Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhásza (4) Lhasza (1) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2015.07.09. 11:33 Vadrozsa

Luxus és nyomor

Europaban meg mindig nagyon sokan szegeny, elmaradott orszagnak latjak Kinat. Sok ember szamara osszeferhetetlen a kommunista rendszer es a luxus latvanya, ezert aztan meglepodnek, amikor itt a meregdraga autokkal, ruhakkal, orakkal talalkoznak az uzletekben. A Nanjing Roadon egymast erik a Bvlgari, Louis Vuitton, Prada, Gucci, Dior, Girard-Perregaux, Ferrari, stb. boltok.

Az orszag a kulfoldi tokebefektetok elso szamu celpontja, es a jovedelem megtakaritasok is magasak.
Sehol nincs annyi ujgazdag, mint Kinaban. 2010-ben 140 kinai dollarmilliardost tartottak szamon, legtobbjuk az egykori partelitbol fejlodott ki. 2011-ben 146-ra nott, 2012-ben 113-ra apadt, 2013-ban azonban 168-ra ugrott a szamuk.
30 eve meg csak rejtetten, visszafogottan viseltek a luxuscikkeket, ma mar ez nem szukseges,  a leszarmazottaik, a masodgeneracio, egymillio euros luxusautokon szaguldozik es gatlastalanul elvezi a penzt es a luxuseletet.

A regi lakoparkunkban sok Ferrarit, Bentleyt, Porschet lattam parkolni, a varosban meg tobb furikazik. Nem tudom, hogy lehet elvezni a Ferrari erejet es gyorsasagat a belvarosi dugoban, de hat ez az o dolguk. Gondolom nem is ezert vettek, csupan presztizsbol.
Mert a mai penzes reteg nagyon tudja mit vasaroljon sajat ertekeert es mit a presztizserteke miatt.
Ennek megfeleloen divataruban es gepkocsiban peldaul a minoseggel szemben a marka, ekszerben es oraban viszont az ertek a meghatarozo szempont.

A dusgazdagok javareszt meg mindig a gazdasagilag fejlett, delkelet-kinai tengerparti regioban laknak, Guangdong es Jiangsu tartomanyokban, tovabba Pekingben es Shanghaiban. Megfigyelheto a kevesbbe fejlett belso orszagreszekben lakok felzarkozasa, Anhui, Gansu es Hunan tartomanyokban a magas netto vagyonnal rendelkezo haztartasok szamaban, tobb mint 30 szazalekos novekedes mutathato ki.

Az ujgazdagok, a hirtelen jott penzzel egyutt nem kapnak joizlest, kulturat, civilizalt viselkedest, jo modort es ezekbol egy paranyit sem szandekoznak potolni. Sokkal fontosabb nekik a kivagyisag, a magamutogatas, a vagyontargyakkal valo villogas.
Csak mosolygok magamban, amikor a varosi forgalomban latok egy-egy gyorsabb sportautot, bug a motor, jaratja vadul a sofor, de a dugoban haladni nem tud, elvezni nem tudja az auto erejet. Aztan amikor zoldre valt a lampa, felbogeti a motort, hadd figyeljen ra mindenki, kiugrat a sorbol ha van helye, es begyorsit a kovetkezo 100 meteren, hogy aztan ujra fekezzen es bealljon a tobbi kocsi moge.
Viselkedesukkel nevetseg targyava valnak, es nagy adag negativ kommentet kapnak a kozossegi oldalakon.

Egyik nap a helyi ujsag, egy Honghe nevu faluban elo farmerrol cikkezett, aki jodolgaban hatalmas villat epittetett csaladjanak. Csak a lift 300.000 yuanba kerult (kb.43.600 Euro), amivel a negy emeletes haz kilato-pavilonjaba mennek fol. Az aranykapuval es uszomedencevel rendelkezo luxus-ingatlan, a legmagasabb a kornyeken, nem kis irigyseget es allando beszedtemat valtva ki ezzel az arra jarokbol.

A szupergazdagok - hivatalos terminussal elve-, ultravagyonos szemelyek, avagy ultra-high-net- worth individuals (roviden UHNWI) - azok az emberek, akiknek a vagyona meghaladja a 30 millio dollart, tehat a 8,5 milliard forintot. Knight Frank szerint 2014-ben osszesen 173 ezer ilyen szemely elt a Foldon.
A legfontosabb tudnivalok a szupergazdagokkal kapcsolatban:

  1. osszvagyonuk tobb, mint 20 billio dollar (20 000 000 000 000 $)
  2. 2014-ben 5200 uj szupergazdag kerult be a klubba
  3. az elitklub uj tagjai fokent a fejlodo orszagokból kerulnek ki: Zambiaban es Mongoliaban peldaul 7 %-kal nott a szamuk tavaly
  4. az europai gazdagoknak van osszessegeben a legnagyobb vagyonuk (6,4 billio dollar) az eszak-amerikaiakhoz (5,5 billio dollar) es az azsiaiakhoz kepest (5,9 billio dollar)
  5. meg egy erdekes adat: a yuanmilliardosok atlageletkora 43 ev.

Szaporodnak a luxusuzletek a nagyvarosokban, a divatoriasok uj strategiai pontnak valasztjak az orszagot. De eloszor tudni szeretnek mit vasarolnak azok, akikre raszakadt a penz.
A sanghaji Hurun Report 401 kinai dollarmilliomossal keszitett felmerest, hogy megtudja, milyen termekeket preferal a felso tizezer.
Egy atlagos kinai milliomos 240.000 Euronak megfelelo Yuant kolt egy evben, es az alabbi luxusmarkakat preferalja (a legnepszerubbel kezdve, sorrendben): Louis Vuitton, Hermes, Chanel, Cartier, Gucci, Prada es a Bentley. A vilagon ertekesitett luxustermekek egyharmadat ok vasaroljak fel. Kinaban, peldaul tobb Rolls Royce-t adnak el, mint az USA-ban.
A kutatok arra is fenyt deritettek, hogy egyre tobb dollarmilliomos novelte befekteteseit aranyban, gyemantban es ertekes muveszeti alkotasokban.
Vang Csien-lin 28 millio dollarert vasarolta meg Picasso egyik muvet a Christie's aukcioshaz arveresen. 2013- ban egy kinai vasarolta meg a vilag legdragabb borat, egy 476.000 dollaros, 1978-as Romanee-Contit.

Tavaly a rangsor atrendezodott, 2014 szeptembereben az Alibaba internetes kereskedelmi vallalat 49 eves alapitoja, Jack Ma lepett az elso helyre, megelozve a Wanda Cegcsoport vezeret, Wang Jianlint, akinek maganvagyona eleri a 14,1 milliard dollart.

A gazdagok szamanak novekedesevel a maganrepulogepek piaca lenduletet vett Kinaban.
A magancelt szolgalo sugarhajtasos gepek vasarlasat 2003 ota engedelyezik a kinai hatosagok.
A potenciális vevoket egyelore elriasztja, hogy a hosszabb repulesek engedelyezese bonyolult. A kormany egyszerusitest iger.
A kinai vevok jobbara uj repulogepet szereznek be, es mindenbol a leheto legjobbat akarjak.
Elsosorban uzleti utazasokra es pihenesre kivanjak hasznalni a gepet, emellett kituno eszkoznek tekintik arra, hogy "lenyugozzek ugyfeleiket".
Arrol is hallottam, hogy elrepulnek egy-egy hetvegi bevasarlo korutra, Parizs, Roma, London… hogy ott vasaroljak meg a markas holmikat, mert amit itt arulnak Shanghaiban, az nem eleg jo, nem eleg eredeti….
Na erre varrjatok gombot! Pedig itt keszulnek az europai boltok darabjai is, meg a dusgazdag divatcegek is az olcso kinai munkaerot hasznaljak.
Ezert van az, hogy minden markat, minden uj fazont es modellt lemasoltak mar a kinaiak es ugyanolyan Cloe taskat, Burberry kabatot vagy Channel ruhat keszitenek, mint amilyet a boltban vennel.
Itt vannak peldaul a Prada es Chanel taskaim. Miben kulonboznek a markaboltok peldanyaitol? Hitelessegi tanusitvany is van hozza, egyedi vonalkoddal es szammal, ami alapjan, a vilag barmely reszen levo boltba vihetem javitani.

