Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhasza (1) Lhásza (4) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2015.08.24. 13:52 Vadrozsa

Chongqing (folytatas)

A Foreigners' Street vagy Yangren Jie egy szorakoztato kozpont a varos Nan'an keruleteben a Jangce tulpartjan. Csak busszal vagy taxival lehet megkozeliteni, a varoskozponttol eleg messze van.

A 3.5 km2-en fekvo vidamparkot 2006-ban alapitottak. Eredetileg kulfoldiek setalo utcajat terveztek ide, a vilag hiresebb epuleteinek kicsinyitett masaval es tengerentuli etkekkel. Osztonoztek a kulfoldieket, hogy nyissanak itt ettermeket, boltokat, de nem sok sikerrel jartak.

Ma kicsit lepusztuloban vannak az epuletek, szerintem az emberek tobbsege az uszodak, vizi vidampark es csuszdak miatt jar ide. Az amerikai Empire State Building masa, vagy a 10 meteres Megvalto Krisztus szobra nem nagy vonzero. A Nagy Falbol is felepitettek egy 150 meteres szakaszt, ezt meg is lehet maszni, azonban a Szerelem Foldjen levo szex vidamparkot a hatosagok leromboltak. Ugyancsak vulgarisnak tartjak Kina legnagyobb nyilvanos vecejet, ahol 4 emeleten tobb mint 1000 kulonbozo wc- cseszet lehet megnezni es hasznalni.
Erdekesen van kiepitve a park, aki nem szeretne gyalogolni, 5 yuanert felulhet zart vagy nyitott kabinos libegore es azzal fentrol vegig lehet nezni a parkot.
A legjobb dolog amit itt lattunk egy 6D-s mozifilm. A terem nem volt nagy, kb.60-70 ferohelyes, a sorok erosen emelkedve kovettek egymast, igy a labfejem az elottem ulo feje melle kerult. A homoru kepernyo legalabb 15 meter szeles es 6 meter mely volt.
4D-s mozikban, ugye, megy a film es mozogsz te is a filmmel egyutt, a szek amin ulsz mozog alattad. Ha zuhan az emberke a kepernyon te is zuhansz, ha esik az eso csopog fenrol a viz,ha fuj a szel a hajadat viszi a szel.
Az 5D-ben megjelennek a kulonleges efektusok, mint peldaul a fust szaga, amit egy ego tabortuz mellett erezhetunk, a villamokat duborges koveti, atelhetjuk a szel mozgasat, az esot vagy akar a bogarak rajzasat.
A 6D-s fimben, van a hagyomanyos 3D latvany, es emellett mi magunk is, a 3D-s valosagunkban szerepelunk a filmben. Lehet, hogy epp uldoznek es menekulunk, lehet, hogy urhajoval repkedunk a csillagok kozott, vagy eppenseggel tengeri csatat vivunk 18. szazadi hajokkal. Fantasztiku erzes. Szinte mozog a labunk, ha futni kell, hatraszokunk a szekben amikor rank tamadnak, a karfaba kapaszkodunk ha kilonek az urbe...:)
Ebben a filmben egy foldon-vizen-levegoben kozlekedo jarmu pilotaja voltam es tobbedmagammal ropkodtunk a felhokarcolok kozott, versenyeztunk vagy lottek rank, nem is tudom, de neha nagyokat zuhantunk a foldre, tobb tarsam urhajoja felrobbant, kiestek a jatekbol, en tovabb repultem fol az egbe, aztan ujra le a varosba, berobbantam egy magas irodahazba, porra zuztam, az emberek sikoltozva menekultek...kozben razkodott a szek alattam...kapaszkodtam vadul....Vegul en lettem a gyoztes urhajos..
Nem lehet ezt szavakkal leirni, at kell elni.
Zarojelben megjegyzem, hogy ha en rendeztem volna a filmet, akkor nem biztos, hogy ez lett volna a tema, inkabb szines sarkanyok hatan ropkodtem volna Avatar lebego sziklai kozott :)

Az allatkertbe azert vagyakoztam, mert olvastam, hogy orias pandakat szallitottak at a Chengdui rezervatumbol. Amiota Kinaban vagyunk, meg nem lattam pandakat, most itt az alkalom.
A 2-es metro vonalan van az allatkert, kicsit megteveszto, mert a jegyautomatanal, meg az aluljaroban is Dongwuyuan nevu megallo van kiirva, addig kell venni a jegyet. A helyszinen viszont mar “ Zoo station” –t irnak. A belepo 30 yuan.
Hatalmas a kert, 45 hektaron tobb mint 200 allat- es 1000madarfaj. Reggel 9 korul mar ott voltam es rogton a pandak fele vettem az iranyt, mert az etetesi idejuk 8:30-10:30 kozott van, akkor lehet oket mozgasban latni es jobban szemugyre venni. A nap tovabbi reszet arnyekos helyre huzodva vegigalusszak.

Most sem voltak nagyon aktivak, fejuk bubjaig bambuszagakba temetkeztek es joizuen falatoztak. Egyaltalan nem zavarta oket a hangoskodas, a gyerekek sikoltozasa, meg csak egy pillantasra sem meltattak bennunket.

Csinaltam jo par kepet meg videot, de mindegyik egyforma, ugyanaz a pozicio, ugyanaz az unott arc. Ultek a popsijukon es faltak a leveleket. Unalmas es lusta joszagok. A lustasagot valoszinuleg hazajuk nepetol orokoltek. Vagy forditva tortent? :)

A voros panda bezzeg szaladgalt elore-hatra, alig birtam lencsevegre kapni. Vegigjartam az osszes reszt, megneztem a szomoru szemu, veszelyeztetett allatkent nyilvantartott del-kinai tigriseket, messze nem olyan szepek, mint Harbinban.

A legtobb allat a melegtol szenvedve, probalt valamicske arnyekot talalni maganak. Az elefant teljesen belefekudt a kis toba, amit szamara biztositottak, csak a hasa latszott ki.
Kis helyen tartjak oket, hiaba a nagy terulet, rengeteg az allat, nem jut nagy ter nekik. Szinte az osszes majom uveg falu ketrecbe volt zarva melynek csak a teteje szellozott, ott ugra-bugraltak azon a par agon, amit beraktak nekik, vagy a drotracsra kapaszkodva grimaszoltak.
A latogatok folyamatosan dobaltak nekik a kajat, hiaba van kiirva, hogy ne etessek oket. Megfigyeltem, hogy legtobb allat dacosan hatat forditva allt a nezoknek, igy vedekezve valamennyire az allando zaj, inzultus es kiabalas ellen.
A torpe malacok nagyon aranyosak voltak:

A gyerekek szorakoztatasara kitalaltak a halak cumiztatasat. A muanyag flakonba toltik a hal eledelt, a cumi kivagott reszen pedig a halak kiszivjak. A gyerekek nagyon elveztek, a halak meg jollaktak.

A 18 lepcso ( The Eighteen Stairs) erdekes turista latvanyossagot takar. Csupan 5 percnyi setara a belvaros csillogo uvegpalotaitol, 18 lepcsofok vezet ala a nyomorba. Ez a hires-hirhedt Shi Ba Ti varosresz, ahol romok es szemethegyek kozott elnek a varos legszegenyebb emberei. A 18 lepcsofok elnevezes, egyebkent meg a Ming dinasztiabol maradt fenn, ugyanis volt itt akkor egy friss vizzel teli kut amelyet ez a 18 lepcso valasztott el a lakonegyedtol.
A regi epuletek nagy resze ma mar romos, vagy elkoltoztek lakoi es uresen tatognak az ablakok. Van viszont egy kemeny mag, akik nem akarnak/tudnak mashova koltozni, inkabb itt elik mindennapjaikat.
A kornyekhez egy szomoru tortenet fuzodik. A II. kinai-japan haboru idejen (1937. julius 7 – 1945. szeptember 9), a japanok kemenyen bombaztak a legfontosabb kozpontokat, tobbek kozott Chongqingot is, ugyanis abban az idoszakban Kina fovarosa volt.
1941 junius 5-en tobb mint 2500 helyi lakos menekult a kozelben levo Jiaochangkou alagutba a bombazasok elol. Annyira osszezsufolodtak, hogy a legbelul levok elkezdtek fulladozni. Az anyak a gyerekeiket probaltak kiadogatni kezrol-kezre, nem mindenkinek sikerult. A tobb mint 3 oran at tarto bombazas alatt ezrek fulladtak meg es nyomtak egymast agyon. A felszinen meg tobben vesztettek eletuket, hazaikat porra zuzta a tamadas.
A japan legitamadasok sulyos karokat okoztak, annak ellenere, hogy az allando kod miatt csak a nyari honapokban tudtak pontos bombazast vegrehajtani. A chongqingi onkormanyzat szerint, az 5 eves haboru alatt 11.889 ember vesztette eletet, 14.100 megsebesult es 17.608 epulet romba dolt.

2010-ben elkezdtek a kornyek rekonstrukciojat, ekkor Wang Yuanling fotos sorra latogatta az itt elo csaladokat es dijnyertes fotosorozatot keszitett roluk.

Manapsag, -amint az altalam keszitett kepeken is lathato-, tovabbra is halmokban all a szemet, omladoznak vagy uresen konganak a hazak, futkaroznak a patkanyok, de az oslakosok vidaman kartyaznak, teaznak, szunyokalnak az arnyekban vagy eppen kereskednek. Csodalkoztam, hogy milyen kocsik allnak a hazak elott es ok megis itt laknak.
Gyumolcsarusok, kisebb falatozok, teazok, fodraszat, utszeli regiseg arus sot meg jatekbarlang is uzemelt.
Neztek az emberek nagyon, de senki nem szolt vagy nem kozeledett fenyegetoleg. Abszolut biztonsagos a kornyek, pedig elotte atfutott az agyamon, hogy nem kene egyedul ilyen helyre bemereszkednem.

Egyik nap lesetaltam a folyo-partra, azt hittem van ott valami korzo, vagy latnivalo..., aaa semmi. Csak budos kukak, bodek, stegek a hajokhoz...
Csinaltam par kepet, aztan indultam visszafele, de masik utvonalon, a hazak kozotti kis sikatorokon. Hat hasonlo elmenyben volt reszem, mint a szegeny negyedben. Kosz es szemet mindenfele, lerobbant lakasok es persze az utcan kartyazo emberek. Erre van idejuk, de hogy a hazban vagy elotte rendet rakjanak, na az nem megy, az budos nekik. Ugy kellett kerulgetnem oket, mert teljesen elalltak/ultek az utat.
Folottem siklott el az egi villamos, a folyo tulpartjara viszi az embereket.
Kiertem egy viszonylag rendezett parkba, itt folyt a delutani darido, enek, tanc, kartyazas es husoles az arnyekban.

Chongqing konyhajara eros befolyassal van a szomszedos Sichuan tartomany izvilaga es csipos etelei. A fo fuszeruk a sichuani bors. Ez olyan istentelenul csip, hogy teljesen elzsibbad az ember szaja (nemhiaba hasznaltak ezt erzestelenitonek a fogorvosok). Ez azert jo a sichuaniak szerint, mert egyreszt sokkal konnyebb elviselni a borson felul a kajakba boven szort csilipaprikat, masreszt minden mas iz egeszen ujszeruen erzodik a zsibbadt szajpadlason.
En nem osztom a velemenyuket, engem ha egyszer megcsipett, mar semmifele izt nem erzek, csak kohogok. Bizonyos mennyisegu eros paprikat kepes vagyok elviselni, de amennyit ok fogyasztnak, azt semmikepp. Az embertelenul sok, leeg az ember fejerol a haj is.

Hagyomanyos eteleik kozul a leghiresebb a hot pot es a fott malaclab.
Hogy mi is az a hotpot? Kinaiul 火锅 (huoguo), szo szerinti forditasban tuzes fazek, edeny. Lenyege, hogy az asztal kozepen elhelyezett melegitheto edenyben forraljuk magunknak a kulonfile izu alapleveket, es ebben fozzuk meg a kulonfele alapanyagokat: husgomcok, halszeletek, kulonfele gombak, tok, spenot, salata,,stb. ki-ki izlese szerint.
Szamos valtozata letezik. Megkulonboztethetjuk a hotpotokat az edeny kinezete, mukodese alapjan, mert leteznek meg parazzsal melegitett valtozatok is, ez foleg a muzulmanok fozesi technikajara jellemzo. Ma mar elterjedt az elektromos valtozat.
Fontos tovabba, hogy milyen alaplevel keszul a hotpot. Lehet csipos, nem csipos, a ketto egyszerre, de elkulonitve az edenyen belul (ezt hivjak 鸳鸯锅 yuanyang guo-nak) vagy lehet akar tobbfele izu alaple is edenyen belul.
Leginkabb az egyes tajegysegek szerint szoktak oket csoportositani, ugyanis minden nagyobb regionak van sajat hotpotja Kinan belul. 
A leghiresebb talan a sichuani stilusu, Chongqinban honosodott  麻辣火锅(mala huoguo), melynek ismerve, hogy a legcsiposebb hotpot mind kozul, es csak sok-sok sichuani borssal tudjuk nyelvunket kelloen elzsibbasztani es ezt elfogyasztani.
Masik jellemzoje, hogy a pacal es kacsabel nem hianyozhat belole!

Mi meg nem kostoltunk/foztunk ilyet, de nem is vagytunk ra. Az nekem annyira ertelmetlen, hogy elmegyek az etterembe megfozni magamnak az ebedet/vacsorat. Meg tudom en azt fozni itthon, a sajat izlesunk szerint es sajat alapanyagokbol.
Ugy gondolom, az ember altalaban akkor ul be az etterembe, ha ehes. Namarmost, az hogy en ott ehesen forraljam az alaplevet, aztan sorrendben fozzek meg benne mindent es kozben egyek is. Na, ezt nem nekem talaltak ki! Es meg fizessek is a vegen :)

Ettol eltekintve finomakat ettunk Chongqingban. Sikerult mindig olyan eteleket valasztani, ami nem volt tul csipos, ize-zamata viszont kivalo.

Osszesegeben jol ereztem magam, sok erdekesseget lattam es tapasztaltam. Chongqing olyan hely, amit erdemes meglatogatni. A varosban nem sok, a kornyezo hegyekben viszont annal tobb latnivalo/ termeszeti szepseg van.
Nehany chongqingi eletkeppel bucsuzom.

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: kirandulas varosnezes kinai modra Chongqing


A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr127729758

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása