Mar regota terveztem megnezni Shanghai egyik leghiresebb akrobatikus eloadasat, hetvegen a hazassagi evfordulonkra megleptem ferjemet a jegyekkel.
10 eve jatszak toretlen sikerrel minden este 19:30-tol a Shanghai Circus World epuleteben, amely a metro 1-es vonalan talalhato. (Cim: Gonghe Xin Lu 2266).
A 22.500 m2-en 1638 ferohelyet alakitottak ki, emelkedo szintekkel, igy jol latni a szinpadot. A jegyek 120-600 yuan ( kb. 17- 88 Euro) kozott erhetoek el, viszont idoben be kell szerezni, mert minden este telt haz elott jatszanak. Az osszes kirandulo- es turista csoport kotelezo programjaban szerepel a hires eloadas megtekintese.A tobb millio dollaros extravagans eloadas, a maga nemeben az elso Kinaban, amely a hagyomanyos kinai akrobatikus muveszetet a mai modern technologiaval otvozi.
A lenyugozo akrobatikai mutatvanyok, a hangulatos feny- es kepi hatter, valamint az elo zene varazslata mogott, a tortenet Kina fejlodeset mutatja be a regi idoktol, jelenunkon keresztul a jovo tavlataig. Az osi kinai kultura es civilizacio bemutatasa eppugy helyet kap, mint a Shenzhou 5 urhajo es program sikere mely 2003-ban embert juttatott a kozmoszba.
A show megalmodoi, letrehozoi kanadaiak. A rendezo, Erick Villeneuve kivalosagat es eredetiseget Kanadaban es kulfoldon egyarant elismerik.
Zenei vezetokent Michel Cusson ( zeneszerzo, gitaros) dolgozott, a vilagitas Alain Lortie munkajat dicseri, a koreografus pedig Emilie Therrien.
Tapasztalatuk es sikeruk tobb mint 20 eve kezdodott, amikor a Cirque du Soleil-nel kamatoztattak a tehetseguket.
A kinaiak jo alanynak bizonyultak, vekony testalkatuk, kitarto munkajuk, fegyelmezett hozzaallasuk meghozta gyumolcset, olyan precizitassal oldottak meg a gravitacio elmeletet meghazudtolo feladatokat, hogy a kozonseg hangos sikolyokkal fejezte ki dobbenetet.
A latvanyos mutatvanyokat eredeti elo zene, izgalomfokozo hangeffektusok es tokeletes vilagitas tamasztotta ala.
A stilus, a zenei elemek, a hangszereles minden azt mutatja, hogy az ERA kivalo kombinacioja a keleti es a nyugati zenenek.
Az eloadas masfel orat tart, 10 perces szunettel. Kezdeskor mindenkit figyelmeztettek, hogy tilos fenykepet es videot kesziteni. Termeszetesen ezt a kinai kozonseg egy resze figyelmen kivul hagyja es vegig vadul nyomkodtak az Iphone-jaikat. Elottunk pont egy videki taho csalad ult, aki nem eleg, hogy elkesett, meg veszekedni kezdett a szemelyzettel, aki a helyukre kiserte. Hangosan beszeltek, felemelt kezzel tapsoltak, zorogtek, ragcsaltak, bofogtek. Szunetben sorozhettek mert utana meg hangosabbak lettek, es aradt a pia szag beloluk. Hiaba szoltam rajuk, csak rohogtek.
Megprobaltunk az eloadasra figyelni.
A fobb temak: Mirror Mirage, Magic Water, Floating Gondola, Sinan (osi iranytu), Music of ERA, Bowl Balancing, Jar Juggling, Wheel of Life, Forever es Space Motorcycles.
A szinteren egy 6 meter magas es 11 meter atmeroju tukor henger volt elhelyezve, amely visszatukrozte a nezoteret:
Fiatal lanyok lenyugozo akrobatikus mozdulatokkal nyitottak meg az eloadast a henger belsejeben. Egyikuk fel kezen allva ossze-vissza tekergette kigyo-szeru testet, annyira hajlekony volt, az ember ugy erezte, hogy ossze lehetne csomagolni es egy kisebb dobozba elferne.
Biciklizo lanyok kerekeztek a porondra es bravuros mutatvanyokkal kapraztattak el. Nemcsak, hogy felalltak a korbe-korbe gurulo bicikli ulesere, kormanyara, hanem at is ugraltak egyikrol a masikra. Menet kozben, balett-szeru mozdulatokkal vegigfekudtek a biciklin, vagy fel labon alltak az ulesen masik labukat es kezeiket a magasba emelve.
Aztan egy kanal alaku gondola siklott a szinterre, az osi kinai iranytut jelkepezve. A vizivarost idezo hatterkepek elott a gondolas, parja segitsegevel kis tanyerokat es evoeszkozoket dobott a feje tetejere, szepen egymasba illesztve oket.
Egy zsonglor a Han-dinasztia (206BC-220) feher-kek mintas porcelan edenyeit idezte meg. Eloszor egy kisebbet, majd egy nagyobbat dobigalt a levegobe, es kifogta a kezevel, tarkojaval, homlokaval….mintha csak labdazna. Biztos nem kellemes amikor egy akkora edeny a homlokanak csapodik, de ugyesen csinalta.
Harcmuveszetek mozdulataival kombinalt akrobatikus ugralasokkal kb.10-12 fiatal fiu kovetkezett, akik karikakon szaltoztak keresztul kasul, egymas hatara ugraltak, repultek a levegobe, az ember alig birta kovetni a szemevel.
Az Elet kereke (Wheel of Life) cimu produkcioban egy 10 meter magas kereken es a belsejeben levo kisebbeken futottak korbe-korbe, mint a mokusok. Amikor a nagy kerek kulso felere ertek, akkor tulajdonkeppen 10 meter magasan voltak, kotel biztositas nelkul. Es meg ott is ego faklyakkal zsonglorkodtek.
Mivel nem fenyekepeztem eloadas alatt, a netrol kerestem nehany kepet:
A legromantikusabb resz a selyem szalagokon repulo fiatal par. Tulajdonkeppen, a szerelem, a csodalat es bizalom egyfajta kifejezo eszkoze volt ez a kis tortenet, amely szepsegevel elbuvolt bennunket. Szeles rozsaszin es kek selyemszalagokat engedtek le a magasbol, a fiu a karjara tekerte valamelyiket es mint az erdoben a lianokon, ugy hintazott, forgott korbe. A lanyt is felkapta es egesz elkepeszto mozdulatsorokat hajtottak vegre, neha egy kezzel tartotta hosszu percekig. A lanyon ezuttal sem volt biztosito-kotel, pedig neha csak a fiu fejebe kapaszkodott, vagy a fiu labfejen fekudve forogtak.
Belinkelek egy videot, amit a youtube-on talaltam:
Itt a kozonseg reakcioja is teljesen mas, mint a mi kulturankban, hangosan sikongatnak, felhordulnek, hujjognak…
A motorbiciklisek bemutatoja volt az utolso es egyben a legelkepesztobb. Behajtott egyszerre 8 motoros es korbe-korbe szaguldoztak a szinpadon es a nezok sorai kozott. Aztan ketten, a porondon levo 6,8 meter atmeroju acel gomb belsejebe hajtottak es ott elkezdtek kergetni egymast. De nemcsak korkorosen, hanem atlosan is, meg fuggoleges iranyban egyarant. A kozonseg elhulve figyelte. Ezt mar en sem birtam ki, elovettem a gepet es videoztam.
Par perc mulva meg ketto, aztan meg ketto bement, vegul mar nyolcan kergettek egymast a gombben. A kozonseg orjongott, a zene duborgott, a fenyek tuzes szinben villogtak. Tetofokara hagott a hangulat.
A talaloan, “Halal Gomb”-nek (Ball of Death) nevezett gomb belsejeben csak a motorosok villogo lampai latszodtak. Mint valami fenyes darazsak uveg-gombbe zarva. Egeszen hihetetlen produkcio volt. Vajon hany baleset tortent amig ezt kiprobaltak, begyakoroltak, megvalositottak?
A vegen kijottek a muveszek is, (penzert) fenykepeszkedni lehetett veluk az aulaban:
Azota mindenkinek meseljuk micsoda fantasztikus elmeny volt, aki teheti ne hagyja ki az eloadast!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.