A kinai ujev 15. napjan rendezik a hagyomanyos Lampionok Unnepet ez a tavaszunnep utolso, zaro napja. Ez iden, februar 6-an, vagyis ma van.
A lampionunnepet Kina legnagyobb nemzetisegen, a hanon kivul tobb mint tiz nemzeti kisebbseg is megtartja. Eredetevel ket irasos emlek foglalkozik.
Az egyik feljegyzes szerint Han Wendi, a Nyugati Han-dinasztia csaszara idoszamitasunk kezdete elott 180-ban a kinai hagyomanyos naptar szerinti januar 15-en lepett tronra. Ennek emleket allitva nyilvanitotta lampionunnepnek januar 15-et.
Idoszamitasunk elott 104-ben nemzeti unnepnek rendeltek el ezt a napot. Az egykori hatarozat szerint a tereken, a lakasokban, kulonosen a forgalmas varosnegyedekben es a kulturalis kozpontokban lampionokat kellett felaggatni, lampionfesztivalt es –vasart kellett rendezni. Minden evben ezen a napon este a csaszarok kimentek az udvarhazukbol a szamtalan szinpompas lampionnal feldiszitett utcakra, terekre, ellatogattak a mulatsagokba, hogy az atlagpolgarokkal egyutt unnepeljenek. Az emberek egesz ejjel a lampionok fenyeben gyonyorkodtek, lampionokkal feldiszitett papirsarkanyokkal jatszottak es lampionokkal kapcsolatos talalos kerdeseket fejtegettek. Emellett tudasukat is osszemertek egymassal, ki tud jobb lampionokat kesziteni. Ezert a lampionunnep muveszeti unnep is.
Egy vers egyik mondata igy hangzik: „A virágok minden évben mindig változatlanok maradnak, de új meg új lampionok jelennek meg."
Kesobb, a Sui-dinasztia idejen mar harom ejszakan keresztul egtek a lampionok. A csaszarok meghivtak a kulfoldi orszagok kepviseloit, diplomatait is, hogy veluk egyutt unnepeljenek.
A Song-dinasztia koraban 6, a Ming-dinasztia alatt pedig mar 10 ejjelre hosszabbitottak meg az unneplest.
A lampionokat altalaban kulonfele szines papirokbol keszitik, es kulonbozo motivumokkal diszitik. Nevezetes a szaguldo lonak nevezett lampion, amelybe lapatos szerkezetet szerelnek. A szerkezet lapatjait lovakat abrazolo motivumokkal diszitettek. Amikor a gyertya eg a lampionban, a felszallo meleg levegotol a lapatos szerkezet forogni kezd, es a szerkezettel egyutt forognak a rajta levo lovak is, ami ugy nez ki, mintha a lovak szaguldananak.
Korabban a lampionok vazat foleg bambusz- es falecekbol, vagy femszalagbol keszitettek. Utana vagy atlatszo selyemmel, vagy atlatszo pamutrostot is tartalmazo, tartos papirral burkoltak be a vazt. Vegul kulonbozo szinu kepeket rajzoltak ra.
A lampionunnephez igen sok nepszokas kapcsolodik. Az emberek ilyenkor nemcsak a kulonbozo szinu es formaju lampionok szepsegeben gyonyorkodtek, hanem dobtancot, sarkany- es oroszlantancot jartak, nepdalokat enekeltek, petardakat lottek fel. Ennivalot, szimbolikus papirpenzt aldoztak a halottaknak es oseiknek. A csaladtagok osszegyultek es a yuanxiao nevu ragados, kulonfele gyumolcsokkel toltott rizsgombocot ettek, hogy a csalad egysegben, boldogsagban es bosegben eljen.
Itt a lakoparkban is tartottak egy kisebb unnepseget, sarkanyokkal, fellepo muveszekkel, kezmuves satrakkal, kajaval. Sajnos esett az eso, nem voltak sokan, es a fenykepezogepem is lemerult igy csak par kepet tudtam kesziteni:
Kinai babjatek, zenevel:
A leves, amit megkostoltam, edes ragados gombocokkal volt tele:
A kezmuvesek olvasztott cukorbol nyuszikat, pillangokat es sarkanyokat rajzoltak a gyerekeknek, masik satorban hasonlo allatfigurak keszultek szines gyurmabol, bamulatos ugyesseggel.
Az unnep egyik legfontosabb resze az oroszlantanc. Az oroszlanok egy-egy tortenetet meselnek el tancukkal nagy dob, gong es cintanyer "zene" mellett, a fo cel itt is az arto szellemek elriasztasa. Persze az oroszlanok szerencset is hoznak, a kinai mitologiaban az oroszlan hagyomanyosan "szerencse allatnak" tekintheto.
Este a Yu Yuan kertben folytatodik a buli, akkor lesz a hagyomanyos kivansag lampionok felengedese. De mivel esik az eso nem biztos, hogy nagy elmeny lesz, ugy dontottem nem megyek ki. Amugy sincs meg rendes gepunk, amivel jo videot keszithetnek a sotetben. Majd talan jovore.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.