A világ legmagasabban fekvő teaültetvényéről írok nektek, ahol több díjjal kitüntetett, kiváló minőségű teát állítanak elő.
A tea minősége a magasság növekedésével javul, a levelek lassabban nőnek így a 2170 m tengerszint feletti magasságban fekvő ültetvénynek egyik feltétel már adott.
A birtok a gyarmati időszakban jött létre, az 1900-as évek elején, ez az egyik legrégebbi teaültetvény, ahol megtartották az eredeti termesztési és feldolgozási módszereket.
Nem használnak növényvédőszert, sem műtrágyát, a tealevelek feldolgozása során keletkező hulladékot trágyaként hasznosítják. A régiót elborító nedves köd elegendő nedvességet biztosít a növények virágzásához, és más ültetvényekkel ellentétben nincs szükség esőre. A leveleket kora reggel szedik, azonnal beviszik a gyárba és feldolgozzák, ahol a 1940-es években telepített brit gépek üzemelnek. Itt mintha tényleg megállt volna az idő.
Munnartól 35 km-re, Kottagudi faluban található az ültetvény, ami már nem is Kerala állam, a hegy tetején átléptünk Tamil Naduba.
A festői teabirtokhoz vezető út kalandos és nem a gyenge szívűeknek való. A hepe-hupás terep enyhe kifejezés arra a földútra, amin zötykölödtünk 8 kilométeren keresztül. Természetesen saját autóval nem lehet felmenni, helyi, összkerék-meghajtásu dzsippel visznek fel. A videó érzekelteti legjobban az út göröngyeit és egyben festői szépségét. Visszafele még az eső is elkapott :)
Amikor megérkeztünk, az asszonyok épp befejezték a teaszedést, és fejükon a zsákokkal, leballagtak a gyárba, ahol egyenként lemérték ki mennyit gyűjtött aznap.
Meglátogattam a gyárat, a menedzser végigvezetett a folyamatokon és elmagyarázta az ortodox módszer (kézi feldolgozás) fázisait:
- Fonnyasztás (hervasztás) célja a vízvesztés, ettől lesznek a tealevelek sodorhatók. A leveleket vékony, 25–40 cm-es rétegben terítik szét tálcákon, hogy minél nagyobb felületen érintkezzenek a levegővel.
- A sodrás-hengerlés során a levél sejtfalai felszakadnak, és a levél felületére kerülnek a sejtnedvek anyagai, ahol levegő jelenlétében keverednek el a polifenol-oxidáz enzimmel. Kézzel teasodró asztalokon, vagy a két recézett hengerből álló mángorlón végzik.
- Az erjesztés során megindulnak a kémiai fermentációs folyamatok (oxidáció): a katechinekből teaflavinok és tearubiginek, a klorofillból feofitinek és a feoforbidok, az aminosavak bomlásából illóanyagok keletkeznek.
- A szárítás során megállítják az oxidációs folyamatot, és hevítéssel eltávolítják a levelekből a nedvességet.
Kétféle tea készül a gyárban, fekete és zöld. A fekete tea előállítása során a levelek egy jelentős oxidációs folyamaton mennek keresztül. Ennek következtében a tea elveszíti antioxidáns tulajdonságainak nagy részét, ezáltal az íze karakteresebb lesz. A zöld tea elkészítésénél az oxidációs folyamat rövid, az antioxidáns összetevők érintetlenek maradnak. Éppen ezért a zöld teának több jótékony hatása van a feketével szemben.
A 220 hektárnyi területből, 81 hektár a teaültetvény, ami havonta 12 tonna teát termel.
Szívből ajánlom ezt a kirándulást, a terepjáró kaland az adrenalin szintet, a gyárlátogatás tudásszomjunkat elégíti ki, a friss levegő és a festői környezet pedig testünket, lelkünket frissíti fel.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2024.06.22. 21:37:50
Vadrozsa · http://shanghaibanelni.blog.hu/ 2024.06.22. 21:39:24
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2024.06.30. 08:09:55
Tekkadyban egyébként pár évvel korábban voltam, amikor 1 hónapon át utazgattam Dél-Indiában.
Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2024.06.30. 08:10:01
Anachalban van a hotel, ahol laktam. Lamond Holidays Munnar. És gyalog elindultam felfele. A Gokulam Bike-nél láttam bicikliket, és ott döntöttem el, hogy bérelek egyet, azzal felmentem teaültetvényekbe is, és a tea-múzeumba. Több kilométerrel a múzeum felett is voltam. Dög meleg volt. Visszafele olyan napszúrást kaptam, és úgy leégtem, hogy a homlokom teljesen összegönygölödött.
De egy balatoni leégéshez képest nem is lett nagy bajom.