistas szakasz.

Mi Simatai-t valasztottuk volna, de mondtak, hogy az felujitas alatt all, le van zarva. Vegul a Mutianyu-nal maradtunk, ezenkivul elvisznek egy kezmuvesmuhelybe es egy selyemuzembe, meg ha belefer este, akkor a Madarfeszekhez - a Pekingi Nemzeti Stadionhoz. Ez igy nagyon jol hangzott, izgalmas napnak nezunk elebe.

 

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: utazas Peking


Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr864533384

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása