Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhásza (4) Lhasza (1) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2012.09.11. 05:36 Vadrozsa

Hong Kong es Makao

Kinanak ket Kulonleges Igazgatasu Terulete van: Hong Kong es Makao. Egy kis tortenelemi visszatekintes, segit megerteni, pontosan mit is jelent ez.

A XIX. szazad elejen, a kinaiak betiltottak az opium korlatlan kereskedelmet, mivel az nagyon rosszat tett az amugy is sanyargatott nepnek. Az opiumkereskedelembol hatalmas bevetelei voltak az europaiaknak, kulonosen a briteknek, ezert osszecsapasokra kerult sor Kina es a Brit Birodalom kozott. Ki lehet talalni, hogy a vilag legnagyobb es legmodernebb hadserege az elmaradott kozepkorias Kina elleni elso opiumhaboru (1839-1842) hogyan vegzodott.
A britek megkaptak Hong Kong szigetet es melle opiumkereskedesi jogokat is. A nemsokara lezajlott masodik opiumhaboruban pedig tovabbi szigeteket, 1860-ban pedig Kowloont szereztek meg. Vegul harmadikkent az ugynevezett Uj Teruleteket kapta meg, akkor mar szerzodéssel 99 evre.

E harom resz osszeolvadasabol allt ossze a mai Hong Kong. Tudni kell rola, hogy par nagyobb szigetbol, rengeteg apro szigetecskebol es egy felszigetbol all. A legfontosabb sziget Hong Kong szigete, ennek az eszaki reszen terul el Hong Kong varos egy resze, a deli resze viszont hegyes erintetlen erdoseg, a parton par halaszfaluval.
A masik nagy sziget Lantau, itt talalhato a Disneyland es par uj epitesu terulet, de a nagy resze maig erintetlen erdoseg. Az apro szigetek vagy lakatlanok vagy esetleg aprocska halaszfalvak talalhatok rajtuk.
A felszigeten van Kowloon, ez Hong Kong varos masik resze, illetve tobb uj epitesu varosresz. Azonban itt is csak a felsziget deli resze van beepitve, eszakon hegyek, erdosegek, valamint par falvacska talalhato.
Teruletenek 80%-at a mai napig dzsungel boritja es ezert a varos lakoi nagyon kicsi helyen zsufolodnak ossze. Hong Kong a Fold egyik legsurubben lakott terulete, 1104 negyzetkilometerere (csupan 2x nagyobb, mint Budapest), tobb mint 7 millio lakos jut.
Am meg ezzel egyutt is a tenger kozelsege miatt tiszta a levego es minden lehetseges helyre parkokat es fakat telepitettek, igy a varos nagyon zold es elheto.

1997 julius 1-en jart le ez a 99 eves szerzodes, ekkor Hong Kong mindenestul visszakerult a brit koronagyarmati statuszbol Kina reszeve. De tovabbra is ervenyben maradt az "egy orszag, ket rendszer" elve, tehat meg legalabb 50 evig fenntarthatja kapitalista gazdasagi rendszeret es Kina nem vezethet be szocialista rendszert ez ido alatt.

A gyarmati idoszak nagyban meghatarozta a varos fejlodeset hiszen a feudalizmustol a legmodernebb korig ezalatt az idoszak alatt jutott el. Jelentosen befolyasolta kulturajat is melyet most "kelet es nyugat talalkozasa" jellemez, igy a varos tokeletes osszhangja a reginek es ujnak. Minden izeben kinai, az eldugott sarkokban, kis utcacskakban ott rejtoznek a regi kultura nyomai, mig az eloterben egy rendkivul fejlett es szervezett tarsadalom kepe mutatkozik.

Jelenleg Hong Kongnak, a kinaitol eltero, sajat jogrendszere, penzneme, bevandorlasi torvenyei vannak, sot a kozuti forgalmi szabalyai is masak: tovabbra is baloldalon vezetnek. Az oktatasi rendszere is 2009-ig a britteket kovette. Csak a honvedelmi es diplomaciai ugyekben kotodik szorosan a Kinai Nepkoztarsasaghoz.

