Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhasza (1) Lhásza (4) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2015.05.21. 22:36 Vadrozsa

Új-Zéland: Mount Cook Nemzeti Park

A Mount Cook, a maga 3753 meterevel Uj Zeland legmagasabb hegye. Kornyeket, florajat es faunajat mar 1887 ota vedette nyilvanitottak, viszont a Nemzeti Parkot csak 1953-ban alapitottak.

A Deli Alpok 450 kilometer hosszan nyulik el eszak-deli iranyban, Uj Zeland deli szigeten. Az alabbi muholdas felvetelen kitunoen latszik:

south_island.jpg

Keletkezesenek geologiai magyarazata az, hogy a Csendes-oceani lemez delnyugatrol nyugat fele tolja es osszenyomja az eszaki iranyba tarto Indo-ausztral kozetlemezzel.
Az elmult 45 millio ev soran e nyomohatasnak engedelmeskedve fokozatosan kiemelkedett az oceanbol. Hegyvidekeinek egy reszet az erozio mar elpusztitotta, ennek ellenere meg mindig epitkezik, atlagosan 5-10 mm-t no evente.
A felgyurodes folyamata az elmult 5 millio evben felgyorsult es ez foldrengeseket okoz a szigeten az alpesi toresvonal menten.

A Cook hegy mellett masik 18 csucs talalhato amelyek 3000 meternel magasabbra gyurodtek, pl. Mt Tasman, Mt Hicks, Mt Sefton, Mt Elie de Beaumont...stb.
A latvanyos csucsok hegymaszok tomeget vonzottak ide az elmult szaz evben. A vastag jegtakaro, a folyamatosan mozgo gleccserek, a fuggoleges jegfalak, a kiszamithatatlan idojaras probara tettek a hegymaszok ugyesseget, erejet, turelmet. Sokan vesztettek eletuket a jeghegyek kozott.
Marcius elejen olvastam a hirekben, hogy megtalaltak egy 19 eves fiatalember holtestet, aki 1973-ban jart szerencsetlenul. A rendorseg nyilvantartasa szerint meg legalabb 70 aldozat teteme lehet a magasban jegbe fagyva.
Egyik legnepszerubb csucs az 1917 meter magas Mt. Olliver, amit Sir Edmund Hillary (a Mount Everest elso meghoditoja), karrierje kezdeten megmaszott. 

A Mount Cook Nemzeti Park 700 negyzetkilometernyi teruletenek jelenleg csak 40% -at boritja jeg, pedig a jegkor utolso idoszakaban meg a hegyseg alacsonyabb regioit is ellepte. A novenyek fokozatosan meghoditjak a teruletet, ahol elolvad a jeg, 20 ev multan mar cserjek nonek.

Ahogy haladunk egyre beljebb a sziget belseje fele, elertuk az elso tavat, - a harom kozul, amelyek szinte parhuzamosan nyujtozkodnak a Mackenzie medenceben es keksegben egymassal versenyeznek. Ez volt a 83 negyzetkilometernyi Tekapo to, 700 meter tengerszint feletti magassagban.

Masik ket tarsa Pukaki es Ohau. Utobbit elkerultuk, mert kicsit eszaknak kellett fordulnunk, de a Pukakit par km utan elertuk es a nyugati partjan haladtunk a Mount Cook fele. Az ut a to mellett haladt el, vegigkisert a gyonyoru hegy latvanya.

Meg aznap delutan elindultunk felfedezni a vilag egyik leghosszabb jegfolyamat, a 29 km hosszu Tasman gleccsert.
A volgy sik aljan hevero kotombok tobbsege a jeg altal ottfelejtett vandorko. Ezek a jegkor emlekekent azt jelzik, hogy kelet-delkelet fele 100 kilometer hosszusagu gleccsernyelvek huzodtak. A volgyet eredetileg az os-Tasman-gleccser vajta.

A Tasman-gleccsert alig lehet felismerni a felszinet elborito irdatlan mennyisegu kotormelek miatt. Homlokfala elott szeles olvadekto terpeszkedik, rajta ugyancsak tormelektol sotetszurke jegtablakat – leszakadt gleccsertomboket – sodor a szel. Feljebb tisztabb a jeg felszine, ott egy helyen 610 meteres jegvastagsagot mertek. A Tasman-gleccsert egy 3000 meter koruli magassagban huzodo hatalmas firnhomezo taplalja. A szamos mellekgleccserrel gazdagodo fo jegfolyam a volgyben masfel, helyenkent harom kilometer szeles. Naponta 30–40 centimetert halad lefele.

2011. februar 22-en delutan egy 6.3 erossegu foldrenges razta meg Uj-Zeland szigetet, melynek epicentruma Christchurch varosatol 10 kilometerre, a felszinhez kozel volt. A legnagyobb pusztitast ez a telepules szenvedte el, gyakorlatilag romba dolt a varos.
Roviddel a foldrenges utan, az epicentrumtol 200 km-re, a Tasman gleccserrol leszakadt egy 1200 m hosszu, 300 m magas es 75 m szeles, osszesen 30 tonnat nyomo jegtomb.

A park teruleten levo kempingben aludtunk. Reggel szikraszo napsutesre ebredtunk, tudtuk eljott a mi napunk, ma repulni fogunk. Vegigneztuk a helikopter-tura ajanlatokat es utvonalakat, egyik sem volt olcso, de mar annyira be voltunk sozva (inkabb en), hogy nem erdekelt semmi. Delutanra terveztuk az utat, elotte meg turaztunk egyet.

A Hooker-gleccse­rhez kicsit hosszabb ut vezet, a tavolsag 7 km, a szintkulonbseg 150 meter fel es le, menetido kb. 3 ora.
Impozans hegyek kozott vezet a tura utvonal, alpesi viragos volgyben, harom szeduletes fuggo hidon keresztul. Tobb helyen is megallunk, hogy gyonyorkodjunk a taj vad szepsegeben. Neha puskaropogas-szeru hangot hallani a gleccserek felol, de nem lehet latni a jegomlast.

A Hooker gleccser olvadekvize a Mueller-gleccse­revel osszetalalkozva szeles tormelekagyon kanyarog delkelet fele. A volgyet kibelelo tormelek vagy morena a jegkor vege ota tobb szaz meter vastagsagban halmozodott fel. Ilyenkor lehet erzekelni, milyen szerepe van a jegaraknak a hegyek lepusztulo anyaganak elszallitasaban.
A tormelek kozott tobb helyen kerek, olvadektavak arulkodnak arrol, hogy mennyi jeg van alatta. A gerincek meredek oldalairol rendszeresen szakadnak lavinak a melybe.

A Hooker gleccser olvadektava, a szurkes szinu Hooker to, tetejen kulonbozo formaju jegdarabok uszkalnak.
Leultunk es nema ahitattal csodaltuk volna szepseget, de egy kinai csapat keveredett mellenk, es hiaba mentunk tavolabb, ok jottek utanunk. Hoztak a szokasos formajukat: hangoskodtak, fenykepeztek egymast minden pozituraban, kiabaltak egymasnak, egyik meg egy jegdarabot is kihuzott valahogy a to szelerol es azzal fenykepezkedtek. A vegen mar rajuk kellett szolnom, hogy duguljanak el, a termeszetben nem szokas orditozni. De hat hiaba, majmokat nem lehet kulturalt viselkedesre tanitani. Inkabb odebb mentunk.

Visszaerve a kozponthoz konkretizaltuk a helikopter tura felteteleit. Egy 40 perces utat valasztottunk, amely alatt lathatjuk a gleccserek nagy reszet, leszallunk a csuccsal szembeni magas hegyi leszallopalyan kb.10 percre, aztan teszunk egy kort a csucs elott es ugy indulunk vissza a bal oldali hegygerinc felett.
Az alabbi kepen lathato az utvonal, a sarga szinu az altalunk valasztott.(sajnos ez eleg halvanyan latszik)
Gondolkodtunk a gleccser turan, abbol is van tobb utvonal, az 1 oras gleccser maszas 600 euro-nal kezdodik. Ugy dontottunk most kihagyjuk, a helikopter tura is felejthetetlen elmenyt igert.

dsc_0326.JPG
Az ara 440 uj zelandi dollar fejenkent, vagyis kb. 276 euro/ fo. De minden masodperce megerte! Ilyen fantasztikus latvanyban soha nem volt reszunk.  
A gepunk, mint kis szunyog torpult el a fenseges hegyek mellett. Lassan haladtunk, jol meg tudtuk figyelni a hatalmas hasadekokat a sziklas hegyeken, a hofodte csucsokat, a kek gleccsereket. Nem gyoztunk fotozni, videozni.

A leszallopalya a Cook csuccsal szemben volt, itt a korabban megismert biztonsagi szabalyoknak megfeleloen egyenkent kiszalltunk es eltavolodtunk a geptol. A motor nem allt le, a pilota is kiszallt es 10 percig nezelodhettunk, fotozkodhattunk.
Paranyi hangyanak erzi magat az ember, a hegyek ilyen kozelsegeben.
Egyaltalan nem volt hideg, a jegmezo visszatukrozte a napugarakat es csillogott minden. Farkas-szemet neztem Uj-Zeland legmagasabb hegyevel es halat adtam a talalkozas lehetosegeert.
Csak negyen voltunk igy kenyelmesen elfertunk, raadasul olyan szerencsem volt, hogy a visszafele uton a pilota melle ulhettem.

Landolas utan, meg sokaig a kaprazatos elmeny hatasa alatt voltunk. Meg most is, 3 honap multan, joleso borzongas fut vegig rajtam es ujraelem a csodas perceket, amikor a kepeket nezegetem.
Jol mondjak, hogy ezt a tipusu erteket soha nem veheti el tolunk senki, eleg barhol, barmikor visszagondolni ra, az erzes megmarad es a kellemes emlek feltolt.

Szólj hozzá!

Címkék: utazas Uj-Zeland


A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr307477170

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása