Amióta elhagytam Goát, nem igazán láttam napozásra- fürdőzésre alkalmas tengerpartot. Igaz, nem vagyok az a naphosszat strandon heverésző fajta, de néha jólesett volna egy hűsítő lubickolás.
Indiában csak a külföldiek által felkapott tengerpartokon vannak napágyak, szállodák, éttermek…stb. A helyiek kimennek ugyan a partra, de általában csak a férfiak fürdenek, a nők ha bemennek a vízbe akkor szigorúan ruhában. Egyáltalán nem napoznak, így nincs szükség napágyakra sem. Ezeken a helyeken én sem vetkőztem le, csak ücsörögtem a homokban egy ideig.
Kovalam az 1930-as évek óta a turisták kedvenc helye, a hippi korszakban a legkiemelkedőbb indiai turisztikai helyszínek közé tartozott. Akkoriban a Hawah Beach volt India első félmeztelen strandja. Természetesen azóta ezt betiltották.
Ma többnyire Európából, Oroszországból és Izraelből érkeznek, és a tengerparti fürdőzés mellett, az ayurvédikus gyógyulási és regenerációs üdülőhelyeket, központokat keresik, amelyek a kezelések széles választékát kínálják a turisták számára.
Egy hatalmas sziklás hegyfok, nyugodt vízű öblöt hozott létre, amely ideális a tengeri fürdőzésre. A parton sorakoznak a strandok (Lighthouse Beach, Kovalam Beach, Samudra Beach, Hawa Beach, Adimalathura Beach), mindenki választhat kedve szerint. Napozás és úszás mellett, lehet vízi sportoknak hódolni, katamaránozni, jógázni, gyógynövényes testformáló masszázsokkal kényeztetni a testünk-lelkünk.
A turisták szálláslehetőségei Kovalamban az ötcsillagos szállodáktól a pénztárcabarát szállásokig terjednek, az éttermekben és kávézókban elérhető ételek pedig a kontinentális fajtáktól a dél-indiai finomságokig terjednek.
Thiruvananthapuram, Kerala fővárosa mindössze 16 km-re található Kovalamtól, aki megunta a tengerpartot ellátogathat a városba.
A Kovalam jelentése "kókuszliget", nem véletlen, hogy itt vettem a legjobb házi készítésű kókuszolajat.
A Lighthouse Beach, a legdélibbi strand, nevét a domb tetején található 36 méter magas Vizhinjam világítótoronyról kapta. Itt töltöttem a nap nagy részét, számos orosz turista társaságában. A világítótornyot is meg lehet látogatni nyitvatartási időben. Csodálatos föntről a kilátás.
A keralai halászokról köztudott, hogy a ők a halfogás szakértői. Ismerik az ősi halászati technikákat, a hullámok erejét, az áramlatok mozgását, a csillagok állását, és ez a rendkívül értékes tudás, nemzedékről nemzedékre öröklődik.
A horgászhajók és a felszerelések fejlődtek az évek során, ezen a területen főleg a katamarámnak nevezett hagyományos csónakot használják, amellyel egyénileg, párban vagy hármas csoportban mennek ki.
A háztartás és a gyermeknevelés mellett, a halászfeleségek feladata a hálókészítés, a halárusítás és a halfeldolgozás is.
Egyik reggel a parton végignéztem hogy zajlik a hagyományos hálós halászat. A hatalmas hálót a csónakra rakták, de egyik végén a kötelet átadták a parton lévő halászoknak. A csónak félköríves pályát tett meg, közben a hálót folyamatosan terítették, majd a partra érve a kötél másik végét átadták az ott várakozó horgászcsoportnak. Egyszerre kb. 20-40 munkásból álló csapat húzta a hálót ütemes mozdulatokkal, énekelve, egyre kijjebb és kijjebb.
Eközben a csónak legénysége visszatért a kerítőháló mögé, és kezükkel a vízet csapkodva kiabáltak, hogy megijesszék a halakat és megakadályozzák, hogy kiszabaduljanak a hálóból. A vontatás előrehaladtával, a köteleket húzó legénység tagjai egyre közelebb kerültek, és a hálót a partra vonszolták.
Néhány kilónyi apró hal rekedt a hálóban, amiket aztán szétválogattak, egy részére licitálni lehetett, másik részét a madarak ették meg, pár haszontalant visszadobtak, mint például egy gömbhalat, de nem hiszem, hogy életben maradt.
A hálóval együtt rengeteg szemetet is kihúztak, de azzal nem törödtek, ottmaradt a parton, majd bemossák a dagály hullámai. Amikor szóltam nekik, hogy össze kéne gyűjteni, először nem is értették miről beszélek, aztán mondták, jönnek a takarítok. Kíváncsi vagyok mikor és milyen takarítóbrigád dolgozik a homokos parton…
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.