A varosba valo belepes egy teljes erteku hataratkelesnek szamit, utlevel- es vizumellenorzessel, ami biztositja, hogy a varos tovabbra is fennmaradjon a maga formajaban.
Tehat aki turista vizummal erkezik Kinaba es at szeretne ruccani par napra Hong Kongba is, erdemes mar otthon beszerezni a ket (vagy tobb) belepeses vizumot, ami nagyban megkonnyiti a visszaterest Kinaba. Ha ez nincs, ugyanolyan vizumkero procedurat kell vegig csinalni, mint korabban: vizumkero lapok kitoltese, fotok, penz ( 200 HKD + 300 HKD "rush fee", ha surgos) elleneben egy-ket nap alatt vizumhoz lehet jutni.
Ezt ket helyen lehet igenyelni:

    1. Shenzhen-HK hataron (akik vonattal tavoznak)

2. HK High Commissioner's office vizumhivatal

Minden info, terkep, helyszin itt:  http://www.fmcoprc.gov.hk/eng/zgqz/bgfwxx/

Az ezredfordulo elott par evvel tortent azsiai gazdasagi osszeomlast Hong Kong nagyon megszenvedte, de nem sokkal kesobb Kina megemelte a Hong Kongba utazni engedett kinai turistak szamat, akik olyan vagyonokat koltenek el ott, hogy Hong Kong uj viragzasat eli jelenleg is.

Kapitalista gazdasagi rendszerevel, egyike a vilag kereskedelmi kozpontjainak. Az egy fore juto jovedelem tekinteteben a vilag elvonalaba tartozik.

Kina deli partvideken helyezkedik el, a Gyongy folyo deltajanak tuloldalan, Shanghaitol 1229 km-re.
A lakossag 93,6% kinai, jelentosebb kisebbseg a filippino, indonez, thai, japan es indiai. Az Alaptorvenyben meghatarozott nyelv a kantoni es az angol, es tenyleg, mindenki beszel valamilyen szinten angolul.
A lakossag nagy resze ateista vagy agnosztikus nezetu, a vallasos 43% buddhizmus, taoizmus vagy konfucianizmus hivoi.

Hong Kong gyonyoru varos, a sudar felhokarcolok dzsungelet, hegyek es a tenger hozza feng shui egyensulyba:

DSC_0197_1.JPG

DSC_0245_1.JPG

DSC_0228.JPG

Elso kiados es finom hongkongi reggelink utan:

DSC_0176_2.JPG

elindultunk felfedezni a varost, uticelnak a Hong Kong szigeten levo Viktoria hegyi kilatot valasztottuk.
A tengerparti Sztarok Setanyan a Hong Kong-i filmipar hiressegeinek allitottak emleket. Itt van Bruce Lee szobra, csillaga es olyan filmsztarok kezlenyomata, mint Jackie Chan vagy Jet Li. A tobbi 140 mancs-nyom szamomra ismeretlen embere volt.

DSC_0216_1.JPG

DSC_0208_1.JPG

Hongkongi dzsunka:

DSC_0220_1.JPG

Itt is nagy vihar lehetett korabban:

DSC_0248_1.JPG

A belvarosban nagyon keves a regi epulet, atvettek helyuket az egig ero uvegpalotak. Hong Kongban 1223 felhokarcolo talalhato, ezzel elso a vilagranglistan. A legmagasabb es egyben a vilag 5. legmagasabb epulete a 484 meter Nemzetkozi Kereskedelmi Kozpont.

DSC_0291_2.JPG

DSC_0292.JPG

Hong Kongot repulovel vagy vonattal lehet megkozeliteni, gyorsvonatra Shenzhen-be lehet felszallni. Hong Kong nemzetkozi reptere Lantau szigeten fekszik, madartavlatbol igazan futurisztikus kepet fest:

640px-A_bird's_eye_view_of_Hong_Kong_International_Airport.JPG

Hong Kong kozlekedesi halozata nagyon fejlett, a napi utazasok tobb mint 90%-a tomegkozlekedesi eszkozokon zajlik, ami a vilagon a legmagasabb arany. Fizetesi eszkoz egy multifunkcionalis Octopus kartya, (Octopus, mint polip, aminek a karjai sokfele elagaznak) mellyel belepoket lehet fizetni, sot a boltokban is lehet vasarolni. Feltolteni nagyon sok helyen lehet, sot olyankor ellenorizni is lehet, mennyi penz van rajta, hol-miert-mennyit fizettel. Es meg egy erdekesseg, minuszba is mehet a kartya! Pontosan nem tudom mekkora osszegig, de amikor feltoltod, ujra, akkor az uj osszegbol rogton levonja, azt amit mar elkoltottel hitelben.

A felsziget (Kowloon) es  Hong Kong szigete kozott kocsival vagy metroval ket alaguton is atjuthatunk, de azt hiszem szinte minden turista az ennel sokkal erdekesebb a vizi utat valasztja.
A Csillagkomp (Star Ferry Company) kis, zold-feher hajokkal, tobb mint szaz eve szallitja az utasokat egyik partrol a masikra.

519 HK.jpg

Negy fontos utvonala van: Wanchai - Tsim Sha Tsui, Tsim Sha Tsui - Central, Central - Hung Hom, es Hung Hom - Wanchai. A legrovidebb tavon a felnottjegy: 2.20 HKD (kb. 0.2 euro), a hosszabb utvonalon a felnottjegy: 5.30 HKD ( kb.0.5 euro). Olcso arai miatt amolyan alternativ varosnezonek is megteszi, es tudjuk, a felhokarcolok a tengerrol a legszebbek. Akik az also fedelzeten utaznak, azok szinte a viz felszinevel ulnek egy magassagban:

20070629hongkong1.jpg

A varos tomegkozlekedeset 11 vonalbol allo kiterjedt metrohalozat es a Londonbol ismeros emeletes buszok is segitik. Ezek mellett, a vilagon egyedulallo modon emeletes villamosok kattognak vegig az utcakon. A hongkongi villamosrendszert 1904-ben hoztak letre es hat utvonalon 161 jarmu kozlekedik.

DSC_0280.JPG

DSC_0285.JPG

A forgalom oriasi, meg szerencse, hogy kulon folyosorendszer epult a gyalogosok szamara, magasan az utak felett, hogy gyorsan es biztonsagosan at tudjanak kelni:

DSC_0284.JPG

Emeletes busszal mentunk a sikloig, ott kb. fel oras sorban allas utan feljutottunk a Peak Tram utasterebe. A siklot egyetlen acelkabel vontatja fel a meredek, neha kozel 30°-os emelkedesu hegyre. Allitolag meg sosem tortent baleset az 1888-as uzembe helyezese ota.

640px-Hongkong_Peak_Tram.jpg

A dombrol letekintve a vilag legforgalmasabb melyvizi tengeri kikotojere a Victoria Harbour-ra es a hires az uzleti negyedre nyilik egeszen elkepeszto panorama. Latszik a kozeli Lantau szigeten talalhato ulo Buddha is.

DSC_0305.JPG

A masik oldalon a tenger es a kis szigetek nyujtottak szenzacios hatteret:

DSC_0383_2.JPG

Legalabb masfel oraig csodaltuk a tajat, szazszor is elkattintva a gepet, ugy ereztuk, minden kis szegletet meg kell orokiteni e csodalatos panoramanak.

A varosban boklasztunk az utcakon, nezelodtunk, figyeltuk az embereket. Arra jottunk ra, hogy a hongkongi atlagember rettentoen udvarias, kedves, csendes. Megszoktuk Kinaban, hogy nagyon kell figyelni az autokra, mert meg a zebran is elcsapnak, nem allnak meg. Itt minden auto azonnal megallt, amikor at akartunk kelni. Sot az atjaroknal londoni szokas szerint fel van festve a "Look right, Look left" figyelmezteto szoveg, hogy honnan vard a forgalmat.

541 HK.jpg

Vasarlaskor nem akart senki atverni, lehuzni, korrektul, normalis arszabassal dolgoznak, piacon ertelmesen lehetett alkudni.
A husokat sajnos itt is az utcan merik, aruljak, ami nem tul gusztusos latvany, plane ha a legyek is ratelepednek:

DSC_0431_1.JPG

A kacsa- es csirkefejek szomoruan bologattak kifele a tanyerokbol:

DSC_0434.JPG

A halas reszlegen mindenfele rakok, halak es furcsa kepzodmenyek kinalata:

DSC_0269.JPG

DSC_0271_1.JPG

hatalmas kiraly rak:

HPIM2863.JPG

Vietnami etteremben vacsiztunk, igazan kulonleges es finom eteleket sikerult valasztani. Utana meg kimentunk az obolbe, megnezni a minden este tartando lezer es fenyjatekot. Nem volt annyira nagy szam, mint amekkora tomeg osszegyult megnezni. Eloszor a szemkozti oldal felhokarcoloit vilagitottak ki kulonbozo szinekkel, aztan a tetejukrol szines lezer nyalabok tancoltak utemesen zenere, a sotet egbolton.

Makao (Macau)

Masnap reggel megvettuk a jegyeket szarnyashajora (TurboJet), amivel Makaora mehetunk. 166 HKD/ fo (kb. 17 euro) es kb. 40 perc alatt odarepit. Ujra sorbanallas, atvilagitas, utlevelellenorzes, mintha kulfoldre mennenk.
Szerencsere utana mar repultunk a viz felszinen, mint a szel, a mellettunk halado piros versenytars sem birt lehagyni:

DSC_0560.JPG

Hajonk belseje kenyelmes volt, csak majdnem kockara fagytunk az eros legkonditol:

DSC_0553.JPG

A mellettem ulo csajszi a bartjaval joizuen csirkelabat ragcsaltak. Valahogy nem illett az elegans, oltony-kisestelyi szerelesukhoz a fott csirkelab majszolasa:)

DSC_0551_1.JPG

Elhaladtunk par dombocska, hegyecske mellett:

DSC_0568_1.JPG

aztan megerkeztunk  Makao kikotojebe, amely elso ranezesre elarulja a portugal gyarmati jelleget:

DSC_0587.JPG

Az elso portugalok 1513-ban leptek kinai foldre es szivosan kiserleteztek a kinaiakkal valo kereskedessel, megis fennhatosaguk idoszakanak kezdetet hivatalosan 1557-re teszik, amikor a terulet eves jaradek fejeben Lisszabon kezelese ala kerult. A hongkongi brit gyarmat 1842-es letrejotte utan, Makao gyors utemben veszitette el gazdasagi jelentoseget, jovedelmezo uzletagkent csak a csempeszet es az egyre nagyobb teret hodito  szerencsejatek maradt.
1999 december 20-an ujra kinai fennhatosag ala kerul, atvetelkor a Kinai Nepkoztarsasag alairta hogy 2049-ig alkalmazza az "egy orszag, ket rendszer" elvet, amelyben Kina szocialista gazdasaga nem avatkozik bele az itteni viszonyokba. Hong Kong-hoz hasonloan megmarad onallo valutaja, a toke szabad aramlasa, sajat torvenyei, vegrahajto testulete, fuggetlen birosaga.
Hivatalos nyelv a kinai es a portugal, ezert ertheto,hogy majdnem mindenhol ketnyelvu feliratokkal lehet talalkozni. Portugalul nem sokan beszelnek, de az angol nyelvtudassal itt lehet boldogulni.

Makao, Hong Kongtol 65 km-re talalhato, terulete a folyamatos tengerfeltoltesek kovetkezteben ma 28,6 km2.
T
erulete negy reszre oszthato. Az egyik resz a Makao felsziget(Mun Pun To),ez a turistak altal leglatogatottabb terulet, ugyanis a latvanyossagok nagy resze itt talalhato. Taipa (Tam Chai) a felszigettol delre talalhato, hajoval illetve hidakon keresztul lehet eljutni oda, ott is kaszinok varjak a jatszani vagyokat. Meg delebbre Cotai (Lou Tam) es Coloane(Lou Wan)fekszik.
Lakossaga tobb mint 520 000, ezzel a Fold masodik legsurubben lakott terulete.

Termeszeti kincsekkel nem rendelkezik, mezogazdasaga jelentektelen, beveteleinek 2/3-at az idegenforgalom, a GDP negyedet a szerencsejatek adja. Ennek alapjan joggal nevezik Kelet Monte Carlojanak.
A loversenyek, kutyafuttatas mellett fontos szerepe van az evente megrendezett nagyobb esemenyeknek: sarkanyhajo fesztival, nemzetkozi zenei fesztival, tuzijatek fesztival, Formula 3-as autoverseny.

A kikotoben sok kaszino kisbusza varja az erkezo jatekosokat, mi is felultunk egyikre, ingyen bevitt a kozpontban levo kaszino negyedbe. A szigeteken talalhato tobb mint 30 kaszino kozul, itt talalhatoak a legnepszerubbek: Casino Lisboa, a Rio Galaxy es a Sands Casino; Las Vegashoz hasonloan ezek is kulonbozo stilusban epitve.

DSC_0597_2.JPG

DSC_0618.JPG

DSC_0607_1.JPG

A 2.5 milliard dollaros koltsegvetessel epult Venetian Macau szorakoztato egyseg 3000 szallodai szobat, tobb szaz boltot, 1200 jatekasztalt, tobb mint 7000 nyero automatat, egy konferenciakozpontot es egy sportarenat is magaba foglal. Hatalmas meretevel elnyerte az Azsia legnagyobb epitmenye es a vilag legnagyobb kaszinoja cimet is, ez az epulet egyuttes majd ketszer akkora, mint a Las Vegasban talalhato parja.

A szinpompas epitmenyek kozott arnyas kis parkok, legyezo palmakkal szegelyezett szokokutak bujtak meg:

DSC_0603_1.JPG

A varosban setalva eszleltuk, hogy sok epiteszeti stilus keveredik, a hagyomanyos a modernnel, az europai a kinaival. A Largo do Senado teren kedves kis szines hazak epultek. Ez Makao tortenelmi varoskozpontja:

DSC_0642.JPG

DSC_0647.JPG

DSC_0649_2.JPG

St. Dominic's Church:

DSC_0656.JPG

Kuan Tai Temple:

6796052766_f46b78539d.jpg

Ilyenek az utcatablak:

DSC_0596.JPG

A szuk sikatorokban kajaldak, ajandek- es edesseg boltok valtogattak egymast, kozben allandoan egymas labara leptunk az iszonyatosan lassan hompolygo tomegben.
DSC_0661_1.JPG
Mindenki kostolgatott, vasarolgatott, kenytelenek voltunk mi is ezt tenni:) Nagyon fincsi mandulas kekszre akadtunk, ott sutottek helyben, majd visszafele veszunk.

DSC_0784.JPG
Probaltunk elorenyomulni, hogy minel elobb feljussunk a Szt. Pal Szekesegyhaz maradvanyaihoz. Ez a rom, Makao egyik fo latvanyossaga. 1835-ben egett le egy tajfun okozta tuz soran, csak a homlokzata maradt meg:

DSC_0780_1.JPG

DSC_0681_1.JPG

Megneztuk a mellette levo muzeumot is, majd felmentunk a domb tetejen levo erodbe, ahonnan kilatas nyilt a varosra:

DSC_0717.JPG

DSC_0759.JPG

DSC_0737.JPG

Visszafele haladva masik utcan mentunk, nehany aranybolt kirakata elkepeszto meretu disztargyakat es ekszereket mutogatott:

DSC_0791_1.JPG

mit szoltok ehhez a malackas nyaklanchoz?:)

DSC_0792.JPG

Attila egett a vagytol, hogy a felkaru rablo kirabolja, ezert bementunk egyik kaszinoba:) Mar az eloter is luxusrol es eleganciarol arulkodott:

DSC_0794.JPG

Egy emelettel feljebb mar nem lehetett fenykepezni, hatalmas termek egymas utan, megszamlalhatatlanul sok gep, kartya asztal es isten tudja meg milyen penznyero talalmanyok; megnyugtato kekes, lilas fenyeket araszto szinpadon hosszu combu lanyok tancoltak, elotte csorgo nyalu ferfiemberek bambultak uveges szemmel...

Amig Attila hadakozott a rabloval, korbesetaltuk a termeket, nem volt olyan gep, vagy asztal ahol ne ultek volna: ki argus szemekkel figyelve a jatekgep monitorjat, ki idegesen ragcsalva a cigijet, masok ures tekintettel bamulva a forgo, majd lassan megallo rulettet....mind-mind elvarazsolva, megbabonazva egy masik vilagban leteztek. Szamukra csak a jatek volt valosagos es az elvesztett vagy eppen elnyert dollarok. Hihetetlen, hogy emberek szazait-ezreit-millioit milyen eros bilincsben tartja a jatekszenvedely...

Termeszetesen Attila dollarjaival is a kaszino lett gazdagabb, igy kisetaltunk meg a partra a maradek fel orat elutni, amig indul vissza a hajonk. Gondolom ez a hid, amin Taipeibe lehet jutni:

DSC_0804.JPG

DSC_0807.JPG

Az illusztris vendegeket helikopter szallitja a kaszinoba, a tetejen landol:

DSC_0813.JPG

A garazs szinten elegans fekete jaguarok varakoztak ertekes vendegeikre. Na, nem rank, mi az ingyenes kaszino busszal mentunk vissza a kikotohoz.

DSC_0591.JPG

Amikor a kis shuttle bus kigordult, lattuk, hogy meg maradni kellett volna par orat, most kapcsoljak fel a kinti vilagitast, nemsokara fenyarban uszik a kaszino negyed:

DSC_0796_2.JPG

Tiz ora korul ertunk vissza Kowloonra, elotte mar megbeszeltuk a szallodaban, hogy aznapra nem kerjuk a szobat, viszont a csomagokat otthagynank megorzesre. Nagyon rendes volt a tulaj, meg kulcsot is adott, hogy ejjel el tudjuk hozni a borondoket. Azert dontottunk igy mert masnap nagyon koran volt a gep vissza Shanghaiba, legalabb ejjel 3-kor el kell indulnunk a repterre, igy arra a par orara mar nem erdemes lefekudni, inkabb maszkaltunk a varosban:

DSC_0856.JPG

DSC_0861.JPG

DSC_0878_1.JPG

Ilyen utca is van:

DSC_0882.JPG

Elmentunk a Temple utcai ejszakai piacra, ott Attilaek vasaroltak par markas replika orat. A piacnak kulonleges hangulata volt, mellette rengeteg kajalda:

DSC_0897.JPG

DSC_0896_1.JPG

finomsagok:

DSC_0901.JPG

vacsi a kutyival:

DSC_0892.JPG

Az ejszakai pillangok elkezdtek a muszakot:

DSC_0891.JPG

Mami valamit eget az utca szelen:

DSC_0889.JPG

Kesobb vacsiztunk egy torok etteremben, majd vettunk par uveg sort es kiultunk a tengerpartra:

DSC_0918.JPG

3 korul elindultunk ejszakai busszal a repterre, ott meg szundiztunk egy kicsit, aztan atoltoztunk es repulore szalltunk. A kora reggeli fenyekben bucsut intettunk Hong Kongnak:

DSC_0949.JPG

DSC_0953.JPG

Csodas volt ott lenni, csak magam tudom ismetelni, de tenyleg mas mint Kina. Shanghaiba visszaerve lehangolo volt latni a koszt es a nagyon primitivul viselkedo embereket. Sziven utott, hogy szeretett Shanghaiom mennyire elmarad Hong Kong mogott:(

 

Szólj hozzá!

Címkék: utazas Hong Kong es Makao


A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr684760580

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása