Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhásza (4) Lhasza (1) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2013.04.05. 05:00 Vadrozsa

Thaiföld: Chiang Mai

Thaifoldi kalandozasainkat eszakon folytattuk, a Bangkoktol 700 km-re levo Chiang Mai varosaban.

Eszak fovarosanak tartjak, es tobb mint ketmillio lakosaval Thaifold masodik legnagyobb varosa. A neve "uj varos"-t jelent, mert ahogy az uralkodonak a kulonbozo haboruskodasok miatt folyton tovabb kellett koltozkodnie, ujabb es ujabb fovarosok keletkeztek. Eloszor Chiang Rai volt a Lanna kiralysag fovarosa, majd 1296-ban Mengrai kiraly megalapitotta az uj fovarost.
Mivel hosszu ideig meglehetosen onalloan es elszigetelten fejlodott ez a videk, a kulturaja, epiteszete, konyhaja is jellegzetesen mas, mint a deli teruleteke. Az epuletek stilusban sokszor jobban hasonlitanak a szomszedos Burmaera, mint a deli thai stilusra. A varos klimaja is egeszen mas, az eddig lenyulo Himalaya hegylanc miatt huvosebb van.
Ejszakai busszal erkeztunk, a busz modern volt, kenyelmes es gyors:

DSC_0217_1.JPGA Fuengfa Place kellemes, tiszta szallasnak bizonyult, a szereny arba meg a reggeli is belefert. Az ovarosban helyezkedik el, egy kis csendes utcaban, ajanlom mindenkinek:

http://www.fuengfaplace.com/

Ez egy esti kep a fedett teraszrol, ahol reggelizni szoktunk. A hatterben jol megfer egymas mellett a hazi szentely es a karacsonyfa.

DSC_0569_1.JPGOlyan sok udvaron latni hasonlo kis hazikokat, most akkor lassuk mik is ezek?

DSC_0393_3.JPGA thaifoldi buddhizmust tobbfele hiedelem jellemzi, egyik legelterjedtebb a szellemvilagban valo hituk. Ez sokfelekeppen megnyilvanul, attol fuggoen, milyen szellemrol van szo. Amikor peldaul egy csalad uj hazat epit, uj helyre koltoznek, vallalkozast inditanak valahol...stb. altalaban megprobaljak kiengesztelni az ott tartozkodo szellemet. Egy ilyen szep kis hazikot vesznek "neki" (innen a szellem-haz elnevezes). Egy emelvenyre allitjak fel napos helyen, feldiszitik es naponta visznek friss viragfuzert, fustolot, tesznek neki etelt es italt, ajandekkent kis faragott allatfigurakat, sot neha apropenzt is. Ezzel tiszteletuket fejezik ki a szellemnek, probalva elkerulni, hogy a szellem gondot okozzon a csaladnak, vallalkozasnak. Megtesznek mindent, hogy bosszu helyett aldasokkal arassza el a haz nepet.
Tobb szellem-haz arusito helyet lattunk, ahol vannak egesz nagyok is, biztos a tehetosebbek, esetleg a magukat vallasosabbnak mutatok azokat veszik. Fogalmam nincs kinek keszulnek, csak morfondiroztam magamban...

Masnap reggeli utan kideritettuk, hogy a Saun Dok kapuhoz vagyunk legkozelebb, de ha a nyuzsgo belvaros fele akarunk menni, akkor ellentetes iranyba haladva a Tha Phae kapun celszeru kimennunk.
A varost a burmaiak ellen magas fallal es vizesarokkal vettek korul. A falakon belul levo, ovarosnak nevezett reszt  kenyelmesen be lehetett jarni gyalog.

DSC_0242_2.JPGMar elso nap sok szep templomot lattunk, csak az ovarosban 79 van beloluk.
Az 1501 korul epult Wat Phan On:

DSC_0238_3.JPG

DSC_0239_4.JPG

Wat Pra Singh templom es kolostor egyuttes, a varos egyik legnagyobb temploma. Epiteset 1345-ben kezdte el Phayoo kiraly, a Mengrai dinasztia idejen.
A Lai Kham wihan (gyulekezo hely) falait szines festmenyek ekesitik, amelyek az egykori mindennapi eletet, utcakepeket jelenitik meg. A szinek es formak meg ma is kaprazatosak, a kepek pedig azt mutatjak, hogy a sziamiak mindig is nagyon tudtak elni.

800px-Viharnlaikham-mural3.jpg

504px-Viharnlaikham-mural1.jpg

viharn Lai Kham.jpg

Itt talalhato a Phra Singh (The Lion Buddha) arany es rezbol keszult szobra:

gold-buddha-c-jungle-boy-p.jpgA templomok homlokzatat gazdag fafaragas disziti.

wihan.jpg

DSC_0394_2.JPG

A templom konyvtara (1477): Ho Trai

Ho Trai konyvtar.jpg

DSC_0396_1.JPGA mennyezetrol rengeteg penz adomany logott le, a bejaratnal megvehetted uresen, hogy aztan belehelyezd a huszasokat. Ez eleg nyilvanvalo modja a keregetesnek.

DSC_0395_3.JPG

A hatso epuletekben, mintha Madame Tussaud panoptikumaba leptunk volna, monkok elethu viaszfigurai nepesitettek be a teret. Eloszor azt hittem elo monkok ulnek az oltar elott, kozelebb erve, lattam, hogy megsem:

DSC_0408_2.JPG

DSC_0413_2.JPG

DSC_0421_1.JPG

DSC_0416_4.JPG

DSC_0424_1.JPG
DSC_0425_1.JPG

Egyik szentelyben Buddha testet aranyszinu lemezkek boritjak, en is ragasztottam ra harmat:

DSC_0471.JPG

Wat Suan Dok (Viragoskert Templom): 1373-ban epult Kue Na kiraly jovoltabol. A 48 meter magas chedi tornya sri lankai stilusban epult:

Chedi of Wat Suan Dok.JPG

A templom mogott talalhato a kiralyi temeto, amely a Lanna kiralyok foldi maradvanyait orzi. Az elmulas es a halhatatlansag, a hajdani hatalom es dicsoseg talalkozik itt, a szepen faragott hofeher chedik arnyekaban.

DSC_0437.JPG

DSC_0438_3.JPG

DSC_0450_1.JPG

DSC_0445.JPG

Wat Jed Yod: 1455-ben epittette Tilokaraja kiraly az indiai Mahabodi templom mintajara, ahol Buddha megvilagosodott.

DSC_0464_1.JPG

DSC_0474.JPG

Itt orzik Tilokaraja kiraly hamvait:

DSC_0472_2.JPG

Az udvarban hatalmas,  Bodhi fa all, a legenda szerint, Buddha hasonlo fugefa alatt ulve vilagosodott meg Bodh Gaya-ban, Indiaban.  A fa magvat onnan hoztak el Buddha tanitvanyai. A ven fa torzset sarga muszlinnal tekerik korbe, a fa levelei sziv alakuak, a szeretetet jelkepezik, a helyiek tisztelettel osszegyujtik a lehullott leveleket, es a parnajukba teszik, hogy szerencset hozzon. En is elhoztam egy csodatevo levelet. Egyebkent a legtobb nagyobb templom udvaran talalhato egy ugynevezett "Bothi tree", a megvilagosodas szimboluma.

DSC_0476_1.JPG

Bor Sang - kezmuves falu
Alig 10 km-re delre a varostol, a San Kamphaeng keruletben, vegig a fout ket oldalan terulnek el a gyarak, bemutato termek es uzletek.
A hagyomanyos thai kezmuvesseg folytatoi dolgoznak itt, erdekes munkajukat, mozdulataikat csodalkozo turista szemek kiserik naponta.
Napernyofestes, selyemkeszites, fafaragas, fazekassag, ezustmuvesseg es dragako csiszolas rejtelmeibe nyerhetunk bepillantast es termeszetesen vasarolhatunk is.

Eloszor a selyem kesziteset nezzuk meg.
Kis tanyeron lathatoak a feher petek, amelyek lassan hernyova alakulnak. Eperlevelekkel taplalkozik, rendkivul falank , ejjel-nappal eszik, ezert viszonylag gyorsan megno, majd bebabozodik. Ekkor termeli az ertekes selyemszalat. A babot sajnos meg kell olni, ahhoz, hogy a selyemszalat lefejthessek rola. A babokat forro vizbe teszik, es a selyemszalat egyszeruen legombolyitjak rola.

Ezutan kovetkezik nehany finomitasi es festesi eljaras, majd attol fuggoen, hogy milyen vastagsagu selyem-szovetet akarnak kesziteni egy-ket, vagy tobb szalat sodornak ossze es dolgoznak fel a kezi szovoszekeken.
Termeszetes szinezoanyagok:

DSC_0488_3.JPG

DSC_0490_1.JPGA thai tisztaselyem inkabb „noppos"( sajat vagy mas anyagbol vett kis csomokkal mintazott )santung szovetre emlekezteto anyag, ellentetben a kinai selyemmel, amelynek tapintasa huvos es sikos.
A kezi szoves nagyon faradsagos munka, egy no egy nap alatt kb. 4-5 meter anyagot keszit el.

DSC_0492_1.JPGA bemutato teremben kaprazatos szepsegu (es aru) selymeket, nyakkendoket, parnakat es kendoket lattunk. Fenykepezni tilos:(  Nehany salat azert sikerult.

DSC_0495_1.JPG

A kovetkezo mesterseg a dragakocsiszolas. Eloszor megnezzük a zafir es rubin banyaszatat bemutato rovidfilmet, majd a muhelylatogatas....

DSC_0496.JPGutan bemegyunk a mintaterembe, ahol ugyancsak nem vettek jo neven a fenykepezest.

DSC_0510_2.JPGA meregdraga ekszerek mellett, van itt olcsobb aru is, igazi zafir es rubin ezustbe foglalva. A kovek: a rubin, a zafir es a smaragd kaprazatosan szepek es mesterien csiszoltak, valodisagukat az ISO 9002, na meg az allamilag garantalt „certificate" is igazolja.
Oriasi szemelyzettel dolgozik az ekszerbolt, ahogy bemegyunk, rogton mellenk szegodik egy kisero (elado) – aki szemunk rebbenesebol kitalalja, hogy mi tetszik nekunk, es azt az ekszert egy kis barsony parnacskan hurcolja utanunk a terem egyik vegebol a masikba. Tudja, hogy elobb-utobb mindenki elcsabul egy kis emlekre. De bennunket kemeny fabol faragtak, mosolyogva tovabballunk.

Ezustmuvesek
Az ezust, mint kereskedelmi csereeszkoz mar Krisztus elott a 6. - 7. szazadban jelen volt abban a Pyu civilizacioban, ami resze volt az allandoan haboruskodo Burmanak. Itt alapitott birodalmat Pagan kiraly is es bar nepe meglehetosen izolaltan elt, nem kerulhette ki a burmai harcokat, azt hogy az altaluk elejtett foglyokat rabszolganak hurcoltak a fovarosba Paganba hogy ott kitanuljak az ezustmuvesseg mesterseget, hasznalati es disztargyakat, valamint arannyal gazdagitott ekszereket keszitsenek Burma dicsoitesere.
A Pagan kiralysagot sulyos mongol tamadas erte 1287-ben, az orszag teljesen elpusztult, de sokan - koztuk tobb szaz ezustmuves - a harcok elol a Lanna birodalom fovarosaba Chiang Mai-be menekult.
A folyamatos burmai hadjaratok legertekesebb fogjai az ezustmuvesek voltak egeszen a 18. szazadig, amikor Burma teljesen elfoglalta a Lanna dinasztiat, kenyszermunkara fogta es kuldte szet oket, Thaifold minden reszere, hirdetve ezzel is a gyoztes nagysagat.
A tortenelem ezen esemenyek ota sokat valtozott. Az on megjelenese nem tett jot az ezustmuvessegnek, am a kegyetlen mult ellenere megis fennmaradt a szakma.
A mesterek sik, puha, tukros feluletu lemezekbol es huzalokbol kalapacsolassal alakitjak ki a format es a bonyolul mintazatot.

DSC_0497_3.JPGSerleget, talat, vazat, evoeszkozt, kepkeretet, gyertyatartot, miniatur figurakat, apro dobozokat allitanak elo, amiket a kiallito teremben meg lehetett vasarolni.

DSC_0500_1.JPG

DSC_0501.JPG

DSC_0508_3.JPG

DSC_0503_1.JPG

Kovetkezo utunk a fafaragokhoz vezetett.
Itt lehet rendelni komplett szobabutorokat, ulo-garniturakat, szobrokat es egyeb mas disztargyakat. A szallitas nem gond, mindent elinteznek. A gazdag faragasok itt teakfabol es rozsafabol keszulnek, legnepszerubb motivum termeszetesen itt is az elefant.

fafaragas.jpg

1020439.jpg

Lakkfestes
A termeszetes lakk kemeny, vizallo anyag amely a lakkfa (Rhus vernificera) nedvebol keszul. Torzsebe kessel ot-tiz barazdat vagnak, igy csorog ki az ala helyezett edenybe a tejszeru folyadek. A csapolast ejszaka vegzik, mert a nyers lakk erzekeny a fenyre, gyorsan megfeketedik, es igy veszit ertekebol. Oxidalodva sotet barna, vagy fekete lesz.
A friss nyerslakkot lezart cserepedenyekben pihentetik, kozben a viz kivalik belole. A megtisztult lakk legmentesen zarhato bambusztartalyba kerul. Ott, bonyolult kezelessel 2-3 ev alatt megszuntetik fenyerzekenyseget, ezzel alkalmassa teve a muveszi felhasznalasra.
A faragott targyakat, akar disztargyak, akar hasznalati targyak, tizenotszor lakkozzak, es minden reteg utan kulonfele eljarasokkal szaritjak. Mire elkeszul a lakkozott targy, ellenall a honek – meg a tuznek is, vizhatlan es fenyes lesz.
Kulonbozo modokon diszitik: festessel, bekarcolassal, arannyal, aranyfusttel, gyongyhaz kagyloval, de a legerdekesebb az osszetort tojasheja, amely kulonos szepseget ad a targynak.
A berakasos vagy intarzias lakktargyakhoz gyongyhazat, elefantcsontot, olykor tojas-, es kagylohejakat hasznalnak. A papirlap vekonysagura csiszolt gyongyhaz darabokat a nemesfa tablara kent lakkretegbe rogzitik. A lakk harom napi szaradasa utan a tabla felszinet csillogora csiszoljak.

intarzia.JPGKeszitenek lakkfestmenyeket is: a viragos, leveles diszitmenyek, valamint figuralis abrazolasok igazi muveszi alkotasok.

23.jpg

Ernyokeszites
A papir-ernyo teljesen „bio" modszerrel keszult, egy tropusi fa kergebol.
A Paper Mulberry (Broussonetia papyrifera), vagyis magyarul papireperfa kerget 24 orara vizbe aztatjak, majd fakalapacsokkal osszezuzzak, vegul ezt a zuzott pepet is ismet vizbe rakjak, kifozik, tisztitjak. Szitaval kimerik az anyagot, majd a napon megszaritjak.

DSC_0517.JPGAz eredmeny egy pergamenszeru, vizhatlan anyag, amely a papirernyok alapanyaga. Az ernyo vaza bambuszbol keszul, rasimitjak a papiruszt valamilyen ragasztoszeru anyag segitsegevel, majd ha megszaradt mintat festenek ra.

Munkaeszkoz:

DSC_0533.JPGKeszen vannak az ernyok, tessek-tessek vasarolni:

DSC_0529_3.JPG

DSC_0512_1.JPG

Minden ev januarjanak harmadik heteben nepszeru es latogatott program a Bo Sang Umbrella Handicraft Center hatalmas unnepsege ahol bemutatot, versenyt szerveznek a felvonulo esernyok mintait, szineit, muveszi erteket rangsorolva.

Meg hatra volt egy hires templom, a varos fole magasodo 1600 meteres hegy oldalaban az aranytol fenyes Doi Suthep templom- es kolostor egyuttes. De oszintem szolva, kicsit elegunk volt a templomokbol, ezert inkabb befizettunk masnapra egy kirandulasra a Doi Inthanon Nemzeti parkba.

Este kimentunk a varosba vacsizni, nezelodni es felfedezni a hires ejszakai piacot. Konnyen megtalaltuk, a foutca ket oldalan, szamtalan bodebol allo sor, amely a vegen egy piacterre torkollik.

DSC_0247_1.JPGItt a standokat egymassal szemben allitjak fel, ugy, hogy kozottuk csak igen keskeny, szuk ut marad, itt vonulnak a turistak, fel s ala. Hihetetlen a tomeg. Az arusok, foleg asszonyok vekony hangon visitjak: „csip-praj, madaam, veri najsz!" (ami azt jelenti, hogy az aru olcso es gyonyoru, vegyel). Az ekszerektol a hegylakok egyszeru tokhej edenyeig, a szottesektol, a fafaragasoktol, a copy oraktol, a ruhanemuktol a hancskalapig mindent megtalalhatunk.
Az alku igen egyszeru, semmilyen nyelvismeretet nem igenyel egyik fel reszerol sem. Az elado beuti az arat egy elegge meggyotort kis szamologepbe, a vasarlo pedig – a koreografia szabalyai szerint -beuti a gepbe amennyit o hajlando fizetni. (ajanlott az ar felenel valamivel kevesebbet). A kialakult uzleti ajanlaton elso pillanatban mindket fel kellokeppen felhaborodik, nevet, agonizal, de a nagy jelenetek vegen, ha valaki tenyleg meg akarja venni a holmit, megallapodnak valahol a fele ar korul. A jatek kulonos szepseget az adja, hogy a beteljesulesnel, mindket fel egyforman boldog, hogy milyen jo uzletet kotott.
Szappanbol faragott viragok, itt kicsit dragabbak, mint Bangkokban:
DSC_0245_5.JPGMango fabol keszult edenyek:

DSC_0255_2.JPGKokuszdio hejabol es egyeb, fabol keszult diszek, lampak:

DSC_0268_2.JPGKezzel himzett penztarcak:

DSC_0264_4.JPG
Ezen az oran gondolkodtunk, ha nem okozna sulytobbletet, talan meg is vettuk volna. Nagyon otletes es eredeti, a szamlapjat babszemek alkotjak, a manusok kis szaraz agakbol, az ingaja fenyotobozbol...

DSC_0259_2.JPG

Naptar 2013-ra, a thaiok mar 2556-ot irnak. Mint irtam korabban, az idoszamitasuk honapra, napra megegyezik  a mienkkel, viszont 543 evvel jarnak elottunk.

DSC_0253_3.JPG

Kedves, csupa fiubol allo tancos csapat invital egy ettermbe:

DSC_0265_2.JPGAz utcakban a hatalmas az etterem kinalat is, azt sem tudja az ember hova uljon be. Meg kell jegyeznunk, hogy a helyiek allandoan esznek, igy az ettermek, kifozdek, bufek is folyamatosan tomve vannak. Vegul egy felreeso kis utcaban ettunk nagyon finom padlizsanos es gyomberes csirket, utana pedig a kotelezo bananos palacsintat:

DSC_0540_2.JPG

DSC_0561_1.JPG

Doi Inthanon Nemzeti park
Phra Chao Inthawichayanon, Chiang Mai hetedik kiralyanak uralkodasa idejen csak Doi Luang (Nagy Hegy) volt a terulet neve. A kiraly annyira szerette a termeszetet, a hegyeket, az erdoket, hogy sok idot toltott itt, es utolso kivansaga az volt, hogy foldi maradvanyait itt temessek el. Lanya, Dara Rasmi hercegno eleget tett keresenek. 1959-ben vedett terulette nyilvanitottak, 1978-ban a mostani kiraly, Bhumibol Adulyadej javaslatara kiterjesztettek a park teruletet, jelenleg 59.440 hektar tartozik hozza.

Kb. masfel ora alatt ert oda a mikrobuszunk, folfele haladva megneztunk ket gyonyoru vizesest es egy karen torzsi falut.
Wachiratharn vizeses:

DSC_0281.JPG

DSC_0284_2.JPGSiritharn vizeses:

DSC_0312_3.JPG
A karen falu nem olyan volt, amire vartam, par haz csupan, az utcakon nehany ember kuporgott, egyik asszony maganyosan szovogetett, rank sem hederitett:

DSC_0294_2.JPG

DSC_0297_1.JPGNagyon egyszeruek ezek a kis kalyibak, tetejuk tobb reteg levellel van befedve:

DSC_0302_1.JPG

DSC_0298_2.JPG

DSC_0300.JPG

DSC_0293_4.JPG

A hazak korul kavecserje termett, ebbol foztek a helyiek szamunkra kavet, persze az ize nem a mi megszokott porkolt kavenkhoz hasonlit. Kavebabok:

DSC_0296_1.JPG

1987-ben, a jelenlegi kiraly, szuletesenek 60. evfordulojara epittetett egy chedit a hegy tetejere, 1992-ben pedig a kiralyno, Queen Sirikit 60. szuletesnapjara pedig egy masikat.
Naphamethinidon es Naphaphonphumisiri a ket chedi neve, korulottuk szepen gondozott kert.

4 doi inthanon 2.jpg

DSC_0341_3.JPG

DSC_0381.JPG

DSC_0375_1.JPG

Ez egyben Thaifold legmagasabb pontja, a maga 2556 meterevel, a kilatas gyonyoru a kornyezo, suru erdovel boritott dombokra.

DSC_0346_2.JPG

DSC_0336_2.JPG
Visszafele uton megalltunk ott ahol ebedeltunk, most a vasarlasnak szenteltunk par percet, nagyon finom aszalt gyumolcsoket arultak, miutan vegigkostoltuk valamennyit, megtomtuk a hatizsakokat is:

DSC_0313_5.JPG

Hazafele a buszbol a varos forgalmat neztuk es lett nehany jo kep. Milyen lehet oltonyben, nyakkendoben a teherauto platojan utazni?

DSC_0274_1.JPGvagy a hatso lepcson?

DSC_0388_3.JPGA kocsi motorhaztetejet es rendszamtablajat elnezve, itt is tombol a "Hello Kitty" orulet:

DSC_0387_1.JPG

Chiang Mai sajatos atmoszferaju, lebilincselo varos. Az utcakon meg latni vaszonfedeles, kerekparos riksak pedaljat taposo kulikat, a legkorszerubb japan autocsodak mellett. A kis boltocskakban csillogo ezust-es arany ekszereket, regi bronzszobrokat, fafaragvanyokat, patinas butorokat, szines szottes ruhakat, taskakat vasarolhat maganak az utazo. A varosban a szupermodern bankok es az omladozo, evszazados templomok jol megfernek egymas szomszedsagaban.
Sokkal baratsagosabb, melegebb legkore volt, mint Bangkoknak, az emberek is kedvesebbek voltak, nem akartak mindenaron lehuzni.
Mivel Chiang Mai kornyeken is sok latnivalot listaztam, es fogyott az idonk, ugy dontottunk valamilyen kirandulas kereten belul kene ezeket megnezni, mert sajat szervezesben nem ferne bele minden. Mar csak 4 napunk volt hatra a vakaciobol:(
Talaltunk egy irodat, ahol a tulajjal hosszas egyezkedes utan, kezdett korvonalazodni az utiterv: elefant rezervatum, tovabbi hegyi torzsek latogatasa, Mae Sai, Chiang Saen, Chiang Rai varosok, opium muzeum, hoforrasok...stb....stb. Szoval mindent belepreseltunk, ami erdekelt es kihagytuk, ami nem, kicsit szemelyre szabva, pontosabban ketszemelyesre szabva a kirandulasunkat. Belattuk, hogy ilyen igenyek mellett, egyik csoporthoz sem tudnak csapni bennunket, igy az ar is picit magasabbra ugrott, 20.000 Baht (kb. 530 euro) kettonknek. A fonok szerint a korut hossza kb.800 km lesz.
Az ar tartalmazta a 4 napos, 3 ejszakas kirandulas szallasait, belepoit, reggelit es ebedet minden nap es ivovizet igeny szerint. Ja es meg 2 buszjegyet vissza Bangkokba, a 4 nap vegen, hogy onnan haza tudjunk repulni.
Kulon kocsival vitt bennunket egyik unokatestvere, aki idegenvezetokent dolgozik. Beszelt angolul, kedves volt, mindent elintezett, amit kertunk.
Most visszagondolva nagyon megerte a kirandulas, sok elmennyel gazdagodtunk, mindent nyugodtan vegig tudtunk nezni, a sajat temponkban, nem kellett senkihez alkalmazkodni.
Ajanlani tudom az irodat, azzal a figyelmeztetessel, hogy itt is kemenyen alkudni kell es amikor megvan a terv, mindent papirra fektetni, hogy ne tudjanak kesobb elterni tole. Ha valamelyik latnivalo, valami miatt nem jon ossze, kerni kell helyette masikat. Velunk elofordult, majd kesobb elmeselem.

Szoval az iroda:
http://www.northernsuntravel.com/

Mi a fonokkel egyezkedtunk, Tommal. Kemeny gyerek, meg a szeme sem all jol, de jol beszel angolul es volt turelme hozzank.
Kovetkezo bejegyzesben a turank helyszineirol, elmenyeinkrol tudtok olvasni es sok szep kepet nezni:)

Szólj hozzá!

Címkék: utazas Thaifold


Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr935166815

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása