Ez az egyik különleges látnivaló Mumbaiban, ami 2011-ben még a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült.
Az óriási szabadtéri mosoda, a Mahalaxmi pályaudvar mellett található és nagyon népszerű látványosság a külföldi turisták körében. A legjobb kilátás a vasúti síneken átívelő hídról nyílik.
Először kaotikusnak tűnik a házak tetején száradó színes ruhák végtelen sora, közelebbről nézve azonban kirajzolódik a rend. Érdemes lemenni a lépcsőn és bemenni a sűrűjébe, vannak önkéntes sétavezetők, akik pár százasért részletesen bemutatnak, elmagyaráznak mindent.
1890-ben építették a britek, hasznossága és sikere miatt, 1902-ben Kolkatában is létrehoztak egy Dhobi Ghatot. A „Dhobi” szó mosót jelent, a „Ghat” pedig folyó vagy víz partot, tehát mindenhol Dhobi Ghat a nevük.
Kórházakból, szállodákból, idősek otthonából, klubokból, esküvő szervezőktől és kisebb mosodákból szedik össze a szennyest, amit aztán itt a szabad levegőn mosnak ki.
Naponta 18-20 órán keresztül, több mint 6000 ember, több százezer ruhát szétválogat, kimos, kifehérít, kiterít, kivasal, csomagol és visszaküld.
Mindegyik darabra egy kód kerül, amely biztosítja, hogy a megfelelő ruha kerüljön vissza a tulajdonosához. Nagyrészt a férfiak végzik a kemény munkát.
A kimosott ruhákat szín, anyag és típus szerint akasztják ki száradni, úgy hogy időt és helyet spóroljanak.
A mosoda körülbelül 200 család otthona is, akik ezt a foglalkozást nemzedékről nemzedékre örökítették. Minden családnak megvannak a saját, cementből készült medencéi amiket használnak. A gazdagabb dhobik egy része már felhagyott a kézi mosással, és ipari méretű mosó- és szárítógépeket szereztek be. Jelenleg 40-60% az arány, a kézzel mosók javára.
Találtunk egy bácsit aki végigkalauzolt bennünket a belső rendszeren. Kicsit gyorsan haladtunk, próbáltam figyelni, videózni/fotózni is egyszerre, nem mindig jött össze a minőség. Végig mozgásban voltunk, vízzel telt beton medencék és óriási mosógépek között laviroztunk, csúszós, félhomályos sikátorokon át követtük a vezetőnket, vigyázva, hogy ne akadjunk fent a ruhakötéleken, vagy essünk orra egy arra sétaló macskában.
Nem volt egyszerű a terep, ezért rángatom a kamerát, remélem azért élvezhető. Próbáltam lejegyezni mindent amit mondott, de azért figyeljetek ti is.
A videón látni egy bácsit aki percenként kivasal és összehajt egy-egy ruhadarabot egy 7 kg-os vasalóval. Nem bírtam megemelni a vasalót.
Felmentünk a tetőre is, majdnem elvesztem a száradó ruhák labirintusában :)
A Dhobi Ghat sikeres vállalkozás, forgalma jóval meghaladja az évi százmillió rúpiát. Egy központi szervezet képviseli őket, hogy biztosítsa minimálbérüket, egységes működési kódexet kövessenek és védve legyenek a jogellenes vádemelésekkel szemben.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.