Shanghai utcait jarva a kis- es nagykereskedelem minden formajat megtalaljuk, az otthon megszokott Metro oriasuzletektol, a kisebb es meg kisebb elelmiszeruzleteken keresztul a triciklirol vagy a foldrol arult portekaig.....mindent.
Olyat is lattam mar, hogy az utca szelen allt az emberke, oriasi teknocot lobalt a kezeben, az elhalado kocsik tulajdonosainak probalta eladni.
A legkisebb uzletek kinalatat tekintve europai ember a termekek legalabb felerol azt sem tudna megmondani, hogy mire valok. A nagyobb szupermarkettekben kulon europai aruk reszlege is van, itt olyan markakkal talalkozunk, mint a Danone, a Maggi, a Budweiser, Heineken...stb.
A Starbucks es Costa Cafe kavezokrol mar emlitest tettem. De van itt meg McDonalds, Burger King, KFC es Subway szendvicses is.
Mi leginkabb a Metrobol es Carrefourbol vasarolunk, a City Super vagy Super Shop elelmiszeruzletek sokkal gazdagabb import aruval rendelkeznek, viszont ott az arak is magasabbak.
Azt nem engedik meg, hogy hozzunk magunknak otthonrol sajtot, turot, fustolt kolbaszt, szalonnat...stb. barmit amit itt nem tudunk vagy csak nagyon dragan tudunk beszerezni.
Kina vedi a piacat cimszoval, elkoboznak minden elelmiszert a hataron, volt mar benne reszunk, sajnos.
A zoldseget, hust, tojast, gyumolcsot altalaban piacrol vasarolom, itt picit olcsobb es frissebb az aru. Arra kell figyelni, hogy az ar ami ki van irva, fel kilora ertendo. Az elejen engem is megzavart, de most mar megszoktam. Mindig a kedvenc zoldsegesnenimhez jarok, csirkehust is mindig ugyanott veszem, mar ismernek, nem szamolnak tobbet.
A zoldseges neni mondta is, hogy nekem mindent olyan aron ad, mint a tobbieknek. Lehet, hogy akkor mas kulfoldi vevonel megszalad a ceruza? Tisztesseges embereknek tunnek, de ki tudja?
A marhahust arulo no, ....hmmm... O kicsit gyanus nekem. Mindig nagyon kell figyelnem az arat es a merleget.
Egyebkent a kinai koztudatban a delkelet-kinai, igy a shanghai emberrol is azt tartjak, hogy agyafurt es eltokelt, csak a penz jar a fejeben es a cel erdekeben barmilyen eszkozt bevet.
Tobbeket hallottam mar meselni ilyen-olyan atveresekrol, termeszetesen mindig kulfoldi a karosult. Amikor ezt szova tettek, hogy ugyan mi ertelme ezt tenni, tobbet nem megyunk oda vasarolni..stb., a kinai csak legyintett mosolyogva: - Ha te nem jossz, jon mas. Sok ember van.
Semmifele megbanast nem tanusitott, meg csak nem is tagadta.
Szoval igy allunk. Resen kell lennunk minden pillanatban.
Minden kulfoldirol azt hiszik, hogy meg a bore alatt is penz van, ezert mindig probalnak tobbet kicsikarni belolunk.
-"Dehat, ti laowaiok (kulfoldiek)vagytok, van eleg penzetek" - hallottam mar ilyen megjegyzest is. No comment.
Sok kepet keszitettem a Carrefourban arakkal egyutt, atszamolom nektek euroba, hogy egyszerubb legyen.
A mai arfolyam (2014.01.23) 1 euro= 8.25 yuan.
Kezdjuk az alapelelmiszerekkel: tej, kenyer, felvagottak...
Egy ideig ezt a fajta kinai tejet ittunk: 1.5 liter=16 yuan (1.9 euro)
Mivel nem bizom a kinai tej minosegeben attertunk az import dobozos tejekre, 1 liter nemet Oldenburger 15 yuan (1.8 euro), de vannak webshopok, ahol akciok alkalmaval olcsobban is meg lehet rendelni es ki is szallitjak. Ezen kivul van tobbfele import tej: ausztral, francia...stb.
A kenyer kenyes arucikk Kinaban. Ok ugye nem nagyon esznek kenyeret, ennel fogva sutni sem tudnak. Vannak mindenfele szeletelt kenyereik, de legtobb edes. A bagett mar megy nekik, es eleg sok helyen aruljak. Az ar valtozo, mig a Carrefourban 4 yuan (0.4 euro), addig a Paris Baguette uzleteiben 10-12 (1.4 euro). Igaz itt van fokhagymas valtozat is.
Fel kg. feher kenyer a Zhongshan Parknal levo Carrefourban12 yuan, de nem a legjobb minoseg.
Magos valtozatban 15 yuanert ( 1.8 euro)
Legfinomabb kenyeret a Gubei Carrefourban sutik, itt a legdragabb, 1 kg=29 yuan( 3.5 euro). Panaszkodnak Magyarorszagon, hogy megdragult minden, de azert 1 kg kenyer nem kerul 1066 forintba.
Mivel ilyen draga a kenyer es magyarokhoz hiven teljesen nem tudtunk leszokni rola, elkezdtem magam sutni. Buzalisztbol itt nincs olyan nagy valasztek, mint otthon, az elejen nagyon draga import lisztbol sutogettem, aminek 25 yuan (3 euro) kiloja, aztan Petiek megmutattak azt a kinai lisztet, ami nekik bevalt es csupan 6 yuan (0.7 euro) egy kg. Azota ebbol sutok mindent: kenyeret, sutiket, kalacsot, tortat.....Koszi Peti !!! :)
A sutogeteshez cukor is kell, ebbol 1 kg=10 yuan (1.2 euro).
A felvagottaknal termeszetesen csak az import johet szoba, a kinainak teljesen mas a szine, szaga, ize. A boltokban gyakran lehet kostolgatni, parszor bedoltunk neki, nagyon furcsa ize van a kolbasznak, a szalaminak, edeskesek, kulonos fuszerezessel....nem tudnam megkedvelni egyiket sem. Abba meg bele sem merek gondolni, hogy mibol keszulnek.
Van olyan kinai termek marka, pl. a Yurun es Hormel ok azt hiszem kulfoldi ceggel kozosen keszitenek felvagottakat, meg fustolt sonkajuk is van, eleg turheto izvilaggal. De megsem az a kategoria amit szivesen szendvicsbe teszunk, inkabb pizzara sutom.
Viszont van egy "magyar" szalamijuk, a Metroban lehet kapni, az eleg finom. Gondolom a teli szalamit akarja imitalni, meg az araval is: 100 gr. 29.80 yuan. (3.5 euro).
Az olasz "Casa Modena" termekei: 100 gr. 20-33 yuan kozott (2.4 - 3.9 euro)
A Beretta ceg termekei:13 yuan es 49 yuan kozott (1.5 - 6 euro).
20 dkg pragai sonka 6.5 euro:
Kinai kolbaszok es szaritott kacsak, husok amiket soha nem kostoltunk es azt hiszem nem is fogunk:)
A tejfol es a natur joghurt vagy kefir beszerzese nagyobb gondot okozott. Tejfolt importaljak, tehat dragan adjak, 2-3 fele markaval talalkoztam, vegul megallapodtam egyiknel, aminek az ize es ara is elfogadhato. A francia President a legdragabb: 200 g = 38 yuan (4.5 euro) 1400 ft !!!!
A Pauls 26 ( 3.1 euro), az Ambrosia 21 (2.5 euro). Nekem az Ambrosia bevalt, 18-ert veszem a Metroba, igy is tobb mint 2 euro.
Lehetne ugye helyettesiteni natur joghurttal, de az sem olcsobb. Azokat a kinai joghurtokat amire "plate" volt irva, vegigkostoltuk de egytol-egyig edesek. Nekik a sima azt jelenti, nem tesznek bele gyumolcsot vagy egyeb ragcsalnivalot, cukorral viszont jol telepumpaljak. Vegul nehany honapja elkezdtek gyartani egy natur joghurtot, amiben tenyleg nincs cukor, a csomagolason belul a doboz tetejere, biztos, ami biztos alapon ragasztanak egy kis zacsko mezet. Ezt csak akkor keverjuk bele, amikor gyumolcsos joghurtot keszitunk. Egy doboz 7.6 yuan (0.9 euro).
A joghurtok sora vegellathatatlan, koztuk megtalalhato a Danone kinai valtozata is: 4 db. 3 euroert.
A natur yoghurt utan leggyakrabban ezt gyumolcsoset szoktam venni, 4 db. 3 euro:
Sajnos a kinaiak is azon nepek koze tartoznak akik nagy mertekben laktozerzekenyek. Nincs vagy nagyon alacsony a szervezetukben, a tejtermekek lebontasahoz szukseges laktaz enzim. Ezert keves tejtermeket fogyasztanak, sajtokat szinte alig, igy ezeket is importalni kell. A fiatalabb generacio azonban nem bir ellenallni a nyugati finomsagoknak, latom oket a sajtospultok elott vasarolgatni.
Lapka sajtok 14-22 yuan kozott ( 1.6-2.6 euro)
Dobozos haromszog sajtok: 12-33 yuan (1.4 - 3.9 euro)
Svajci sajtok, 200 g 41-42 yuan ( kb. 5 euro)
Lapka mozarella 23 yuan (2.7 euro)
President sajtok, Brie-, Feta-...stb. 47-51 yuan (5.6 - 6.1 euro)
Ementali: 200 g 38 yuan (4.5 euro)
Vajak: 21-34 yuan (2.5 - 4.1 euro)
Ezt a vajat a metroban lattam, erdekessege a magyar felirat, 3 euroba kerul.
Nezzuk a husos reszleget.
Oklomnyi csirkek szomoruan logo fejjel, 4 euroert. (Kiss Laci szerint ezek galambok)
A nagyobbak 4.3 euros kilonkenti arert kelletik magukat a szomszedos pultban. A fekete csirkek is most hasonlo aron, pedig ezek mindig dragabbak:
Csont nelkuli karaj, 1 kg 45.6 yuan (5.5 euro)
Itt egy kicsit maskepp daraboljak a disznohust, pontosabban trancsirozzak, nem nagyon lehet felismerni a reszeit. A csontos es koverkes husok dragabbak, mint a sovany. Szoval itt a talcakon a husok kiloja 10 - 36.8 yuan (1.2 - 4.4 euro)
A csulok 3.5 euros kilonkenti aron:
Husos csontok es malackorom 3 euroert:
Van szepen szeletelt es becsomagolt aru is:
68 dkg husos szalonna 6 euro:
42 dkg klopfolt, rantani valo hus 3.8 euro:
46 dkg daralthus 2.8 euro:
Egy masik fajta (fekete) disznobol 40 dkg oldalas 3.3 euro:
A marhahus nagy resze, eleg gyenge minoseg, ugyanolyan igenytelenul veres vizben tocsog a femtalcakon, mint a disznohus. Ara: 8.8 - 11.8 euro kozott.
Kina nem a marhatenyesztesrol hires, az importalt ausztral es angol marhahus joval dragabb. Ez a 20 dekas szelet 8 euro:
Ezt most tulszarnyalja a Qingdao marha, 21 dkg majdnem 9 euro.
Kigyohalak: 11, tintahalak: 12-13 euroert:
Alabbiakbol mindkettot kostoltuk, finom tengeri halak, alig van szalka bennuk. Nevuket nem tudom, a fehernek 40, a sarganak 24 euro kiloja.
A gyonyoru, orias garnela rakok joval dragabbak, 336-516 yuan kozott van kiloja ( 40.6 - 62.3 euro).
Amit a legjobban szeretunk, a lazac 31 euroert:(
Egy 39 dekas szeletke, majdnem egy szazas (12 euro):
Az elo kiraly es egyeb rakok: 516-1176 yuan kilojuk (62 -142 euro)
Kagylok 35.7 euroert:
Laposhalak, rakok es egyeb elo halak az akvariumbol, 26 - 45 euro kozotti aron:
Most a kinai ujev kozeledtevel sonkahegyek tornyosulnak, ez is egyfajta ajandek amit adnak egymasnak. Ara 9.5 euro.
Nemet csemege uborka 2.3 euro:
Francia olivabogyo 2 euroert:
Amerikai csokiontet: 4 euro, kakaopor: 7 euro.
Kis uveges Nutella: 4.5 euro
Kis uveg (325-340 g) lekvarok 3 - 4 euro kozott:
Tabla csokik: 2- 3 euro korul, Ritter 2 euro. Svajci nagy dobozos Lindor 10 euro, Ferrero Rocher 12 euro, Snickers 0.3 euro.
Negyedkilos kavek: olasz Lavazza 5.7- 8 euro, Illy 12 euro, Tchibo 6 euro.
Lengyel, mango izuTwinings tea 4.2 euro, dan vajas keksz 8.6 euro.
