Logo Pic
Kopja 2024. szeptember 15.

Mátyás király személyleírása a források szerint

Hunyadi Mátyás a magyar történelm egyik legkiemelkedőbb alakja volt. Uralkodása alatt 1458 és 1490 között egy erős Magyar Királyságot teremtett, mely Bécs meghódítására is képesnek mutatkozott. Ugyanakkor magas adói, központosító politikája és értelmetlen háború miatt (melyek leginkább nem a fenyegető török veszély, hanem a csehek és osztrákok ellen indultak) Mátyás nem örvendett saját korában túl nagy népszerűségnek. Alakját csak a későbbi korkok ruházták fel pozitív jelzőkkel (mint az igazságos), amikor a Magyar Királyság válságokkla küszködve nosztalgiával tekintett vissza Mátyás korára. Mátyás külsejéről Antonio Bionfini leírásaiból tudhatunk. 

matyas_festmeny.jpg

Ismeretlen lombard festő műve Mátyásról. Forrás: wikipedia.org

Antonio Bonfini (1427-1502) itáliai humanista történetíró, tanár és magister 1486-ban utazott el először Mátyás udvarába Bécsbe. Itt a magyar uralkodó felesége, Aragóniai Beatrix mellett felolvasóként dolgozott, majd görögről latinra fordított különböző ókori műveket. Az év vége előtt visszautazott Itáliába, folytatni ott a tanítást. Később, 1488-ban és 1489-ben ismét Magyarországra érkezett, amikor Mátyás megbízásából nekilátott egy saját történeti munka elkészítésének, a magyarok történelméről, mely a Rerum Hungaricarum decades címet kapta (magyarul: A magyar történelem tizedei). A tekintélyes munkával csak Mátyás halála után készült el teljesen. Mátyás 1490-ben hunyt el, Bonfini történelmi anyaga pedig 1497-ben került csak befelyezésre. Géza fejedelemről például így írt munkájában:

"Géza igencsak megutálta a szkíta vadságot, kezdett kilábalni a hunok pogány embertelenségéből, és azután sokkal engedékenyebbnek mutatkozott a külföldiek, mint a saját emberei iránt, tudniillik, hogy ne kelljen a magyarok fertőzött és szennyes lelkületét erőszakkal és fegyverrel kielégítenie, minden környező néppel övéi számára addig ismeretlen békét kötött. Ünnepélyes nyilatkozatban minden kereszténynek szabad belépést és sérthetetlen vendégjogot biztosított, a papoknak és a szent törvény tanítóinak tekintélyes fizetséget ígért, hogy a Pannóniákba édesgesse őket."

bofini.jpg

Bonfini ábrázolása a Philostratus Kódexben. Forrás: LINK

Bonfini megkedvelte Mátyást és művében elhelyezett róla egy meglehetősen részletes személyleírást is. Ez alapján tudjuk, hogy a legendás magyar uralkodó hogyan nézett ki:

"Hatalmas hajkorona veszi körül arcát, s ez az arc messziről csodálatos értelmi fénnyel szinte világít, csak ha közelebb mégy, akkor látszik feszült ereje […] Termete középmagas volt, felsőteste viszonylag erőteljes, lába kissé hajlott: mind a kettő a magyar lovas emberre jellemző. Pirospozsgás, élénk arcán erős áll, s a híres, szellemes Mátyás-orr uralkodott. Fején elomlott dús, gesztenyerőt haja. Mindehhez öntudatos járás, éles tekintet, élénk mozdulatok, szenvedélyes arcjáték járult. Mozdulatokban és gondolatokban villámsebes, sziporkázó kedvű, szenvedélyes; beszéde és írása erőteljes, magvas, világos, képekben nem szegény." /Antonio Bonfini 1497/ kopja_uj_alsolec.jpg

Vissza a címlapra
Kopja
Történelmi témák, csaták, portrék, események és érdekességek a múlt felidézésével.
Legjobban pörgő posztok
Az Empoli elleni mérkőzés
venember83 • 4 nap
Megütötte Perry Farrell Dave Navarrót a Jane"s Addiction bostoni koncertjén
sunthatneversets • 4 nap
A PSV elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
Sarri: „Szívesen dolgoznék együtt a két Cristianóval”
venember83 • 6 nap
Koopmeiners: "A Juventus mindig is közel állt a szívemhez"
Apuleius • 8 nap
Cikkek a címlapról
A borász boszorkánymester zombijai
Dr. Elson Po, az USA egyik leggazdagabb bortermelője magánszigetén tengeti unalmas mindennapjait (kígyót rak csalfa barátnője ágyába, kasztráltatja az említett hölggyel hetyegő sofőrjét stb.), miközben néhány évvel korábban forgalomba hozott palackjai több tízezer dollárért kelnek el aukciókon, ahol…
Dsida Jenő-breviárium
Dsida Jenő (1907–1938)költő „Dsida jeles formaművész, csöndes bánatok és csendes örömök mélyen vallásos költője, leginkább Kosztolányi örökösének tűnik; megfigyelőkedve, impresszionista ábrázolásmódja erre látszik vallani. Áhítata, vallásossága azonban Babits gondolatvilágának közelébe hozza.…
>