Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhasza (1) Lhásza (4) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2013.08.09. 08:31 Vadrozsa

Brunei

Bandar Seri Begawan nevezetessegeit egy napos kirandulas soran meg lehet nezni, Brunei fovarosa Miritol csak 124 km-re van.

A Brunei Szultanatus, teljes neven: Negara Brunei Darussalam ugyancsak Borneo szigeten helyezkedik el, partjait a Del-Kinai tenger mossa, szarazfoldi hatara kizarolag Malajziaval van.

A Brunei Szultanatus a XIV.-XVII. szazadok kozott elte fenykorat, akkor terulete kiterjedt a Fulop-szigetek deli reszere, Borneo eszaki teruleteire valamint a Malaj-felsziget jelentos reszeire. Tortenelmeben ujra talalkozunk James Brook nevevel, aki 1839-ben erkezett Borneora, es segitett Brunei szultanjanak leverni egy lazadast. Kesobb, radzsakent uralmi teruletet es hatalmat gyorsan kiterjesztette, 1888-ban Brunei brit vednokseg lett. Allami fuggetlenseget megorizte, de kulugyei, kesobb pedig a vegrehajto hatalom egy resze is brit ellenorzes ala kerult.
A '60-as evekben kirobban lazadast is a Szingapurban allomasozo brit katonak vertek le. Azota rendkivuli allapot van ervenyben az orszagban, a brit hadsereg tobb alakulata mai napig Bruneiben allomasozik. Vedik az orszag nyugati reszeben levo olajmezoket, tamogatjak es kepzesben reszesitik a brunei hadsereget.
1984 januar 1-tol teljesen fuggetlen lett Nagy-Brittaniatol.
Jelenlegi allamformaja: abszolut monarchia (szultansag). Fovarosa: Bandar Seri Begawan. Zaszlaja:

Flag_of_Brunei.svg.pngPenzneme a brunei dollar (BRN):

DSC_0255_3.JPGBrunei szultanja a XV. szazad ota uralkodo dinasztia tagja, o az allam- es kormanyfo, valamint az orszag vallasi vezetoje egyszemelyben. Donteseit a miniszterek es szemelyes tanacsadok segitik, de vegul egyedul dont mindenben. Az uralkodoi csalad szinte isteni kivaltsagokat elvez az orszagban.

Brunei hivatalos vallasa az iszlam, de vannak buddhista es kereszteny kozossegek, sot sokan meg a bennszulott vallasi ritualekat is folytatjak.
2007-ben a becsult lakossag 386 500 fo volt, tobbseguk malaj, 15%-uk kinai, a tobbi bennszulott. Ennek megfeleloen, hivatalos nyelv a malaj, sokan beszelnek kinaiul es szeles korben hasznaljak az angolt is.

5 765 km² -es terulete, nepesseg szempontjabol ket reszre oszlik, a nyugati reszen el a nepesseg 97%-ka, a keleti hegyvideken igen kevesen laknak. Teruletenek 70%-at tropusi esoerdo boritja. Az orszag igen gazdag koolajban es foldgazban, GDP-jenek felet ennek kitermelese adja.
Allampolgarai szamara biztositja a teljes orvosi ellatast, az oktatast, a sportolasi lehetosegeket, tamogatja a lakhatast es a rizs arat. Fizetesuk utan nem kell adozniuk, rendkivul kedvezo feltetelek mellett kapnak hitelt, es a fiatal parok valaszthatnak, mit kernek az allamatol eskuvoi ajandekkent: lakast vagy annak az arat. Statisztikailag itt a legmagasabb az egy fore juto jovedelem. Brunei egy kis szelet az Iszlam Mennyorszagbol. Ugye nem lenne rossz itt elni?:)
A sok pozitivum mellett, jo tudni, hogy alkoholt egyaltalan nem lehet kapni, ejszakai elet nincs, a media erosen kormanyparti es mindent cenzuraznak. Az olyan romantikus filmeket mint pl. az Ashton Kutcher es Natalie Portman femjelezte "Csak szexre kellesz", azonnal betiltottak, mert a hatosagok szerint a film erkolcsisege ellenkezik az iszlam szellemisegevel.

