Mar ideerkezesunk elott figyelmeztettek bennunket, hogy az internetes oldalakkal gondok lehetnek, vannak blokkolt es ellenorzott oldalak.
Kinaban igen szigoru a web cenzura, politikailag erzekeny vagy kormanyellenes tartalmakat mindig kiszurnek. A kulfoldi oldalakat is rendszeresen blokkoljak, Twitter szurve ( csak a linkedin.com-ra RSS-elt tartalmat latni), a Facebook es Youtube egyaltalan nem mukodne, ha nem fizettunk volna egy kulon programra, ami ezt lehetove teszi.
Tovabba tiltott, hogy a kinai felhasznalok bizonyos kulcsszavakra rakeressenek a kozossegi oldalakon vagy bizonyos temaban publikaljanak tartalmakat.
Az internet cenzurazasat Kinaban korulbelul 30 000 fo vegzi, ellenorzik a weboldalakat, megprobalva kiszurni azokat a tartalmakat, amelyek a Kinai Nepkoztarsasag „erdekeit sertik”. A kritikus kommenteket perceken belul torlik az internetes forumokon, blogokban.
Ehhez a temahoz kapcsolodik a cikk , amit a napokban olvastam. Szerzoje: Eric Pfeiffer
Szerinte a legtobb ember a vilagon, aki bajba kerul a Twitter, Facebook es mas kozossegi oldalakon nem gyakorolja elegge az egeszseges oncenzurat. (ezt gondolom viccnek szanta:)
A Carnegie Mellon Egyetem uj tanulmanya azonositotta azt a 295 szot es kifejezest amelyekre a kinai kormany rendkivul erzekeny ezert blokkolja a sajat polgarai kozotti kommunikaciot.
A Pittsburgh Post-Gazette jelentese szerint a lista tartalmaz olyan ismert es vitatott kifejezest is, mint a "Falun Gong"( egy szakadar vallasi csoport Kinaban) , viszont rajta van olyan artatlan kifejezes is, mint a "jódozott só."
A jodozott so az egyik leggyakoribb haztartasi cikk a modern világban, viszont resze volt egy burjanzo pletykanak es azota nemkivanatos szo lett kereso- es kozossegi oldalakon. Tavaly, amikor gazrobbanas tortent a japan fovarost arammal ellato egyik fukusimai atomeromuben az emberek hamisan azt allitottak, hogy a jodozott so csokkentheti sugarfertozest. Ez olyan mertekben elterjedt nagyreszt az internet segitsegevel, hogy az ideges kinaiak kezdtek felvasarolni a boltokban levo sokeszletet: egyik nap 370.000 tonna sot orszagszerte, masnap 220.000 tonnat, kovetkezo nap 82.000 tonnat...es ez tovabb folytatodott volna, ha nem lep kozbe a kormany. Letartoztatasok es kihallgatasok sora kovetkezett, hogy kideritsek ki es hogyan keltette a panikot.
Itt lathato ahogy a vevok megrohamozzak a boltokat es jodozott sot vesznek kartonszamra:
A kinai kormany cafolta a hireszteleseket es az embereket is felszolitotta, hogy ne higgyenek ezeknek a pletykaknak. Utana a jodozott so erzekeny tema lett, ha a webcenzorok tobb hozzaszolasbol allo uzenetet lattak, ahol a "so" is szerepelt valamilyen formaban, rogton toroltek.
A tanulmany szerzoi megallapitasaikat a Sina Weibon gyujtott adatokra alapoztak.
A Sina Weibo, Kina egyik legnepszerubb es legtobb felhasznalot vonzo kozossegi szolgaltatasa, tobb mint 300 millio regisztralt taggal. (A Twitternek 300 millio van vilagszerte).
Itt lathato egy Weibo reklam:
Harom honap alatt 57 millio, Sina Weibon irt uzenetet vizsgaltak meg es megallapitottak, hogy ezek 16 %-at torolte a kinai kormany. A Tibetbol kuldott uzenetek 54%-at torultek.
Egy 2005-os tanulmany kijelentette, hogy Kina rendelkezik a legnagyobb es legkifinomultabb internetes cenzuraval a vilagon. Kormanyzati szamitogepek figyelik szuntelenul a halot, hogy kiszurjek az egypartrendszerre nezve veszelyesnek tartott kifejezeseket es mondatokat, amint ilyenre lelnek, lezarjak a szoban forgo portalt vagy chatforumot.
A kinai kormany nem tagadja es nem is szegyelli az internetes cenzura letezeset, sot kampanyt indit, hivatalos neven: a Golden Shield Project, vagy a "Nagy Tűzfal". Termeszetesen mindezt a fiatalok vedelmeben cimszo alatt. A kormany bejelentette, hogy a marcius 16-ig, kotelezni fogja az osszes Sina Weibo felhasznalot, hogy az oldalon hasznaljak valodi nevuket.
Az internet ennek ellenere, a nyilvanossag viszonylag legszabadabb es legnehezebben kezben tarthato forumanak tekintheto, mivel a gyors utemben modernizalodo orszag vezetoinek szemeben is nelkulozhetetlen az a tudas, amelyet kozvetit es fejleszt. Ugyanakkor a web hasznaloi a halo vegtelen valtozatossagat a jelkepes beszed osi kinai hagyomanyaval kombinalva ujra es ujra kicsusznak a kontroll alol. Peldaul a cao-ni loval, amely 2009 januarjaban tunt fel a Baidu kinai portalon:
E ló nevében a cao és a ni írásjegy elvben füvet és sarat jelöl. A fűsár leírva értelmetlen - ám kimondva a fűsárló nyomdafestéket nem tűrő káromkodásként hangzik. Az interneten terjedő mese szerint a bátor állat legyőzi ellenségét, a folyami rákot. Az utóbbi neve kimondva úgy hangzik, mint a "harmónia" szó. Márpedig Hu Csin-tao elnök beszédeinek visszatérő motívuma a társadalmi harmónia megteremtése. Az internetezők a "harmonizálás" szót gyakran a cenzúra szinonimájaként alkalmazzák, ha egy kínai blogger honlapját bezárják, azt mondja, "harmonizálták".
Alabbi, erdekes cikk a temahoz kapcsolodik, akit erdekel:
http://www.nyest.hu/hirek/kinaban-barmit-le-lehet-torolni
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.