Uj zelandi cseresznye: 48.2 euro/kg. Ezen mindig kiakadok, 14.700 Ft. egy kg cseresznye!
Rizsteszta (uvegteszta) 3.8 euro/kg.
Fuszerek: kis uveg szemes bors 3 euro, Kotanyi fuszerek 0.7 euro, egyeb import fuszerek 1.5 - 3.3 euro kozott.
Rostos es szurt uditok: hazai marka, finom. Fel liter 2 euro. A narancs a legfinomabb, 1 liter 2.7 euro.
Kukorica dzsuz: 1.7 euro.
Fankok, muffinok: 1 muffin 0.6 euro, nem annyira finom. A peksutik is gyengek, a kimert szaraz sutik es kekszek kiloja 6 euro, azok kozott akad amit megeszunk, de csak felevben egyszer. Inkabb itthon sutok.
Irtam az elozo bejegyzesben, hogy sokfele magot es aszalt gyumolcsot fogyasztanak, ime nehany kep es ar roluk. Pisztacia: 21 euro/kg.
Lotuszmag:
Mandula: 7.2 euro/kg.
Sozott, porkolt kesudio: 18.8 euro/kg.
A csipospaprikas mogyorot nagyon szeretjuk, 5 euroert mernek egy kilot. Mellette, bal oldalon a masik nagy kedvenc, piritott, sozott szojabab 4 euroert. Nagyon-nagyon fincsi, mar ajandekba is vittunk haza es mindenkinek izlett. (kovetkezo kepen kozelebbrol)
Dio: 6.7 euro/kg.
Tokmag:6.7 euro/kg. A fekete valtozata: 5.2 euro/kg. A normal szotyi 2.3 euro, a feher 2.9 euro.
Zold mazsola: 3 euro/kg, alatta a nagyszemu arany mazsola: 6.5 euro/kg.
Szaritott voros datolya 9.6 euroert:
Szaritott banan karika es ismeretlen piros bogyok 7 euroert/kg.
Aszalt sargabarack: 4.3 euro/kg.
Kiwi: 7 euro/kg.
Szeszes italok kinalata igen boseges, az import borok, pezsgok, sorokon kivul hazai termekeik is vannak szep szammal. Azt mondjak boraik kozul a Great Wall a legsikerultebb, mi meg nem kostoltuk. Eddig max. forralt bornak vasaroltunk kinai markat:
Egetett szeszek, palinkak, likorok szep szamban sorakoznak a boltok polcain. Amit mi kostoltunk, nem izlett, de biztosan vannak finomabbak is. A legolcsobbtol a dragabb kategoriaig, ( 2 eurotol 145 euroig, sot meg dragabbak).
A soreik elfogadhatoak, egyik legismertebb es legkedveltebb a Tsingtao, amit Qingdaoban gyartanak, az 1903-ban nemetek altal alapitott gyarban. A Harbin sorgyarat 1900-ben alapitotta Kinaban egy belga-brazil ceg.
Mindketto kb. 0.5 euroert kaphato.
De megtalalhato a polcokon a Heineken (1 euro), Budweiser (0.8 euro), Steinlager (0.8 euro).
Francia pezsgok es borok: 9.3 - 54 euro kozott:
Bacardi Breezer masfel euroert:
Ballantines: 15 euro, Chivas Regal 30. Baileys 18, Bacardi 17, Martini 16, Abszolut Vodka 16, Tequila15.
De van whisky 2273 euroert is :)
Az egydarabos (vagy nehany darabos) csomagolt edessegek, ragcsalnivalok teren verhetetlenek. Hosszu sorok pultjai roskadoznak a kulonbnel-kulonb, szines nasik alatt. Kilora adjak oket, tehat valaszthatsz a zacsidba mindenikbol akar egyet is, a vegen lemerik es az osszsuly utan fizetsz. Parat megkostoltunk, volt olyan is amirol nem tudtuk megallapitani mi lehet. Csokik, kekszek, cukorkak, aszalt gyumolcsok, preselt magvak, szaritott husok, pudingok, es ezek ezerfele izesitese, variacioja. Ha 10 evig kostolgatnam oket, akkor sem ernek a vegere azt hiszem:
A hires kinai csoki-szerencsepenz, ez is az ujevi ajandekozas resze.
Boldog kinai ujevet mindenkinek! :)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kiss Laszlo 2014.02.02. 01:47:18