A jelenlegi szultan Hassanal Bolkiah, 1968 augusztus 1-en koronazta meg Erzsebet angol kiralyno.

Hassanal_Bolkiah.jpgsultan-hassanal-bolkiah.jpg

Kicsit pletykalok a csaladi allapotarol mert folottebb erdekes. Elso felesege Pengiran Anak Saleha, a palotaban el (allitolag az elso felesegtol nem lehet elvallni), vele lathato a legtobb kozos vagy csaladi foton.

rajaisteri.jpgMasodik felesege (Hajah Mariam) korabban legiutaskisero volt, a hazassag nem tartott sokaig, 2003-ban elvalt tole a szultan, kikoltoztette a palotabol es megfosztotta cimeitol.
2005-ben egy nala 33 evvel fiatalabb, malaj musorvezetot vett el, akitol 2010-ben valt el hasonlo modon.
A 3 felesegtol 5 fia, 7 lanya es 10 unokaja van.

Autobol tobbet gyujtott ossze, mint felesegbol, jelenleg tobb mint 7000 darab van a tulajdonaban. Az 5 db., repulogephangar meretu garazsban Mercedes, Ferrari, Bentley, BMW, Jaguar, Porsche, Rolls-Royce, Bugatti, Aston Martin es Lamborghini tipusu kocsik varjak, hogy gazdajuk elvigye oket egy korre. A Guiness szerint ez a vilag legnagyobb, bejegyzett autogyujtemenye.

Reggel 8-ra jott ertunk a sofor, szerencsere csak mi harman voltunk aznapra a jelentkezok, igy kenyelmesen autokaztunk a fovaros fele. A sofor regen brunei lakos volt, de elkoltozott mert sok mindennel nem ertett egyet ami az orszagban folyik. Szerinte aki nem iszlam vallasu, az kiszorul a zart korbol, kevesebb jogok es juttatasok illetik meg. Nagyon-nagyon keseruen, szinte lenezoen meselt az orszagrol, ahol valaha szuletett. Azt mondja fogyoban van, emiatt lassul a koolaj kitermeles, a tartalekok pedig alig 25 evre elegendoek. Arra kivancsi mi lesz majd utana az orszaggal es nepevel. Mert most sem a nep gazdag, hanem a szultan es csaladja, rokonai.
Jelenleg a 98-as benzint exportaljak, mert dragabb, es a Malajziabol importalt, gyengebb 95-ost hasznaljak. Az emberek be vannak zarkozva, nem jarnak szorakozni, mert nincs is hova, ulnek bent a hazaikban es teveznek.

A varos tiszta, modern es visszafogott.

DSC_0180_4.JPG

DSC_0216_6.JPG

DSC_0179_5.JPG

DSC_0246_4.JPGValamiert azt gondoltam, hogy egy ennyire gazdag orszagban tobb lesz a csillogas es hivalkodas, Rolls Royce-ok es Ferrarik szaguldoznak el majd mellettunk, minden sarkon Rolex oraszalon vagy borzalmasan draga arany- es gyemantekszer bolt hivogatja vevoit.
Azt viszont latni, hogy itt minden a szultanrol szol, arckepe disziti az utcai plakatokat es epuletek aulajat, rajta van a hivatalos fizetoeszkoz osszes cimleten.

Elsokent a Jame'asr Hassanil Bolkiah mecsetet (Kiarong Mosque) latogatjuk meg, amely a varos sziveben csillog aranyszinu kupolajaval. Ez a legnagyobb mecset Bruneiban, a jelenlegi szultan uralkodasanak 25. evfordulojara epitettek, hivatalosan 1994 juliusaban nyitottak meg. A diszes kapuk:

DSC_0163_4.JPG

DSC_0170_3.JPGA karcsu, bonyolultan diszitett minaretek es az arany kupola csodalatos kepet alkottak a kek egbolttal.

DSC_0144_4.JPG

DSC_0125_5.JPG

DSC_0150_3.JPGApolt kert es szokokutak vettek korul:

DSC_0160_3.JPGEzt a lepcsot (kozepen mozgolepcsovel) es a mogotte levo ajtot csak a kiraly es csaladja hasznalhatja:

DSC_0138_4.JPG

DSC_0137_6.JPGA lepcso feletti mennyezet:

DSC_0129_4.JPGSajnos bent nem engedtek fenykepezni, egy gyors regisztracio utan, elvettek fenykepezogepeinket, cipoinket es hosszu fekete zsakruhat kellett felvennunk.

DSC_0131_6.JPGA mecset belso tere hatalmas, mennyezeterol oriasi aranyozott csillar log ala, a hivek puha, szines szonyegen terdepelnek ima kozben. Egyetlen egy lesifotot talaltam a neten:

6115868131_196d748f56_z.jpgAz oldalso szekrenyben levo polcokon aranyozott lapellel, diszes kotesben tobb tucat Koran. A homerseklet bent alig volt tobb 15 foknal. Ezutan bementunk egy diszes fogado-es unnepsegek megtartasara berendezett, kor alaku terembe, az ajtotol a kb. 200 meterre levo emelvenyig tobb szaz parnazott szek sorakozott katonas rendben. A  falakat, a kulonbozo unnepsegeken keszult kepek diszitik, a vitrinekben allamfoktol, vendegektol kapott draga ajandekok sorakoznak.
Setaltunk a hideg marvanyon, a hatalmas marvanyoszlopok es diszesen festett falak kozott, es szep lassan elkezdte megmutatni gazdagasagat a piciny szultansag.

Kovetkezo allomasunkon aztan ez kiteljesedett. A szultani muzeumba vitt a soforunk, amely stilusosan a Szultan utcaban talalhato.

The Royal Regalia Building

DSC_0181_3.JPGHatalmas meretu epulet vonultatja fel eletenek tortenetet, fiatalkoratol a sandhursti katonai akademian, lovaspolo es golfbajnoksagokon at az 1965-os szultani mennyegzoig.
Koronazasanak dokumentalasa a viselt ekszerekkel, valamint tronra kerulese utani osszes kronika es fontos dokumentum felvonultatasa, amelyek lelkiismeretes munkajat hivatottak bemutatni; a nagyrabecsult, nepenek jot akaro, sikeres uzleti megallapodasok es szerzodesek kiharcoloja, Allah foldi helytartoja....stb. folyamatos magasztalasa. (azt hiszem az elobbi ket sort idezojellel diszithetjuk:)
Ott sorakozik az osszes naszajandek es egyeb olyan figyelmesseg, melyet allamfoktol, kiralyoktol, magas rangu vendegektol kapott. De nem am gyumolcscentrifuga es agynemu garnitura ez az ajandek, hanem csupa arany, ezust, elefantcsont, dragako, es selyem targyak. Termeszetesen ide sem lehetett fenykepezogepet bevinni, igy egy ido utan az agyam mar nem birta befogadni a sok csillogast es a tekozlo gazdagsag magamutogatasat. Elvesztettem idoerzekemet es ha a sofor nincs velem, elvesztem volna a termek es folyosok soha veget nem ero labirintusaban. A lanyok kozben feladtak, nagyon fazott a labuk a hideg marvanyon, en meg megneztem az utolso termeket is, de eskuszom semmire nem emlekszem.

Az eloterben lehetett fenykepezni, ott a kiralyi hinto masa lathato, amellyel a kiralyt korbehurcoltak a varoson a koronazas utan. Mellette a katonasag egyenruhaja, diszes fegyverei, aranyozott pajzsai:

DSC_0184_4.JPG

DSC_0188_6.JPG

DSC_0190_6.JPG

DSC_0209_3.JPG

DSC_0185_2.JPGBent lathato az igazi hinto, meretre sokkal nagyobb, katona ruhaba oltoztetett babuk allnak mellette, akik vittek, toltak a hintot. Annyira elethu, az embernek olyan erzese tamad, mintha barmelyik pillanatban kiugorhatna a kiraly az aranyozott kocsibol.

The Kampong Ayer
Azt tartjak ez a legnagyobb es legregebbi vizifalu a vilagon. Mintegy 8 km hosszan nyulik el a Brunei folyo partjan, tobb mint 30.000 lakossal. Megletet tobb mint 1300 evesre dataljak, az 1521-ben, Magellannal erre hajozo Antonio Pigafetta "Kelet Velencejenek" nevezte el.
Ma mar 6 vizi falu (kerulet) alkotja, mindegyik sajat vezetovel, onalloan gazdalkodnak, mindenhol vannak iskolak, rendorsegek, tuzolto egysegek, orvosi rendelok, mecsetek, ettermek, uzletek...
36 km fapallo koti ossze a hazakat, a kozlekedest vizitaxival es sajat csonakkal oldjak meg. Tavolrol a falu olyan, mint egy nyomornegyed, valojaban modern felszereltsegu, legkondicionalt, muholdas TV-vel, internet-hozzaferessel, vizvezetekkel, es villamos energiaval ellatott hazak alkotjak. A fabol keszult hazak es diszes belso terek, egyedulallo epiteszeti orokseget kepviselnek.

DSC_0235_1.JPG

DSC_0231_3.JPG

DSC_0232_4.JPG

KampongHomes.jpgA vizitaxis ra akart venni, hogy menjunk vele egy kort.

DSC_0234_3.JPGVan aki itt is ad a minosegre es Ferrarival nyomja:)

DSC_0243_5.JPGMegeheztunk, ezert betertunk egy kozeli plazaba. Itt sem lattam nyomat a luxusnak, egyszeru kozert, cukraszda, viragbolt, ajandekbolt sorakozott egymas mellett.

DSC_0257_1.JPG

DSC_0266_2.JPGA kozert kinalatabol szemezgetve, zoldseges pult

DSC_0264_5.JPGes erdekes uditok, energia-italok:

DSC_0258_2.JPG

DSC_0259_5.JPG

DSC_0260_2.JPG

DSC_0261_2.JPG

DSC_0263_3.JPGA luxust az arak jelentettek, egy egyszeru sult teszta (megcsak nem is volt finom) 15 malaj ringgit (kb.3,5 euro) volt es ital nem jart hozza. A hutomagnesek is sokkal dragabbak, mas ajandekot nem is szandekoztam vasarolni.

A nok egytol-egyig hosszu ruhaban, kendoben mutatkoztak:

DSC_0268_4.JPG

DSC_0269_7.JPG

Utunk a Sultan Omar Ali Saifuddin mecsethez vezetett. Az 50 eve elkeszult remekmu valodi nemzetkozi alkotas. Olasz epitesz tervei alapjan olasz marvanybol epult, angol csillarokkal es szaud-arabiai szonyegekkel.
A mecset elott elhelyezett "hajo" meg kulonlegesebbe teszi a brunei nep buszkeseget.

DSC_0274_4.JPG

DSC_0276_4.JPG

DSC_0281_3.JPGA mecsetet Azsia legszebbjenek tartjak, szinarannyal boritott kupolajat a varos szinte minden pontjarol latni lehet. Egy mesterseges lagunara epitettek, a folyo partjan, tulajdonkeppen a Kampong Ayer teruletere, mellyel egy marvany hid koti ossze.

DSC_0292_2.JPGKertjeben arnyas fak es tarka viragok pompaznak, amelyek az iszlamban a mennyorszagot szimbolizaljak. Epiteset 1958-ban fejeztek be, nevet III Omar Ali Saifuddien szultanrol kapta, aki Brunei 28.uralkodoja volt.

A kecsesen csavart marvanyoszlopok mogott van a labmoso medence a ferfiak reszere.

DSC_0287_3.JPGA bejarathoz kozeledve nagyon elkeseredtunk, mert nem akartak beengedni. A Ramadanra hivatkoztak, mas magyarazatot nem adtak vagy nem tudtak adni angolul. Ez az elocsarnok mar a bejarathoz vezet, itt megalltam, mert neha amikor kinyilt az ajto be lehetett lesni.

DSC_0286_3.JPGEgy pillanatra elkaptam a belso teret, latsznak az festett olomuveg ablakok es az oriasi, szinte foldig ero kristaly csillar.

DSC_0295_1.JPG

A szultan palotajara lettem volna kivancsi, de azt sajnos nem lehet latogatni. A Brunei folyo tuloldalara, arnyas fak szegelyezte teruletre epult, ahova nem lathatak be a kivancsiskodok. Kocsival elhaladva a bejarat elott, szinte semmit nem latni:

DSC_0303_3.JPGA folyo partrol, ahova elvitt bennunket a sofor ennyi latszik:

DSC_0306_1.JPGValojaban pedig ekkora:

palota.jpg

Az Istana Nurul Iman palota, a szultan hivatalos rezidenciaja es a kormany szekhelye.

A Guinness World Records ugy iteli meg, hogy jelenleg ez a vilag legnagyobb palotaja (1788 szoba, 5000 ferohelyes kulonterem, 1500 ferohelyes mecset, 110 garazs, 5 uszomedence, legkondicionalt istallo a szultan mintegy 200 ponilova szamara).
Ezek utan meg csodalkoztok azon, ha a palota epitesi koltsege 1.4 milliard USD volt?
Van mibol koltenie, a becsult netto vagyona 20 milliard USD.

Evente ketszer lehet belepni az iszlam hitueknek a palotaba, a Ramadan alatti idoszakban 10 napig es a Hari Raya Aidilfitri fesztival alkalmaval 3 napig. Elso esetben imadkoznak, utobbinal az 5000 ferohelyes teremben unnepelnek. Ilyenkor ingyen van a kaja, kisebb ajandekokat kapnak, a gyerekek penzt.

800px-Istana-nurul-iman.jpg

800px-Istana_Nurul_Iman.jpgAz palotatol nem messze lakik a szultan rokonsaga, baratai, mind-mind gyonyoru villakban. Az arnyas fak szegelyezte uton kanyarogva ugy erzi magat az ember, mint a "Hollywood Hill"-en, ahol a sztarok pompas hazai utan kapkodja a fejet.

DSC_0313_7.JPGPersze nem mindegyik ennyire jol lathato, van amelyiket csak a feher torzsu, karcsu palmak szegelyezte ut sejtet, a szultan masodik felesegenek villajat is fak takarjak:

DSC_0369_3.JPG

The Empire Hotel & Country Club
Valoszinu soforunk ugy erezte, meg nem kaptunk eleget a luxusbol aznap, mert elvitt megnezni egy "7 csillagos szallodat".  7*-nak nevezte, de itthon utananeztem, mindenhol 5 csillagoskent van feltuntetve. De azert jol nez ki:)
Arai nem is veszesek, neztem pl. szept. 24-re (hatha ot szeretnem tolteni a szulinapomat), 147-245 euro kozotti arakon vesztegetik a szobakat.
A bejarat feloli oldal nem sejteti a hotel teljes meretet:

DSC_0329_1.JPGValojaban nagy teruleten fekszik:1_4.jpgAthaladva az elegans eloteren, bal kez felol fekete marvanyfalon az uralkodo es felesege koszont bennuket:

DSC_0364_1.JPGA hatalmas marvanyoszlopok tartotta emeletrol mar latni a tenger csillogasat:

DSC_0335_4.JPG

DSC_0340_4.JPG

DSC_0341_5.JPGA kert, a medencek, a nyugagyak, rattan fotelok es puha parnak latvanya a "keleti kenyelem" fogalmat juttatja eszembe. Itt el tudnek nyujtozkodni es naplementet nezni par napig.
Ugy gondolom, Ti sem tiltakoznatok:)

DSC_0342_3.JPG

DSC_0347_3.JPG

DSC_0359_2.JPG

DSC_0351_5.JPG

DSC_0346_6.JPG

DSC_0357_4.JPG

DSC_0353.JPGA mellekhelyiseg:

DSC_0362.JPG

Hazafele egy ideig autopalyan mentunk, aztan utba ejtettuk a koolaj pumpak videket, Seria varosaban. Sebessegkorlat jelzo tabla az autopalya mellett:

DSC_0325_3.JPG

A "bologato szamarak" foldje: Seria
Amikor 1929-ben felfedeztek a koolajat Seriaban, itt csak mangrove-mocsarak es erdok voltak. A Belait folyo volgyeben lakott nehany Punan, Dusun es Iban torzs, az ok hagyomanyos hosszuhazas kozossegeikben.
A nyersolaj kitermelesevel egyidoben elkezdodott a videk fejlesztese, benepesulese. Ma elegans hazak es uj lakoparkok kozott kanyargunk. Van nehany szegenyesebb, colophaziko is, de a legtobb haz nagy es modern, udvaran egy-ket autoval.

DSC_0416_6.JPG

DSC_0418_5.JPG

DSC_0375_4.JPG

DSC_0415_1.JPG

DSC_0407_2.JPG

DSC_0412.JPGNemsokara feltunnek a bologato szamarak, amelyek ma is szorgalmasan pumpaljak a nyers olajat. Az S-1 olajmezo rovid ido alatt penzugyi stabilitast hozott az orszagnak es oriasi vagyont azoknak akik a zsiros bodon mellett voltak/vannak.

DSC_0379_3.JPG

DSC_0380_2.JPG

DSC_0382_1.JPG

DSC_0398_2.JPG

1991. julius 18-an Hassanal Bolkiah ezt az emlekmuvet avatta fel, az egymilliardodik hordo olaj kitermelese emlekere.

DSC_0385_2.JPG

DSC_0386_2.JPG

DSC_0387_4.JPGAz emlekmu vegeig elsetalva felcsillan a tenger:

DSC_0391_6.JPGA sofor nem ertette kitoro oromunket a tenger lattan, mondom neki, mi olyan orszagbol jovunk, ahol nincs tenger. Tobbszor hitetlenkedve visszakerdezett: No sea ? no sea?....aztan hasat fogva nevetett. Hogy lehet olyan helyen elni, ahol nincs tenger? Es egyaltalan hol van ez az orszag? Amikor felvilagositottam, ujabb "Tabula rasa" arckifejezes:( Meg azt sem ertette, hogy Europa, ott van az orszagunk, Europaban! EUROPE !!! Na mindegy, hagyjuk,....inkabb gyonyorkodjunk a tengerben:)

A koolaj- es gazkitermeles a tengeren is folyik, ennek lathato nyomai vannak:

DSC_0393_4.JPG

DSC_0394_4.JPGKet szarazfoldi olaj-es gazmezo van a kornyeken: a Seria -1, es egy kisebb, a Rasau Field.
A partvideki vizeken: a Del-nyugati Ampa, Fairley, Fairley Baram es Egret nevu mezok.
A legtobb koolajat exportaljak, a varosban levo finomito csak helyi hasznalatra allit elo benzint. A foldgazat Lumutba kuldik (Brunei Liquefied Natural Gas Plant ), ahol hutik, cseppfolyositjak es nagy tartalyokban kuldik, elsosorban Koreanak es Japannak.

Megnezzuk a helyi finomitot is, de csak kivulrol, mert komolyan vesszuk az elrettento tablakat:

DSC_0404_3.JPG

DSC_0402_2.JPG

DSC_0403_1.JPG

DSC_0405_1.JPG
A legkozebbi benzinkutnal megnezem az arakat, 31 es 53 (dollar) cent kozotti arak. Ezt atszamolva: 0.53 BND = 0.3143 EUR (94 Ft.)

DSC_0316_3.JPGHazafele elborult az eg es a lemeno nap a legszebb szineivel ajandekozott meg bennunket:

DSC_0434_1.JPG

DSC_0437_2.JPG

DSC_0440_3.JPG

DSC_0435.JPG

Utkozben azon gondolkodtam, milyen lehet az elet Bruneiban. Egy nap alatt ebbol alig erzekeltunk valamit, a felszin nagyon bekesnek, elegedettnek, boldognak tunt. De mi van ha megkapargatjuk a rozsaszin felszint? Ha az emberek joletben es kenyelemben elnek, vajon kedvuk tamad-e fellazadni a kormany es szultanjuk ellen? Alig hiszem.
A cenzurazott burok, es a szigoru vallas, amelyben szulettek es felnottek, termeszetes szamukra, tobbseguk talan azt sem tudja mas orszagokban milyen az elet.
Az alkotmanyban is rogzitettek, hogy ez egy iszlam allam, ennek megfeleloen, az iszlamtorvenykezes, a „saria" szigoru szabalyai ervenyesek.
(A saria vallasjog, az iszlam erkolcsi es vallasi vezerelve, mely orok es valtoztathatatlan. Kiterjed a mindennapi elet valamennyi teruletere, meg a tisztalkodasi es etkezesi eloirasokra is. Legfobb celja a kozosseg szabalyozasa.)

Itthon olyan blogokat es kommentjeiket olvasgattam, amiket ott elo-dolgozo, nyugati emberek irtak. Ezek megerositettek felvetodo gondolataimat. Ime nehany velemeny ezekbol:

A rezsim elnyomo es alig van szabadsag. Az emberek elete biztonsagban es kellemesen telik, amig tele a hasuk es tetot kapnak a fejuk fole, nem kockaztatjak ennek elveszteset. Ez a konnyu eletforma tulsagosan lustava es apatikussa teszi oket, megha vannak kozottuk elegedetlenek, azok sem tesznek semmit.
A szultan a diktator es keresztulviszi akaratat a kormanyon. Nincsenek valasztasok, nincs is ertelme, a kormany altal kinevezett falu vagy varos vezetok csak babuk.
Az emberek felnek, nem mondhatnak amit akarnak, mert informatorok vannak kozottuk, lehallgathatja oket a titkos rendorseg, es ha rosszat szolnak, akar nyomtalanul el is tunhetnek.
Az internet szolgaltatas egyik legrosszabb a vilagon, sok oldal le van tiltva. Gyakoriak az aramkimaradasok is.
Az orszag szennyezett, az ivoviz rossz minosegu, hulladek szigetek usznak lefele a folyon es a csatornarendszer is oda hordja mocskat. Az utak szornyuek, keves az autopalya.

A burokracia annyira szigoru es athatolhatatlan, hogy guzsba koti az egyes kezdemenyezeseket. Pl.egy jotekonysagi akcio kereten belul akartak festemenyeket eladasra kivinni, 3 engedely beszerzese utan a 4. olyan draga lett volna, hogy felemesztette volna a varhato bevetel 70%-at.

A teve erosen cenzurazott, a hirek elore szerkesztettek es a filmekbol mindenfele erotikus jelenet ki van vagva, de az akcio filmek gyilkolasai es lefejezesei akar delutan 3-kor is lathatoak.
A kozuti es bunugyi rendorseg kepzetlen, teheteten, pipogya tarsasag.

2013 jan. 1-tol ujabb szigoritasok leptek eletbe, most mar senki semmilyen alkoholt nem arulhat, vagy nem hozhat be az orszagba. Eddig a kulfoldieknek es konzulatusoknak megengedtek, kisebb mennyiseget, sajat hasznalatara.
Az allami iskolakban a noi tanarok szamara, a hosszu ruha mellett most mar kotelezo a fejkendo is. (termeszetesen ez a kulfoldi tanarokra is vonatkozik, akik a pedagogusi kar 20%-at teszik ki.)
Minden penteken 12:00-14:30 kozott, imadkozas miatt zarva tart az osszes etterem es bolt.

Keseru hangvetelu a legtobb komment, es azt is elorevetiti, hogy ha igy folytatja az itteni kormany, ezzel csak eluldozi a kulfoldi munkaerot, akkor majd nekik kell felemelni a lusta hatsojukat a szekbol es tenni is valamit a zsiros fizetesekert, amit most a semmiert kapnak.

Szólj hozzá!

Címkék: utazas varosnezes Brunei


Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr745448748

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása