Lhászába érve, másnap északnyugati irányba indultunk, hogy megnézzük a 240 kilométerre lévő Namtso tavat.
Egyáltalán nem unalmas a napi többszáz kilométeres buszozás. Lenyűgöző tájakkal, különleges állatokkal, helyiek napi tevékenységeivel színezett film pörög a busz ablakából. A Nyenchen Thanglha-hegyvonulat végigkísérte utunkat.
Tenzin figyelmeztetett, hogy ez a jakok hazája, rengeteget fogunk látni.
A kisebb települések után, nomád házak tünnek fel elszórtan, vagy magányos sátrak a hatalmas legelőkön, több száz fekete jakkal vagy birkanyájjal.
74 km után a busz eléri Damxung megyét (4200 m), majd tovább emelkedik a La Ghen -hágóig (La Ghen La -5190 m), ahol megállunk fényképezni. Innen már látni célállomásunkat, a Namtso tavat.
A tibeti buddhisták sok tavat szentnek tartanak, de három közülük a legszentebb, a Yamdrok-tó, a Namtso-tó és a Manasarovar-tó.
Zarándokok ezrei utaznak Tibet minden tájáról, ezekhez a szent tavakhoz, hogy körbejárják őket. Hitük szerint, a tavak a védelmező istenek otthonai, amelyek különleges, spirituális erők birtokában vannak. A hegyek vagy szent tavak megkerülése hatékony módja annak, hogy megszabaduljanak mindenféle bűntől, szerencsétlenségtől és gonosz támadástól, és segít nekik áldásokért és érdemekért imádkozni.
A tó körüli zarándoklat 20-30 napig tart, attól függően, hogy milyen gyorsan járnak, és milyen gyakran borulnak le imádkozni.
A Namtso-tó 4718 méteres tengerszint feletti magasságban Kína második legnagyobb sós tava, Tibet legnagyobb sós vizű tava, és a világ legmagasabban fekvő sós vizű tava. Több mint 70 km hosszú, szélessége 30 km, legmélyebb pontja pedig 35 m.
A hófödte Nyenchen Thanglha-hegység és több ezer hektárnyi füves terület veszi körül, így a helyi nomádok jakcsordáinak kedvelt legelője.
Télen a tó teljesen befagy, tavasszal felolvad, és a környező hegyek hóolvadásával táplálja a tavat. Ahogy a jég elolvad, a tó látványos türkiz árnyalatúvá válik. A tóból nem folyik ki víz, így a kémiáját a befolyó mennyiség szabályozza. A tó pH-ja 9,4, így lúgos tó. Megkóstoltam, közepesen sós, nem annyira mint a tengervíz.
A tóban öt kis, lakatlan sziget található. Régen ezeket a zarándokok lelki menedékhelyként használták, télen a fagyos tó felszínén átsétáltak, a nyarat a szigeten töltötték, majd a következő télen visszamentek a partra. Ezt a gyakorlatot a hatóságok már nem engedélyezik.
A legnagyobb sziget a tó északnyugati sarkában található, több mint két kilométer hosszú, és otthont ad az évente kétszer odautazó vándormadárfajtáknak, például a vörös ásólúdnak és számos kormoránfajnak.
A tóban lévő öt szigeten kívül, öt félsziget is nyúlik be a tóba, amelyek közül a Tashi Dor a legnagyobb. A tíz négyzetkilométernyi félszigeten található a Tashi kolostor, valamint számos karsztbarlang és remetebarlang.
Nyáron, a tó környeki dús legelőkön gyakran találkozhatunk olyan vadon élő állatokkal, mint a fekete medve, a jak, a vadszamarak, a bharal vagy kék juh, a róka, az őz és a mormota.
A nomád pásztorok gyakran táboroznak a Tashi Dor félszigeten, és számos költöző madárfaj otthona. A turisták lovagolhatnak, fényképezkedhetnek yak hátán vagy csak sétálgathatnak a tó partján. Aki yakon szeretne fotót, 50 yuanba (6.4 euro) kerül, alku nincs, számlát is adnak.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2023.06.19. 13:00:22
A tó olvadásos zajlása abban a szélben meg külön extra.
Mennyire sós a tó?
Vadrozsa · http://shanghaibanelni.blog.hu/ 2023.06.19. 13:22:29