Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhasza (1) Lhásza (4) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2015.11.15. 12:58 Vadrozsa

Kinai gyerekek

Ez a bejegyzes szorosan kapcsolodik az elozo temahoz, tovabb boncolgatva az egykek tarsadalmi poziciojat, a kinai gyerekek viselkedesmintait, valamint az anyasagot.

Az elozo cikkben arrol volt szo, hogy a nepessegnovekedes megfekezese erdekeben a kinai kormany drasztikus lepesekre szanta el magat, es 1979-ben meghirdette  szigoru szuletesszabalyozasi politikajat.

A program eletbe lepeset koveto evekben sorra lattak napvilagot azok az elorejelzesek, melyek szerint az egykek eljovendo tarsadalmaban a hagyomanyos kinai ertekek – kotelessegtudat, nagylelkuseg, csaladcentrikussag, szorgalom, kompromisszumkeszseg – halalra lesznek itelve.

A feltetelezes nem tunt eltulzottnak: a kinai csaladban a gyerek – kulonosen a fiugyerek – mindig kiemelt szerepet kapott, s ha a ket szulo es a negy nagyszulo minden figyelme egyetlen kisfiura vagy kislanyra iranyul, az tenyleg a szemelyiseg torzulasahoz vezethet.
A media is sokat foglalkozott a testver nelkul felnovo nemzedek elemzesevel, megjelenitve egy uj tarsadalmi jelenseget, a “kis csaszar szindromat”. Tartottak attol, hogy elkenyeztetett, onzo, antiszocialis, egyuttmukodesre keptelen,  akarnok-emberek alkotjak majd az elkovetkezo tarsadalmat.

A ’80-as evek masodik feletol kezdve kinai es kulfoldi pszichologusok kutatasok sorat szenteltek az elso egyke-nemzedekhez tartozo gyerekeknek, hogy megallapitsak, megalapozottak voltak-e a „kis csaszar” (xiao huangdi) szindromara vonatkozo jovendolesek.
Vizsgaltak a tanari es szuloi velemenyeket, az iskolasok erdemjegyeit, a gyerekek kulonbozo kepessegeit, onertekeleset, szemelyiseget. Az eredmenyek kozott akadtak kisebb-nagyobb elteresek, feltehetoen az egyes regiok kozotti kulonbsegek miatt – ugyanakkor egyertelmuen kiderult, hogy az egykekkel kapcsolatos felelmek tulzottak voltak. Semmilyen szemelyisegjegyben vagy kompetenciaban nem talaltak dramai kulonbseget az egyetlen gyermek es a testverrel elok kozott.
Mivel a kinai gyerekek igen koran, gyakran mar nehany hetesen kozossegbe kerulnek, ahol oriasi a nyomas, a verseny es az egyuttmukodesi kenyszer, az azota felnott egyke-nemzedek ontudatosabb ugyan, de nem antiszocialisabb az idosebbeknel.

Teny, hogy Kinaban jarva gyakran talalkozunk elviselhetetlen termeszetu gyerekekkel – extrem peldakrol a kinai media is gyakran beszamol –, de vegul az aggodalmak tulzonak bizonyultak.

A torveny kovetkezteben a csalad kozponti figuraja a gyerek lett.
Liu Yang, a Pekingben szuletett vilaghiru grafikusholgy piktogramja ezt zsenialisan adja vissza:

4-18-2011-4.jpg

Minden es mindenki korulotte forog. Mindent megadnak neki, amit csak lehet: jo sok etelt, italt, nyelveket, sportot, zenet. Amit es amennyit csak megengedhet maganak a csalad. Tokeletesen kepzett “tulelogepet” treniroznak, hogy ebbol az embertengerbol kitunhessen valahogy a csalad kincse. Minden kinai szulo alma, hogy a gyereke legyen “valaki” es jo sok penzt keressen. Mert nyugdijrendszer hijan a gyerek nem csak a szeme fenye a csaladnak, hanem befektetes es biztositek arra, hogy idos korukban a szulok nem halnak majd ehen.

Videken mai napig a szulok valasztjak ki gyermekuk jovendobelijet, legtobbszor a fiatalok csak az eskuvon talalkoznak. Ha a gyerek ellenszegulne, kitagadnak. A hazassag legfobb celja a gyermek letrehozasa. A szulok tehat kiadjak a parancsot, hogy a hazassagkotes utan maximum egy even belul jonnie kell a fiugyereknek. Ha nincs fiuunoka, annak nagyon negativ kovetkezmenyei lehetnek a nagyszulokre is, elofordul, hogy kikozositik a fiu nelkuli csaladokat.

Szemely szerint nagyon sok gyereket lattam metron, utcan, kozossegben, akik zsarnokoskodtak a szulok, vagy nagyszulok felett. Hisztiztek, utottek oket, a foldre vetettek magukat ha valamit el akartak erni naluk. Ez minden esetben bevalt, a szulo mindig engedett, nagyon ritkan lattam, hogy megfenyitettek, vagy render utasitottak volna oket. En egyertelemuen tapasztaltam a kis csaszarok uralmat.
De mi europaiak vagyunk, masok a nevelesi modszereink es elveink.

Ha egy kinainak gyereke szuletik, az kozossegi tulajdonna valik. Az utcan, a jatszoteren, a parkokban idegenek gugyognek a gyereknek, majd kiveszik az anya kezebol es elkezdenek jatszani vele. Ha meg raadasul europai-kinai keverek, az szamukra akkora szenzacio, hogy allandoan fenykepezkedni akarnak vele.
Amikor bebi-szitterkent egy kinai-magyar kislanyra vigyaztam, az utcan setalva mindig nagyon megbamultak bennunket. A jatszoteren mar ismertek bennunket, a gyerekek es anyukak kedvesek, baratsagosak voltak. A kislanyhoz kinaiul szoltak, megosztottak a jatekaikat. Egyebkent az a szokas, hogy barkinek a biciklijet, jatekat kolcson lehet venni a teren, ugyis hamar megunja a gyerek es ujabb szorakozas utan nez. Igy a jatekok kb. tiz percenkent gazdat cserelnek es senki nem unatkozik.

A gyakori gyerekrablasok miatt, a kisfiukra 4-5 eves korukig fokozottaban vigyaznak. Sajnos nagyon sok fiugyermeket rabolnak el es adjak el oket jo penzert valamelyik tavoli tartomanyba fiugyermek nelkuli csaladnak.
Mindenki ismer olyan csaladot, vagy legalabb hallott olyanrol, akiktol elraboltak fiugyereket. Tobb szaz fos szervezett bandak specializalodtak erre az uzletagra.

A kinai nevelesi alapelvek gyokere Konfuciusz tanitasaibol ered, aki mindenfele fantazmagoriak helyett a normalis eletre, vagyis a csaladszeretetre, hazafisagra, munkara es kotelessegtudatra tanitott.
Ittletunk 4 eve alatt azonban sokfele nevelesi modszerrel talalkoztunk, ismerosoknel, utcan, vagy a mediaban. Ezek nagy resze szelsoseges skalaban mozog, a mindent megengedotol,  a spartai nevelesi modban hivokig. Ime nehany extrem pelda:

A Shanghaiist cimu napilap hozta a hirt miszerint egyik este, egy Zhongshani ( Guangdong tartomany) anya meztelenul terdepeltette fiat az utcan. A kisfiu sirt es remegett, de az anya hajthatatlan volt. Allitolag a kisfiu az iskolaban verekedes kozben megsebezte az osztalytarsat. Az anya most arra kotelezte fiat, hogy meztelenul terdepelve penzt keregessen, es majd ezzel engesztelje ki a masik kisfiut. A jarokelok  probaltak segiteni rajta es nyomast gyakorolni az anyara. A fotok pillanatok alatt kikerultek a netre es aki a kozelben volt sietett segiteni. Hiaba noszogattak a kisfiut, hogy alljon fel es oltozzon fel, az nem mert mozdulni. Vegul a rendorok mentettek meg a fiut a megalazo helyzetbol. Az internetes kommentelok melyen eliteltek a “retardalt” anyat es devians nevelesi modszeret.
A buntudat es a szegyenerzet gyerekkorban karos hatassal van a mentalis fejlodesre, kesobb akar depressziot es szorongast is okozhat.
Egy 2013-as finn kutatas azt is alatamasztja, hogy az olyan nevelesi technikak, amik lelkiismeretfurdalast ebresztenek a gyerekekben, meg napokkal kesobb is szorongossa es mergesse teszi oket.

2009-ben egy sokkolo tragedia iranyitotta a figyelmet az atnevelotaborokra, ahol netfuggo fiatalokat brutalis eszkozokkel probaltak szenvedelyukrol leszoktatni. Egy gyermek belehalt az atnevelesbe, mig 14 eves tarsa fizikai-psziches bantalmazas utan valsagos allapotban kerult korhazba.
Egy akkori felmeres (China Youth Internet Association) szerint valoszinuleg kozel 400 atnevelotaborkent funkcionalo "rehabilitacios intezet” mukodott Kinaban, amelyek jellemzoen magankezben voltak, mukodesi engedellyel nem rendelkeztek es pedagogiailag-szakmailag elfogadhatatlan modszereket alkalmaztak. Az orszagban allami intezmenyek is kinaltak ellenorzott megoldasokat, a szulok egy resze megis a draga es kegyetlen  modszerekkel operalo magantaborokat valasztotta, pedig akkoriban - egeszen 2009-ig - nem tekintettek a netfuggoseget mentalis betegsegnek. Ezekben a draga taborokban gyakori volt az elektrosokk is, mint fuggoseg elleni modszer. Kinaban egyebkent 10 milliora teheto a netfuggo fiatalok szama, es a pekingi kozbiztonsagi szolgalat adatai szerint a kinai fiatalkoru bunozok haromnegyede netfuggo.

Hatalmas botranyt robbantott ki a kinai szarmazasu, de Amerikaban elo Amy Csua konyve: Az anyatigris harci himnusza (Battle Hymn of the Tiger Mother).
A hires Yale Egyetem professzor asszonya, az altala alkalmazott kinai, tekintelyelvu, nevelesi elvekrol ir, amelyek szigorabol o is reszesult gyerekkoraban. Mai napig azt vallja, jot tett neki a szuloi szigor, nelkule ma nem tartana ott, ahol van.
Az o lanyai eseteben picit engedekenyebb volt, de tovabbra sem lehetett szo lustalkodasrol, jatekokrol vagy bulikrol, tiltott volt a szamitogep, a teve es a szindarabok is. Otosnel rosszabb jegy elkepzelhetetlen volt a csaladban. 
Tanulas utan pedig, vegtelenbe nyulo zongora- es hegedugyakorlatokon vettek reszt a lanyok, akik ma ugy nyilatkoznak, hogy boldog es ontudatos felnott lett beloluk. 
Amy Chua muveben alaposan kiosztja az amerikaiakat liberalis gyereknevelesi modszereikert.
Egyre tobben osztjak a drakoi szigorral nevelo edesanya velemenyet, sokan ugy velik, tulzottan elkenyelmesedtek a szulok, inkabb mindent rahagynak a gyerekukre, csak ne kelljen vele foglalkozniuk, mindent megengednek neki, igy elkenyeztetett felnotte valnak, aki keptelen szembenezni a problemaival. 

A keleti, szigoru nevelesi modszer sok sikert hozott Kinanak: egy 2009- es nemzetkozi kozepiskolai felmeres soran tudasukat, feladatmegoldo kepesseguket, kitartasukat tekintve a kinai gyerekek kenterbe vertek az amerikai diakokat. Igaz, az engedekeny nevelesben reszesulo amerikaiak kozott is sok a depresszios gyerek, es a kinaiaknal lesz ongyilkos a legtobb 15–34 eves. 

Oltozkodesben a gyerekek, a szulok tirki-tarka izleset, vagy inkabb izlestelenseget mutatjak. A frizurak, fejfedok- es diszek, fontos kiegeszitoi a kinai stilusnak.

Kinaban a gyerekek altalaban nem viselnek  pelenkat. A nadragok ki vannak vagva a labuk kozott, igy aztan a gyerek barhol es barmikor leguggolhat es szabadon pisilhet mindenfele vetkozesi tortura nelkul.
Ugy szoktatjak oket, hogy amikor felemelik es a SSSSS hangot hallatjak, akkor pisilni, kakilni kezdenek. Gyakran latni a varosban, metroaluljaroban a kuka fole tartott, vagy csak siman a jarda szelen pisilo gyerekeket.
Ez gondolom evezredes hagyomany, amit nem konnyen tor meg a nyugati civilizacio.
A szegenyebbek nem is engedhetik meg maguknak a draga Pamperst. Esetleg akkor, ha metron utaznak, de ott is lattam mar, hogy az anyuka olebe kezdett vizelni a gyerek, aztan gyorsan kitartotta maga ele es folyt vegig a metrokocsi padlojan. Meg se nyikkant senki. Szepen atlepdeltek a kis patakon es ment mindenki dolgara. A buszokon van kuka, meg feltorlo-rongy (lehet emiatt is), de ha nem hasznaljak, akkor a kovetkezo utas siman a tocsa kozepebe rakja le a csomagjat – nem szamit.
A szulok altalaban figyelnek arra, hogy mielott felszallnak egy tomegkozlekedesi eszkozre, akkor elotte vagy egy fa tovebe vagy egy szemeteskuka fole tartjak a gyereket es kozben az ismert “SSSSS” hangot hallatjak.
Hogy mi a helyzet a nagyobb dolgokkal? …. ugyanez…de azert latni rendes szuloket, akik a gyerek utan lepdelve egy lapattal eltavolitjak az utca kozepere pottyantott dolgot.

Kinaban az anyasag nem jelenti feltetlenul a gondtalan egyuttletet a csecsemovel. Az anyaknak 98 nap szulesi szabadsag jar, ebbol 15 nap kiveheto szules elott. Ha komplikaciok merultek fel szules kozben, kerheto tovabbi 15 nap, ikerszulesnel gyerekenkent 15-15 nappal hosszabbithato az otthonlet.

Ha az anyanak van biztositasa, anyasagi tamogatast kap, ha nincs, akkor a munkaltatoja koteles annyit fizetni neki havonta, amennyit korabban keresett. Hasonlokeppen tortenik a szules orvosi koltsegeivel, gyogyszerekkel, utokezelessel kapcsolatban is.

A szabadsag lejartaval az ujdonsult anyuka visszamegy dolgozni, szuleire bizva a babat. Ezutan ok nevelik a gyereket, sajat belatasuk, elveik szerint. Abban az esetben ha egyutt laknak ez konnyebb az anyanak, de ha tavoli varosban dolgozik, akkor csak ritkabban latja viszont gyereket. Nem keves az olyan csalad, ahol a nagy tavolsag, a folyamatos robot es draga jegyek miatt, evente csak egyszer, altalaban Ujevkor utazhat haza csemetejehez.

Osszessegeben azt kell mondanom, Kinaban nem egyszeru sem gyereknek, sem anyanak lenni.

Szólj hozzá!

Címkék: kinai modra


A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr808079832

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása