A Mekong-delta Del-Vietnam gyongszeme. Hatalmas folyok, mocsarak, mangrove erdok es lakott szigetek labirintusa, amelyet uszo piacok, Khmer pagodak, rizsfolddel korulolelt falvak es kulonleges helyi csemegek tesznek varazslatossa. Minden turista aki Vietnamba jon, ellatogat ide egy vagy tobb napra. Az utazasi irodak valtozatos programokat kinalnak, termeszetesen alapos felkeszules utan, egyenileg is fel lehet fedezni a regiot.
A 40.577 km²-es teruletet a Mekong es 9 mellefolyoja uralja. A 18.szazadig Kambodzsahoz tartozott, ez volt a legkesobb Vietnamhoz csatolt terület.
A Mekong-deltat Vietnam „rizsestaljanak” is hivjak, mivel ezen a kis teruleten tobb rizs terem, mint amennyi egesz Vietnamnak kell. Ez egyreszt a tapanyagokban gazdag, uledekes talajnak, masreszt a kivalo eghajlatnak koszonheto. Evente haromszor tudnak aratni, igy Vietnam a vilag 5.legnagyobb rizstermelo orszaga lett.
Az orszag gyumolcstermesenek 70%-kat a Mekong deltaban szuretelik, igazan zamatos dinnyet, ananaszt, mangot, rambutant, mangosztant, csillagalmat lehet kostolni.
Ezenkivul hires a haltenyesztesrol es viragtermesztesrol is. Okoszisztemaja rendkivul gazdag maig felfedezetlen, ismeretlen fajok tarhaza.
A Mekong, mint a vilag 12-ik leghosszabb folyoja, a maga 4350 kilometeres hosszaval igen valtozatos termeszeti tajakkal kecsegtet. Osszesen hat orszagon halad at, Kinan, Myanmaron, Laoszon, Thaifoldon es Kambodzsan, mire Vietnamban eleri a tengert, ezert igen nepszeruek lettek a foldrajzilag eltero tajegysegeken athalado Mekong-hajoutak. Az esos evszakok erosen valtozo csapadek mennyisege es a kinai gatak mukodese okozott nemi meglepetest az utobbi evekben. A folyo melysegenek hektikus ingadozasa komoly fennakadasokat okozott a vizi forgalomban, nem beszelve a serulekeny okoszisztemakrol.
Tobb mint 20 millio ember el a delta-vilagban, legnagyobb telepulese a masfel millio lakosu Can Tho, viszont My Tho a leglatogatottabb, legturistasabb, innen indul a legtobb tura.
Soc Trang varoska egyedi kulturaja az attelepult kambodzsai khmerek hatasat orzi.
A Can Gio Bioszfera Rezervatum az UNESCO listajan szereplo vadvedelmi terulet es kiterjedt mangrove erdo.
A 7500 hektaros Tram Chim Nemzeti Park tobb mint 200 fele madarfaj lakohelye, koztuk veszelyeztetett es ritka fajok.
Tan Lap uszo falu, a kambodzsai hatarhoz kozel, az oko-turizmus kiemelkedo helyszine.
4 nagyobb sziget van itt egymas kozeleben, melyek Vietnam szent allatairol lettek elnevezve: Fonix, Sarkany, Teknos es Egyszarvu. Aki tobb napra megy le ezeket a szigeteket latogathatja vegig, egesz biztosan sok erdekesseggel talalkozik majd. Az egy napos turakon az elet egy-egy aspektusat, helyi manufakturakat, kistermeloket mutatnak be, ahol minimalis gepi segitseggel, egeszen primitiv eszkozokkel keszulnek a termekek. A gyartasi folyamatok megismerese utan, kostolot is kapunk es termeszetesen a vegen vasarolni lehet a termekbol.
Ben Tre peldaul a kokusz termesztesrol nevezetes, amit tobbfele modon dolgoznak fel: keszul belole cukorka, csoki, likor es egyeb edessegek. A kokusz-cukorka muhelyben a gyartasi technologiak bemutatasa kozben, megkostolhattuk az egyes fazisokban levo termeket. A csomagolas is a helyszinen tortenik, apro kezek villamgyors mozdulatokkal tekerik papirba, nylonba a termeket es mar lehet is vasarolni.
Masik helyen egy hagyomanyos edesseget gyartanak, amit regen – amikor meg nem volt ennyifele edesseg a boltokban- gyakran elkeszitettek otthon. A karamelizalt kokusz melaszhoz taro tesztat kevertek, aztan formaztak, preseltek, szeleteltek es csomagoltak. Nagyon finom.
Forro szenen a rizst kipattogtattak es abbol is hasonlo edesseg keszult.
A rizspapir-keszito muhelyben a folyekony rizstesztat egy nedves anyagra kenik, amit alol gozzel hevitenek. Amikor, -a palacsintahoz hasonloan, megszilardult- egy vekony bambuszlappal ovatosan lefejti es kiteszi a napra szaradni.
Az Egyszarvu sziget (Con Thoi Son) Vietnam legnagyobb meztermelo videke. Itt is lehet kulonbozo mezeket kostolni es vasarolni.
Egyik gyumolcs-farmon kulonbozo egzotikus gyumolcsokkel ismerkedtunk, es kaptunk egy tanyernyi kostolot is. Mikozben majszolgattuk, helyi nepdalokkal es neptanccal szorakoztattak.
A programhoz hozzatartozott egyik keskeny folyoagon valo kenuzas, amelyben egy helyi asszony evez.
Az uszo piacokon a kornyeken lakok aruljak a termenyeiket. A hajok egymas mellett horgonyoznak, egy hosszu rud vegere feltuznek egy-egy darabot a kinalt termekekbol, igy messzirol latszik, hogy ki mit arul. Kora hajnalban meg foleg nagykereskedelem folyik, aztan a nap elorehaladtaval, ahogy egyre tobb a turista ugy dragulnak a termekek. A legnagyobb uszo piacok a Cai Rang es Phong Dien, Can Tho mellett.
Egy palmaleveltetos, nyitott etteremben ebedeltunk, amelynek fenypontja a sult „elefantful hal” volt. Allvanyon hoztak ki, a felszolgalo megmutatta hogy kell fogyasztani: zoldsegekkel egyutt rizspapirba csomagolta a halhust ugy kellett szoszba martani es megenni a tekercset.
A Sarkany sziget (Tan Long) gyonyoru lagunas kornyezetben fekszik. Husito az osszeborulo fak alatt hajozni, nagyon idilli a szamtalan apro agra szakado folyo, a sok kis sziget, a colopokon allo hazak, a buja novenyzet, a rengeteg hajo, barka, ladik, kenu es egyeb vizijargany mindenfele.
A Mekong az eletuk resze: benne furdenek, mosogatnak, halasznak, utaznak, belole locsoljak a kertjeiket, mely megelhetesuket biztositja.
Leiras a kepek jobb oldalan:
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.