A del-kinai Southern Metropolis Daily szamol be a gazdagok legujabb oruleterol, az anyatej –ivasrol. Az ujsag Shenzhen varosanak egyik vallalkozojat idezi, aki szerint az uj "divat" olyan nepszeru, hogy az altala iranyitott anyatej-szolgaltato ceg mar nemcsak kisbabaknak, hanem  felnotteknek is kinalja termekeit. A Lin nevu ferfi szerint elsosorban a magas fizetessel es nagy stresszel jaro munkakat vegzok koreben terjed az anyatej fogyasztasa, de a hagyomanyos kinai felfogas szerint emeszthetosege es magas taperteke miatt a beteg embereknek kifejezetten ajanlott.
Az internetes hirdetesekben a legkeresettebbek a 20-26 eves ujdonsult anyukak, a jo megjelenesert pedig magasabb fizetes jar. A vasarlok valaszthatjak a babakhoz hasonlo kozvetlen fogyasztast, de termeszetesen az uveges verzio is rendelkezesre all.

A hir igen nagy visszhangot valtott ki a kinai tarsadalomban. Sokan a dolog erkolcsi helyesseget vitatjak, nemelyek viszont ugy velik, hogy az anyatej-kereskedelem csak egyike a sokfele iparagnak. A felkert jogaszokat is megosztja a tema, tobben az anyatej adasvetelenek hagyomanyara hivatkozva elfogadhato gyakorlatnak tartjak azt, masok viszont nem tartjak az anyatejet altalanos ertelemben vett elelmiszernek. Tovabba, felvetodik az a kerdes is, hogy ha felnottek az anyatejet kozvetlenul a noi emlobol fogyasztjak, ez nem minosul-e szexualis szolgaltatasnak.

A Hurun nevu, elsosorban a kinai vallalatok hatterevel foglalkozo iroda megallapitotta, hogy a kinai gazdagok 64 szazaleka vagy mar elhagyta az orszagot, vagy kivandorlasat tervezi. A legalabb egymillio dollarral rendelkezok egyharmada mar nem Kinaban el.

A New World Wealth, egy olyan tarsasag, amely a globalis vagyon elosztasarol nyujt tajekoztatast. 2014-ben keszitettek egy listat a milliomosok orszagonkenti megosztasarol, amelyen Amerika, Japan, Egyesult Kiralysag es Nemetorszag utan, Kina a rangos 5. helyet foglalja el 608.500 milliomossal.
Ebben a honapban egy jelentest tettek kozze, amely felsorolja azt a nyolc orszagot ahol a legtobb be- es kivandorlas tortent 2000 es 2014 kozott. Kina vegzett az elso helyen, 14 ev alatt osszesen 91.000 milliomos vandorolt ki az orszagbol. Az uj hazat keresok legkedveltebb celorszagai sorrendben: Egyesult Kiralysag, Amerika, Szingapur, Ausztralia, Hong Kong, Egyesult Arab Emiratusok, Kanada, Torokorszag.

 

A Nepkoztarsasag megalakulasatol a '80-as evekig, Kina lakossaganak 80%-ka a fejletlen videken, kozepkori korulmenyek kozott kuzdott a megelhetesert. A varosba, munkaszerzes remenyevel erkezett szegenyeknek, a csillogo Shanghai, szurke, monoton es verejtekes kuzdelemet jelent, nap mint nap.
Nekik  az ittlet, nem  izgalmas egzotikus kaland, mint szamomra, hanem lemondasokkal teli terhes let.
Ok az elegans ettermek es fenyes bevasarlokozpontok kozelebe sem jartak meg,  munkasszalloik  matracan, otthonuktol, gyerekuktol tavol hajtjak alomra fejuket egy szebb holnap remenyeben. Mert almodozni, remenykedni nagyon tudnak. Es mindezek ellenere tudnak  mosolyogni, kedvesek, vidamak, segitokeszek lenni. Szorgalmasan dolgoznak  es sosem irigykednek arra, akinek tobb jutott.

A videkrol feljott szegenyek, szemetet, ujrahaszanosithato hulladekot gyujtenek, epitkezesen dolgoznak, kocsit mosnak es a hazakuldott havi 50-100 eurobol megel az egesz csaladja. A kinai munkaeropiac arait a videkrol bearamlo vendegmunkasok tartjak alacsonyan, ok azt vegzik el, amit a varosi nem akar.
Ahogy a varosok eletszinvonala novekszik ugy romlik a videk helyzete es egyre tobb szegeny koltozik be szerencset probalni. A varosvezetes szelmalomharca:  a badogtetos nyomortelepek letrejottenek megakadalyozasa.

Sajnalatos modon, epp a szegenyseg a luxuspiac egyik hajtoereje. Iparagga notte ki magat a hamisitas, becslesek szerint tizmillio embert foglalkoztat es a vilag hamis arukeszletenek 70%-at itt allitjak elo.

Nemcsak a bekoltozo videkiek, rajtuk kivul nagyon sok kinai ember el hasonlo korulmenyek kozott, par negyzetmeteres, zsuffolt lyukban tobbedmagukkal. Az atlagos kinai lakotelepek, paranyi lakasai, a legnagyobb joindulattal nem nevezhetok emberbarat kornyezetnek:

A 7 millio lakosu Hong Kong a vilag egyik leggazdagabb varosa, ahol elkepeszto luxusingatlanok sorakoznak, es tobb a Louis Vuitton uzlet, mint Parizsban. A felfoghatalan gazdagsag mellett, ott lapul megis, a kilatastalan szegenyseg.
Rengeteg videki ember ozonlik a varosba, akik rendkivul olcso munkaerot jelentenek. A csillagaszati osszegu hong kongi berleti dijakat nem tudjak kifizetni, ezert apro ketrecekben elnek, kis szobakban, ahol altalaban 25-30 ember zsufolodik ossze.
A ketrechazak tulajdonosai havonta legalabb 200 dollart kernek az itt lakoktol. Egy kis teruletu szobaban altalaban 20 ketrec van, egymasra pakolva, 3 emeletig. Az also ketrecek dragabbak, mert ezek nagyobbak, es majdnem ki lehet bennuk egyenesedni. A ketreclakok sokszor rendkivul mocskos korulmenyek kozott elnek, egyetlen wc es mosakodo hely van, amik nagyon rossz allapotban vannak, de ezen kell megosztozniuk, konyha pedig szinte egy ilyen epuletben sincs.
Sajnalatos modon a hong kongi emberek ugy tekintenek ezekre a szerencsetlen sorsu emberekre, mint a ketrecben elo kutyakra. A kovetkezo kepeket a brit fotos, Brian Cassey orokitette meg.

Amiota a kormany a szegenysegi kuszobot 55 centrol, 1 dollarra emelte, a szegenyek szama megnegyszerezodott.
Nemcsak hogy hatalmas lyuk, de athidalhatatlan szakadek tatong a szegenyek es a gazdagok kozott.
Kina tortenelme soran tobb mozgalom is zaszlajara tuzte a szegenyek felemeleset, a javak igazsagosabb elosztasat, ebbol azonban nem lett semmi, hamarosan ezek a vezetok is csatlakoztak a nepnyuzokhoz.

A bejegyzesben kozolt kepeket (a hongkongiak kivetelevel), Shanghaiban keszitettem, nem nagy tavolsagra egymastol, hogy a varos szomoru kettoseget, a luxust es nyomort segitsenek bemutatni. 

Szólj hozzá!

Címkék: gondolatok kinai modra Shanghairol


A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr907612258

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása